ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

تحقیقات ویژه‌ ترکیه درباره مظنون حمله تروریستی به مسلمانان نیوزیلند

مظنون استرالیایی حمله به دو مسجد در نیوزلند که ۲۸ سال سن دارد چندین بار به ترکیه سفر کرده و برای مدت طولانی در این کشور مانده است.

آنکارا تحقیقات ویژه‌ای را درباره سفرهای متعدد «مظنون حمله تروریستی به مسلمانان نیوزیلند» به ترکیه آغاز کرده است. در مانیفستی که این مظنون پیش از حمله به مساجد نیوزیلند نوشته، میراث اسلامی ترکیه و مسلمانان این کشور تهدید شده‌اند. مشخص شده است که مظنون مدت زمانی طولانی در ترکیه به سر برده است.

بزرگ‌ کنید
اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، به فرهنگ اسلامی این کشور فرصت بیشتری برای ظهور و بروز در عرصه عمومی داد

جمعه ۱۵ مارس/ ۲۴ اسفند، مردان مسلح به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند حمله کردند و دست‌کم ۴۹ نفر را کشتند. این دو حمله همزمان با اقامه نماز جمعه در دو مسجد نور و لینوود اتفاق افتاد. چنین حمله‌ای در کشور آرام نیوزیلند بی‌سابقه است.

جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند اعلام کرد این حمله تروریستی بوده است. پلیس از بازداشت چهار نفر از جمله یک زن خبر داد. اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا تأیید کرد یکی از مظنونان بازداشت شده استرالیایی است.

به گزارش خبرگزاری الجزیره و به نقل از یک مقام ترکیه اما مظنون استرالیایی که ۲۸ سال سن دارد چندین بار به ترکیه سفر کرده و برای مدتی طولانی در کشور مانده است.

این مقام ترکیه درباره تاریخ و زمان سفرهای این فرد خبر بیشتری نداد. او اما گفت این احتمال وجود دارد که مظنون از ترکیه به سایر کشورها در اروپا، آسیا یا آفریقا سفر کرده باشد.

مقامات ترکیه در حال بررسی جابه‌جایی‌های متهم و تماس‌هایش با سایر کشوها هستند.

روز گذشته رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از کشورهای غربی خواست که اسلام‌ستیزی در غرب را هر چه سریع‌تر مهار کنند.

اردوغان با اشاره به مانیفست ۷۴ صفحه‌ای تروریست نیوزلند گفت که ترکیه هم در این حمله تهدید شده است.

در بخشی از مانیفست مظنون حمله تروریستی به مسلمانان نیوزیلند، خطاب به مسلمانان ترکیه گفته شده است:

«می‌توانید در خاک خود با آرامش زندگی کنید. به شما آسیبی نخواهد رسید. در سمت شرق. اما نه در سمت غرب (بخش اروپایی استانبول) جایی را برای زندگی امتحان کنید و نه در اروپا، زیرا شما را خواهیم کشت.»

او همچنین در مانیفستش تهدید کرده که مناره‌ها و بنای مساجد تخریب خواهند شد:

«ما به کنستانتینوپولیس [قسطنطنیه سابق و استانبول فعلی] آمده و همه مساجد و مناره‌های شما را ویران می‌کنیم. ایاصوفیه از مناره‌ها پاک‌سازی و کنستانتینوپولیس دوباره مسیحی خواهد شد.»

ساختمان ایاصوفیه که زمانی کلیسا بوده است در دوران امپراطوری عثمانی به مسجد تغییر کاربری داد. این ساختمان در حال حاضر به موزه تبدیل شده است.

اما دولت بلغارستان هم گفته است درباره سفر این مظنون در نوامبر ۲۰۱۸ به این کشور تحقیق می‌کند. او درباره انگیزه سفرش به بلغارستان گفته بود که به قصد «بازدید از اماکن تاریخی و مطالعه تاریخ کشور بالکان» به این کشور رفته.

مظنون حمله تروریستی به مسلمانان نیوزیلند در دسامبر ۲۰۱۶ سفر کوتاهی به بالکان نیز داشته است. او با یک اتوبوس از راه سیبری راهی این سفر شده بود.

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.