ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

حمله فرمانده سپاه به روحانی: فقط خوب حرف می‌زند

جعفری بدون نام بردن از روحانی، انتخاب او را نتیجه خوب حرف زدن در تبلیغات انتخاباتی دانسته و از «مردم» خواسته تا در انتخابات «حواس خود را جمع کنند».

فرمانده سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران در یک گفت‌وگو باردیگر حضور نظامی ایران در سوریه و عراق را کمک به آنچه که «محور مقاومت» خواند، عنوان و  نیروهایی که «سازشکار» و «انحرافی» نامید را به «مقابله» و «ایستادگی» از سوی این نهاد نظامی تهدید کرد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری، و سردار محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه − رئیس کیست؟ بزرگ‌ کنید
حسن روحانی، رئیس جمهوری، و سردار محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه

محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران در گفت‌وگو با هفته‌نامه «سروش» با تکرار ادعاهای پیشین گفته که سپاه «هرگز در گروه‌بندی‌های سیاسی وارد نشده و نمی‌شود» اما با جریانی که « نفاق، دورویی و سازش را طور دیگری تبلیغ می‌کند، مبارزه همه‌جانبه کرده و آن را افشاء می‌کند».

او در این گفت‌وگو که بخش‌هایی از آن در خبرگزاری‌ها منتشر شده، نامی از هیچ یک از جریان‌های سیاسی موجود در جمهوری اسلامی نبرده، اما طرفداران مذاکره با غرب را به «سازشکاری» متهم کرده و گفته است: «اگر جریانی بخواهد ذهن مردم را از اصول انقلاب اسلامی و خاصیت‌های این حرکت و دست‌آورد‌های مثبت آن به سمت سازش هدایت کند و بگوید مردم به نفع شماست که سازش کنید، قطعا سپاه مقابل آن می‌ایستد».

جعفری  در ادامه با بیان اینکه «سیاست متولی خاصی ندارد»، مقابله با آنچه که «موضع‌گیری جریانات فکری انحرافی علیه انقلاب اسلامی» دانسته را «عین وظیفه سپاه» عنوان کرده و گفته که عده‌ای  به موضع‌گیری سپاه علیه آنچه که «جریانات سازش و انحرافی» خوانده، «می‌گویند مخالفت سیاسی سپاه و دسته‌بندی سیاسی که سپاه به آن ورود کرده [است]».

او در بخش دیگری از این گفت‌وگو «توسعه به سبک غربی» را باعث آنچه که «بی توجهی به مردم محروم و بی‌عدالتی» نامیده، دانسته و گفته که «مشکل اصلی کشور این است که جریان اسلامی واقعی با مبانی و تقکر اسلامی تا کنون در حاکمیت اجرایی کشور نبوده است».

جعفری که حضور و یا نزدیکی سپاه پاسداران به گروه‌ها و دسته‌های سیاسی را «ناشدنی» دانسته،  در ادامه اما به صورت تلویحی و بدون اینکه نامی از حسن روحانی رئیس دولت ببرد، انتخاب او را «اشتباه» و نتیجه «پیروزی کسی که خوب حرف می‌زند» خوانده است.

او  سپس از مردم خواسته که در انتخابات «حواس خود را جمع کنند. به این نگاه نکنند که در مناظره تلویزیونی، هر کسی رقیب خود را بهتر شکست داد، یا بهتر حرافی کرد و با دو کلمه، رقیب خود را شکست داد، به او رای بدهند».

انتقال تجربه سرکوب به عراق و سوریه

فرمانده سپاه پاسداران در بخش دیگری از این گفت‌وگو حضور نیروهای نظامی ایران در سوریه و عراق را «مطالبه محور مقاومت از جمهوری اسلامی» عنوان کرده و گفته که برخی نیرو‌های ایرانی نیز برای انتقال تجربه‌ها رفتند و به صورت جداگانه در هر یک از این کشورها «۱۰۰ هزار نیروی مردمی را سازماندهی کردند».

جعفری میزان هزینه جمهوری اسلامی در سوریه و عراق را هم «در برابر تریلیون‌ها دلاری که آمریکایی‌ها علیه مقاومت به‌طور مستقیم و غیر‌مستقیم هزینه می‌کنند» ناچیز خوانده و گفته که «ایران اصلا از این هزینه‌ها نمی‌کند».

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که پیشتر گزارش‌هایی مبنی بر هزینه ۴ میلیارد دلاری ایران در جنگ داخلی سوریه منتشر شده بود.

ایران از آغاز اعتراضات در سوریه در حمایت از بشار اسد، نیروهای نظامی خود را به این کشور اعزام کرد. جعفری این اقدام را «وظیفه» سپاه پاسداران برای «انتقال تجربه به محور مقاومت» دانسته است.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • faryad

  امیدی به قیام این مردمان گرخیده نیست. فقط حمله نظامی میتواند هیولای سپاه آخوندی از سر ایران بزداید.

