Share

جومرت توکایف، کفیل ریاست جمهوری قزاقستان با ادای سوگند رسماً جانشین نورسلطان نظربایف، رئیس جمهوری مستعفی این کشور شد. توکایف در نخستین اقدام خود در مقام رئیس جمهوری موقت قزاقستان پیشنهاد داد که شهر آستانه به افتخار نظربایف به «نورسلطان» تغییر کند.

چهارشنبه ۲۰ مارس/ ۲۹ اسفند: مراسم تحلیف جومرت توکایف، رئیس جمهوری موقت قزاقستان

نورسلطان نظربایف، رئیس جمهوری ۷۸ ساله قزاقستان سه‌شنبه ۱۹ مارس/ ۲۸ اسفند در یک نطق تلویزیونی به طور غیرمنتظره‌ای استعفا داد. نظربایف دلایل استعفای خود را اعلام نکرد. او گفت طبق قانون اساسی، رئیس سنای قزاقستان به عنوان کفیل ریاست جمهوری وظایف او را به عهده می‌گیرد.

دوره ریاست جمهوری نورسلطان نظربایف مارس ۲۰۲۰ به پایان می‌رسید. او که به مدت ۳۰ سال ریاست جمهوری قزاقستان را به عهده داشت، ریاست شورای امنیت ملی و رهبری حزب نور اوتان، حزب اکثریت در پارلمان قزاقستان را حفظ می‌کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس چهارشنبه ۲۰ مارس/ ۲۹ اسفند نظربایف در مراسم ادای سوگند جومرت توکایف به عنوان رئیس جمهوری موقت قزاقستان شرکت کرد. حاضران به طور ممتد به مدت چند دقیقه برای او دست می‌زدند. جومرت توکایف بعد از ادای سوگند در نطقی اعلام کرد که در اولین اقدام خود به عنوان رئیس جمهوری موقت قزاقستان قصد دارد شهر آستانه را به پاس خدمات نظربایف به عنوان «یک مصلح بزرگ» به «نورسلطان» تغییر دهد.

دیمیتری ترنین، مدیر اجرایی بنیاد کارنگی در مسکو با انتشار پیامی در توییتر اعلام کرده که نظربایف کناره‌گیری نکرده، بلکه با تمرکز بر سیاست‌های بخش انرژی قدرتش افزایش یافته است. ترنین پیش‌بینی کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز از سال ۲۰۲۴ به بعد که دوران ریاست جمهوری‌اش به سر می‌رسد راه نظربایف را در پیش بگیرد.

از مدت‌ها قبل شایعاتی مبنی بر استعفای نظربایف وجود داشت. برخی پیش‌بینی کرده بودند که دختر نظربایف که مدتی نخست‌وزیر قزاقستان بود و بعد هم نماینده پارلمان این کشور شد، جانشین پدرش شود.

جومرت توکایف، کفیل ریاست جمهوری قزاقستان یک دیپلمات ۶۵ ساله کارکشته است که به زبان‌های روسی، انگلیسی و چینی تسلط کامل دارد. دوران ریاست جمهوری موقت او در آوریل سال ۲۰۲۰ به پایان می‌رسد.

هنوز معلوم نیست که توکایف نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ شود. نورسلطان نظربایف روز گذشته در نطق تلویزیونی خود از توکایف به عنوان «مردی شایسته اعتماد» یاد کرد.

نظربایف در سال ۱۹۸۹ بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی با به دست آوردن ۹۰ درصد آرا به ریاست جمهوری قزاقستان به عنوان یک کشور نفت‌خیز رسید. ثبات سیاسی و اجتماعی در قزاقستان به عنوان همسایه روسیه و چین از خدمات اوست. از او به دلیل شیوه حکومت تک‌حزبی و سرکوب آزادی‌های مدنی انتقاد کرده‌اند.

Share