ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

استرالیا در اعتراض به اظهارات اردوغان سفیر ترکیه را احضار کرد

پیکر نخستین قربانیان حمله به مسلمانان نیوزلند – یک پدر و پسر سوری- به خاک سپرده شد. قربانیان دستاویز تبلیغات انتخاباتی حزرب اسلام‌گرای عدالت و توسعه قرار گرفته‌اند.

نخست وزیر استرالیا اعلام کرد که سفیر ترکیه در این کشور را در اعتراض به اظهارات رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه درباره حمله به دو مسجد مسلمانان در شهر کرایس‌‌چرچ نیوزیلند احضار کرده است. در همان حال پیکر نخستین قربانیان این حمله، یک پدر و پسر سوری که به نیوزیلند پناه آورده بودند به خاک سپرده شدند.

تشییع جنازه نخستین قربانیان حمله به دو مسجد مسلمانان نیوزلند: یک پدر و پسر پناهجوی سوری

جمعه ۱۵ مارس، مردان مسلح به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند حمله کردند و دست‌کم ۵۰ نفر را کشتند. این دو حمله همزمان با اقامه نماز جمعه، در دو مسجد نور و لینوود اتفاق افتاد. پیکر نخستین قربانیان این حمله، یک پدر سوری به نام خالد مصطفی و پسر پانزده ساله‌اش حمزه که حدود یک سال قبل به نیوزیلند پناه آورده بودند با حضور صدها نفر در گورستانی نزدیک مسجد لینود به خاک سپرده شد. زیاد، فرزند دیگر این خانواده که در جریان حمله مجروح شده بود، روی صندلی چرخدار در این مراسم شرکت کرد. او با صدایی لرزان گفت:

«من نباید الان اینجا باشم. من باید در کنار شما، خوابیده روی خاک می‌بودم.»

در بخشی از مانیفست برنتون تارانت، مظنون حمله تروریستی به مسلمانان نیوزیلند، خطاب به مردم ترکیه آمده است:

«ما به کنستانتینوپولیس (قسطنطنیه سابق و استانبول فعلی) آمده و همه مساجد و مناره‌های شما را ویران می‌کنیم. ایاصوفیه از مناره‌ها پاکسازی و کنستانتینوپولیس مجدداً مسیحی خواهد شد.»

 رجب طیب اردوغان به اعتبار این سطرها و با استفاده از ویدیوی کشتار مسلمانان در دو مسجد نیوزیلند و فارغ از سرنوشت قربانیان این حادثه تروریستی، در صدد بسیج مسلمانان ترکیه و به دست آوردن حمایت آن‌ها در انتخابات محلی این کشور است که سرنوشت شهرداری‌ها در ۸۱ شهر ترکیه را مشخص می‌کند. او در سخنانی که دوشنبه گذشته در تلویزیون ترکیه ایراد کرد، چنین جلوه داد که حمله به مسلمانان کرایست‌چرچ بخشی از یک حمله بزرگ‌تر به ترکیه و اسلام است. رئیس جمهوری ترکیه با استناد به آتاتورک گفته بود استرالیایی‌های ضد مسلمانی که برای فتح استانبول به ترکیه می‌آیند مانند پدربزرگ‌هایشان در نبرد گالیپولی، با تابوت روانه کشورشان می‌‌شوند. اردوغان روز گذشته این سخنان را چناق‌قلعه تکرار کرده بود.

اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا، بامداد چهارشنبه ۳۰ مارس/ ۲۹ اسفند سفیر ترکیه را برای پاسخگویی در برابر این اظهارات که خصمانه درک شده است اظهار کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیدپرس موریسون از اردوغان خواست اظهاراتش درباره انگیزه مظنون حمله به مسلمانان کرایست‌چرچ و نبرد گالیپولی را پس بگیرد در غیر اینصورت، به گفته نخست‌وزیر اسرائیل «همه گزینه‌ها روی میز است.»

خان کاراکوچ، سفیر ترکیه در استرالیا از یک گفت‌وگوی کاملاً «صریح» با نخست‌وزیر استرالیا خبر داد.

اردوغان در کارزارهای انتخاباتی‌اش اغلب به شرایط زندگی مسلمان مهاجر ترکیه در کشورهای غربی از جمله در هلند و آلمان اشاره کرده است. رئیس جمهوری ترکیه حمله به مساجد مسلمانان در نیوزلند را نمونه‌ای از افزایش اسلام‌هراسی و نژادپرستی در غرب دانسته بود. او در مقاله‌ای که در واشنگتن‌پست با انتقاد از سکوت رسانه‌های غربی در قبال تروریسم علیه مسلمان‌ها گفته بود عامل کشتار نیوزیلند تفاوتی با تروریست‌های داعشی ندارد.

جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند نیز معاون خود و وزیر خارجه کشورش را به ترکیه فرستاده تا اعتراض دولت نیوزیلند به اظهارات اردوغان را مستقیماً با رئیس جمهوری ترکیه در میان بگذارند.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.