 • طاهر

  آقاي قرباني: اين حرفهاي مسئولانه ودلسوزانه مربوط به زمان انقلاب وسالهاي اول بود كه هنوز مردم شما را نشناخته بودند واميد داشتند كه اشنباهات سهوي بوده وبه اصلاح منتهي شود.بعد از چهل سال باز هم كمي مسئولانه و دلسوزانه؟همينقدر كه از اين وطن پرستاني كه پول مردم را به دويست هزار غير ايراني ميدهند دفاع ميكنيد روشن است كه واقعاً سوداي دفاع از كشور را داريد، صد رحمت به دزداني كه حقوق نجومي گرفتندوفاسدند ولي همون حقوق وپول را در اين مملكت خرج ميكنند وسرمايه براي خود ميكنند در اينمورد، به نظر اينها به كساني كه پول را به دست بقايي دادند تا به مزدوران خارجي بدهد و از كشور خارج كنندشرف ندارند؟في الحال شيرازه را محكم بچسبيد و سانديسها را بزنيدتا نوبت به تقابل با بينواياني برسد كه حق حقيرشان در اين شهر وديار سطل زباله شده است و اتفاقاً هم داعيه دفاع از آنان را دلريد

 • نیلوفر پارسی

  جناب حمید رضا از خود این برادران قاچاقچی سپاه هیچ کس نفوذی تر و جاسوس بیگانه تر نیست. فقط نگاه کنید به تمامی جاسوسان بلند پایه ای که در ایران دستگیر کرده اند و اکثریت قریب به اتفاقشان از اعضای بلند پایهء خود اطلاعات و ضد اطلاعات سپاه هستند. مطمئن نیستم که ان حضرت در چه کشوری زندگی می کنید, اما مسلما اگر در ایران زندگی میکردید به قطع میدانستید که هیچ احتیاجی به "سیاه نمایی جامعه" نیست, چرا که آن را که عیان است چه حاجت به بیان است: فقر, گرانی, قحطی, اعتیاد, بیکاری گسترده, سلاخی خر و گشت آن را فروختن,... ۴۰ سال سرکوب, جنایات, شکنجه, شلاق و بدتر از اینها که جای خود دارد. چرکی و کثافتیِ برادران "سپاه قاچاقچیان" از ریخت و روی آنان , و از کردار, پندار و گفتار این جنایتکاران می ریزد. و این جلوه ای است که در ذات تمامی جنایتکاران نهفته است. "...دیگه تمومه ماجرا!"

 • صدیق

  کامنت نویسی ارجمند مرقوم فرموده‌اند که: "[سرداران] یه ذره به فکر ایران و مردمن"!! آن یک ذره هم به این دلیل است که فعلاً در حال تنفس در ایران هستند و مشغول سوزاندن کشورمان ایران هستند، در غیر اینصورت آن یک ذره هم به آدم و غیر آدم ایرانی فکر هم نمی کردند! سالهاست که جوک تلخی در میان عوام دست به دست می شود که در مسابقه فوتبال اصغری مرتب به دروازه خودی شوت می‌کرد، که مربی به نوک حمله دستور می‌دهد اکبری! مارادونا رو ول کن اصغری و بچسب! حکایت ما مردم ایران این شده که دیگران را که در فکر منافع خودشان هستند باید نادیده بگیریم و هوای اصغری داخل (فرمانده سپاه!) را داشته باشیم تا بیش از این کشور را به ورطه نابودی نکشاند. آقای قربانی! اگر شما یک جو، نه، به اندازه دانه ارزن به کشور ایران و مردم‌مان فکر می کردید، قطعاً آن کامنت را نمی نوشتید، تا آن "یک ذره" را به رخ هموطنان‌تان نکشید. مایه شرم خجالت است که فرمانده یک کشوری "یک ذره!" بفکر مردم و کشورش باشد.. آن فرمانده اگر سرباز ایران است، اگر فرزند ایران است، اگر پدرش ایرانی است و مشخص است که کیست، باید سرش را برای ایران و مردم بدهد. نه یک ذره!

 • احمد

  همین روحانی رو سپاه بزمین زد ودقیقا از شروع دولت روحانی همیشه مقابل این دولت بود وتیشه به ریشه دولت زد ومتاسفانه دودش بچشم ملت رفت وگر نه چرا هر سرداری بخودش اجازه بدهد در مورد سیاست داخلی وخارجی هر اتفاقی که ارتباطی نباید داشته باشد دخالت کند وهمی شد این مصیبتی که تورم گرانی درکشور بیداد میکند نابودی

