ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

دست‌کم ۴۹ کشته در حمله به دو مسجد در نیوزیلند

این حمله، خون‌بارترین تهاجم تروریستی در نیوزلند از سال ۱۹۹۰ است. به دستور پلیس همه مساجد نیوزلند تا اطلاع ثانوی تعطیل شدند.

روز جمعه ۱۵ مارس، مردان مسلح به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند حمله کردند و دست‌کم ۴۰ نفر را کشتند. چنین حمله‌ای در کشور آرام نیوزیلند بی‌سابقه است.

دست کم ۲۰ نفر جراحات جدی برداشته‌اند

جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند، در یک کنفرانس خبری اعلام کرده که ۲۰ نفر دیگر دچار جراحات جدی شده‌اند.

نخست‌وزیر نیوزیلند اعلام کرد که این حمله یک حمله تروریستی بود و گفت:

«نیروهای پلیس و سرویس‌های امنیتی بر افراط‌گرایی صرف‌نظر از اینکه چه منشایی دارند، تمرکز دارند. ما باید تمرکز کامل را بر تهدید، ایدئولوژی و افراط‌گرایی قرار دهیم این دقیقا همان چیزی است که ما امروز تجربه کردیم.»

مایک بوش، فرمانده پلیس نیوزیلند گفته که چهارمظنون دستگیر شده‌اند که سه نفر آنها مرد و یک نفر زن است.

به گزارش کسانی که در زمان حمله داحل مسجد بوده‌اند، مردان مسلح با اسلحه خودکار وارد مسجد شده و شروع به تیراندازی کرده‌اند.

یکی از مردان مسلح که لباس سیاه پوشیده بود، با مسلسل به نمازگزاران مسجد شلیک کرده است.

پلیس تایید کرده که حمله دیگری در مسجد لین‌وود در شهر سوِِث آیلند صورت گرفته اما جزییاتی از آن منتشر نشده است.

نخست وزیر نیوزیلند این روز را سیاه‌ترین روز کشورش خوانده است.

مقامات این کشور از مردم خواسته‌اند در خانه بمانند.

نخست وزیر استرالیا اسکات موریسون هم گفته که یکی از افراد مظنون استرالیایی است. او این مظنون را «افراطی، راست گرا و تروریستی خشن» توصیف کرده است.

یکی از شاهدان این حمله گفته مردی سیاهپوش را دیده که وارد مسجد نور شده و شروع به شلیک کرده. او گغته که این مرد قبل از رسیدن اورژانس و نیروهای امنیتی فرار کرده است. شاهد دیگری که در نزدیکی مسجد زندگی می‌کند، گفته که تلاش کرده وارد مسجد شود و به قربانیان کمک کند. او اجساد کشته‌شدگان را در مسجد مشاهده کرده است.

یکی از مجروحان حادثه هم گفته که در زمان تیراندازی، زیر نیمکتی پنهان شده و گفته که در زمان حمله ۵۰ نفر در داخل مسجد بودند.

برخی از نمازگزاران توانسته‌اند از طریق پنجره و درهای خروجی فرار کنند اما افراد زیادی که بسیار هم جوان بودند، گیر افتادند.

شاهدن فضای بعد از حمله را وحشتناک توصیف کرده‌اند و گفته‌اند که روی زمین پر از پوکه گلوله‌های شلیک شده بوده.

یکی از نمازگزاران که از جمله جان سالم به در برده

یکی از حمله‌کنندگان تصاویری زنده از این حمله در فیس بوک خود که به اینستاگرام متصل بوده پست کرده است. فیس بوک اعلام کرده که این ویدئو را حذف کرده است.

پلیس نیوزیلند در بیانیه خود از مردم خواسته تصاویر این حمله را بازنشر نکنند و گفته که در تلاش است تمام این تصاویر را حذف کند.

پلیس همچنین اعلام کرده که تعدادی بمب در خودروهای حمله کنندگان کشف شده است.

بنا بر گزارش‌ها اعضای تیم کریکت بنگلادش که قرار بود روز شنبه در یک مسابقه در کریست‌چرچ شرکت کنند، می‌خواستند وارد مسجد شوند اما توانستند از محل بگریزند.

مربی این تیم اعلام کرده که تیمش نزدیک به محل تیراندازی بود، اما همه سالم هستند.

مسلمانان تنها یک درصد جمعیت نیوزیلند را تشکیل می‌دهند. بسیاری از کسانی که در این حمله کشته یا زخمی شده‌اند از مهاجران به نیوزلند هستند.

این نوع حملات در نیوزیلند بسیار نادر است، مرگبارترین حمله از این نوع در سال ۱۹۹۰ در شهر آراموآنا روی داد که در جریان آن فرد مهاجم که دیوید گری نام داشت، ۱۳ نفر را به دنبال درگیری با همسایه‌اش کشت.

پلیس نیوزیلند دستور داده که تمام مساجد این کشور تا اطلاع ثانوی تعطیل شوند.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • افسر جنگ نرم

    کلا مساجد رو ببندن، مردم هم از سر صدای آزار دهنده، راحت میشن.