Share

ناظران سازمان ملل متحد در پی حمله نیروهای ارتش سوریه به خودروی آن‌ها، ناگزیر شب را در مقر شورشیان سوریه‌ای در روستای خان شیخون گذراندند.

به گزارش رویترز، ارتش آزاد سوریه که سربازان و افسران شورشی را دربرمی‌گیرد، امروز، ۲۷ اردیبهشت (۱۶ ماه می) اعلام کرد که شش تن از ناظران بین‌المللی تحت حمایت آن‌ها در روستای خان شیخون به‌سرمی‌برند.

این ناظران در جریان حملات روز گذشته نیروهای سوریه به مناطق شمالی این کشور که به کشته شدن ۲۱ تن انجامید، وسیله نقلیه خود را از دست دادند.

ژنرال رابرت مود، سرپرست ناظران صلح سازمان ملل متحد در سوریه اظهار داشت: "ما با آن‌ها [ناظران در روستای خان شیخون] از طریق تلفن صحبت کردیم. آن‌ها به ما گفتند که حالشان خوب است و در امن و امان هستند. اکنون می‌خواهیم به دنبالشان برویم."

بر اساس این گزارش، ناظران سازمان ملل امروز در مراسم تشییع جنازه کشته‌شدگان حملات دیروز شرکت کردند.

یکی از اعضای ارتش آزاد سوریه دراین‌باره گفت: "آن‌ها خوب خوابیدند و حالا هم با مردم به مراسم خاکسپاری شهدا رفته‌اند. ما یک تلفن در اختیار آن‌ها گذاشتیم که با [ژنرال] مود صحبت کردند و او به آن‌ها قول داد که با ماشین از دمشق به دنبالشان می‌آید."

کوفی عنان قویأ از حکومت سوریه خواست که شروط سازمان ملل متحد را برای افزایش کمک‌های بشردوستانه بدون هیچ تأخیری بپذیرد

احمد فاوزی، سخنگوی کوفی عنان، سفیر ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه با اشاره به حادثه‌ای که روز گذشته برای ناظران بین‌المللی در سوریه رخ داد، اظهار داشت: "سه دستگاه از خودروهای ناظران منهدم شده‌اند، اما هیچ کدام آن‌ها به‌هنگام انفجار در خودروها نبودند."

هم‌اکنون ۲۰۰ تن از مأموران سازمان ملل متحد جهت نظارت بر اجرای طرح آتش‌بس در سوریه که از ۱۲ آوریل به اجرا گذاشته شده ‌است، در این کشور هستند.

از سوی دیگر ارتش سوریه امروز حملات گسترده‌ای را به شهرهای درعا و ادلب آغاز کرد.

به‌گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه، تاکنون دست‌کم ۱۰ نفر، از جمله دو کودک بر اثر شلیک‌های توپخانه سنگین ارتش سوریه به خان ‌شیخون واقع در منطقه ادلب، کشته شده‌اند.

ابو حمام، یکی از مخالفان حکومت سوریه که از این منطقه با خبرگزاری فرانسه تماس گرفته بود گفت: "تمام شب را چشم بر هم نگذاشتیم. مردم مناطق مورد حمله چنان ترسی دارند که نمی‌توانند خود را به مکان‌های امن‌تری برسانند."

وی با اشاره به حمله به کاروان ناظران سازمان ملل گفت: "ناظران به چشم خود مرگ را دیدند."

شورشیان و حکومت، هر دو طرف آتش‌بس را نقض کرده‌اند و خشونت‌ها در سوریه همچنان ادامه دارد طوری که در یک ماه گذشته صدها تن دیگر در این کشور کشته شده‌اند.

چالش کمک‌های بشردوستانه

در جریان درگیری‌های ۱۴ ماهه حکومت سوریه با مخالفان، ‌حدود یک میلیون تن از شهروندان سوریه نیز دچار آسیب‌ شده‌اند، در حالی که نحوه امدادرسانی به آن‌ها همچنان یکی از چالش‌های عمده سازمان ملل متحد با حکومت سوریه است.

به گزارش رویتز، روز گذشته (سه‌شنبه) مارتین نسیرکی، سخنگوی سازمان ملل متحد اظهار داشت که کوفی عنان، سفیر ویژه این سازمان در امور سوریه، از حکومت این کشور می‌خواهد شرایط سازمان ملل برای گسترش کمک‌های بشردوستانه به حادثه‌دیدگان را بپذیرد.

او گفت: "سفیر ویژه (کوفی عنان) همچنان درباره یک میلیون سوریه‌ای که نیاز به کمک‌های بشردوستانه و مصائب آن‌ها نگرانی‌هایی دارد."

نسیرکی افزود: "او [عنان] قویأ از حکومت سوریه می‌خواهد که شروط [سازمان ملل متحد] را برای افزایش کمک‌های بشردوستانه بدون هیچ تأخیری بپذیرد."

دفتر سازمان ملل متحد برای هماهنگی امور بشردوستانه (اوچا) و حکومت سوریه از ماه مارس تاکنون درباره طرح توزیع کمک‌ها مذاکره می‌کنند، اما به‌نظر می‌رسد که در این‌باره به بن‌بست برخورده باشند.

 

Share