 • محسن قربانی

  این چه مدل انعکاس خبره؟!نظرات نویسنده خیلی بیشتر از مضمون اصلی خبره اون هم کاملا جهت دار و نقض کننده،دست وردارین بابا،یا اصلا همینطور ادامه بدین اما ادعای رعایت اصول حرفه ای و فلان نداشته باشین،خیلی بدجور دشمنی دارین با این افراد،اما بدونین که واقعا همین ها یه ذره به فکر ایران و مردمن،وگرنه که طشت مخالفین بدجوری افتاده از بوم،وجدانا یه چهارتا الترناتیو نظام رو نام ببرین که علنی فروشنده ملک و ملت نباشه،از اروپای مذبذب منقاد،امریکای در دست اوباشان سیاسی،منطقه خفه شده در ارتجاع و تروریسم،حمایت نکنین،ایرانی هستین،واقعا ایرانی باشیم،خداییش سیلی خوردم از اینها گاهی،اما هیچوقت در دفاع از کشورم تردید نکردم،منتها خب توانی جز ابراز نظر و اقناع ندارم فی الحال،اگر شیرازه امور از هم بواشه،هیچکس نمیتونه جمعش کنه،کمی مسئولانه و میهن خواهانه و دلسوزانه رفتار کنیم

 • بابک

  من یک (مهندس با سابقه ساخت نیروگاه و۱۴ سال سابقه )اکنون مدتی بیکار بدون پول بی روحیه ....خجالت زده همه چون سپاه پروژه مملکت کلا دست گرفته و دلالی میکنه یعنی مناقصه ۱۰۰ میلیون میبره بعد میده به شرکت خصوصی ۱۰ میلیون ...شرکتم از بیکاری مجبوره قبول کنه نتیجه اخرین کارم ۱۲ ماه حقوق نداد تلا ورشکست کرد این وسط امثال ما نابود شدیم و ۴۵ نفر جوشکار و فیتر و کارگر ....نیروهای کارگاهم .....کاشکی سم میریختن تو اب بمیریم راحت شیم ...خسته شدم از شکستن غرور از خفت از .......این عید از هر شکنجه ای بدتره

 • حمیدرضا

  مطالبی که نوشتم را لطفا نشر دهید انتقاد از دولت را «کامنت توهین آمیز» جلوه ندهید

 • حمیدرضا

  در دنیا، تمام دول و حکمرانان دوست ندارند افول هژمونی داشته باشند، و آمریکا سال هاست در چالش ۶زمونی قدرت دچار شده است، لذا در دولت‌ها و حکومت‌های کشور های در حال توسعه و جهان سوم به دنبال افراد نفوذی هستند که حکومت‌ها را سرنگون کنند، و هر کشور و حکومتی را با استراتژی خاص خودش یا با انقلاب های رنگین و یا با کودتای اقتصادی، در کشور ما نیز افرادی به دروغ و سیاست زدگی به قدرت رسیده و می‌خواهند غرب وحشی که دیگر حرفی برای گفتن ندارند و فقط با سیاه نمایی جامعه و بهشت جلوه دادن غرب، کشور و حکومت را منتج به براندازی نمایند، و قدرت‌های که قابل نفوذ نیستند(سپاه پاسداران) را چرک و کثیف جلوه می‌دهند، در صورتی که کثیف تر خود آن‌ها وجود ندارد #دولت بی تدبیر #دولت پیر و ذلیل #دولت اختلاس گرها

 • حسین

  حیف به خون پدرم حیف

 • باران

  اگر آقای روحانی مرد عمل بود که تابحال فرمانده سپاه در این جایگاه نبود که چنین حرفی بزند. فرمانده سپاه باید برود و خدا را شکر کند که حسن آقا مرد حرف است و عملی در چنته ندارد.

 • کیوان

  الحمدلله سپاهیان که حتی همین "خوب حرف زدن" را هم بلد نیستند .... سهل است اصلا " حرف زدن ساده" را هم بلد نیستند . در بهترین حالت به زبان کلامخملی های فیلمفارسی افاضهء کلام می نمایند ، چه در نماز جمعه چه در صحن مجلس و چه در مجامع بین المللی . در اینکه موافقان مذاکره را سازشکار می نامید، شک نکنید مخالفان مذاکره نیز خیانتکار هستند. حضرت امام سیزدهم که از همان عراق و کویت و فرانسه باب مذاکره را کاملا باز کردند و حتی در اوج جنگ خودشان در تهران میزبان مقامات ارشد شیاطین کوچک و بزرگ بودند . بزرگترین دلال سلاح دنیا ، آقای عدنان خشوقی (عموی همین خاشقچی شرحه شرحه) با جت شخصی خودش مرتب بین تهران ،دمشق و تل آویو در پرواز بودند و تقریبا با همه مقامات ارشد نظام دیدار و مذاکرات رودررو داشتند . حالا مورد آقای نیمرودی و سایرین را کش نمیدهیم. مذاکرات در ادوار مختلف - هم زمان امام سیزدهم و هم زمان امام چهردهم - هیچگاه تعطیل نشده . عمان ، قطر ، کویت ، پاریس ، وین .... همگی میزبان مذاکراتی بودند که اگر نتیجه نمی داد اکنون اصلا نظام ولایی و سپاهش نبودند که لازم باشد چند لشکر "سردار" را سیر کنیم تا برای ما ژست انقلابی بگیرند .