ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

آمریکا ۱۴ شخص و ۱۷ نهاد مرتبط با «سپند» را تحریم کرد

این اشخاص و نهادها در زمینه انرژی و تولید دارو فعالیت می‌کنند اما دانش آن‌ها به کار برنامه هسته‌ای ایران هم می‌آید.

وزارت خزانه‌داری آمریکا چندین شخص و نهاد در ارتباط با ایران را تحریم کرد. این اشخاص و نهادها در زمینه انرژی و تولید دارو فعالیت می‌کنند اما دانش آن‌ها به پیشبرد برنامه هسته‌ای ایران هم کمک می‌کند.

بزرگ‌ کنید
وزارت خزانه‌داری آمریکا (عکس: آرشیو)

وزارت خزانه‌داری آمریکا جمعه ۲۲ مارس/ ۲ فروردین ۱۴ شخص و ۱۷ نهادی را که با سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی (سپند) همکاری می‌کنند، در فهرست تحریم‌ها قرار داد.

اسامی نهادهای تحریم شده:

گروه ابوریحان، گروه بوعلی، گروه حیدر کرار، کیمیا پخش شرق، شرکت پیشرو داروی پردیس، پویا الکترو سامان نیرو، مرکز تحقیقاتی صدرا، گروه شهید آوینی، گروه شهید بابایی، گروه شهید چمران، گروه شهید فخار مقدم، گروه شهید کریمی، گروه شهید کاظمی، گروه شهید موحد دانش، مرکز تحقیقات فناوری و علوم شهید شکری، گروه شهید زین‌الدین و مرکز تحقیقات فناوری و علوم شیخ بهایی.

اسامی افراد تحریم شده:

منصور اصغری، محمد مهدی دائمی عطاران، روح‌الله قادری برمی، سعید برجی، رضا ابراهیمی، غلامرضا اطاعتی، محمدحسین حقیقیان، جلال امامی قره حاجیلو، سید اصغر هاشمی‌تبار، مهدی معصومیان، محمدرضا مهدی‌پور، اکبر مطلبی‌زاده، محمدجواد صفری، محسن شفایی.

وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید که بسیاری از این اشخاص و نهادها در  ۲۰ سال گذشته با برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی همکاری خود را آغاز کردند و همچنان به این همکاری ادامه می‌دهند. فن‌آوری‌هایی که این اشخاص و شرکت‌ها در فعالیت‌های خود به کار می‌بندند، در تولید انرژی و برای تولید دارو هم به کار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس بر اساس اسنادی که اسرائیل ادعا کرده در انبار سری اتمی ایران در «تورقوزآباد» به دست آورده، دولت آمریکا به نام این نهادها و اشخاص و همکاری ایران با برنامه هسته‌ای ایران پی برده است. این اطلاعات را یک مقام وزارت خزانه‌داری آمریکا که نامش افشا نشده در اختیار خبرگزاری آسوشیتدپرس قرار داده است.

در میان اشخاصی که تحت تحریم قرار گرفته‌اند، برخی از فیزیکدانان هسته‌ای قرار دارند. وزارت خزانه‌داری آمریکا ادعا می‌کند که این اشخاص همچنان با برنامه هسته‌ای ایران همکاری دارند. دولت آمریکا ادعا می‌کند که ایران گروهی از متخصصان هسته‌ای را بسیج کرده که از دانش آن‌ها برای ایجاد سیستم‌های هسته‌ای استفاده کند. مقام آمریکایی یاد شده به آسوشیتدپرس گفته است:

«بحث بر سر یک برنامه هسته‌ای‌ست که منتظر است مجدداً به راه بیفتد.»

تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا سبب می‌شود که اشخاصی که تحت تحریم قرار گرفته‌اند سفرهایشان به کشورهای دیگر محدود شود و نتوانند در کنفرانس‌های علمی شرکت کنند یا پروژه‌های علمی‌شان را در دانشگاه‌های خارج از ایران به انجام برسانند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا امیدوار است با اعمال چنین تحریم‌هایی دانشمندان هسته‌ای جوان را از همکاری با جمهوری اسلامی منع کند. مقام دولت آمریکا به آسوشیتدپرس گفته است:

«پیام ما این است: اینکار را نکن! باهوش باش و با برنامه آن‌ها همکاری نکن.»

تحریم‌های تازه وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه اشخاص و نهادهای مرتبط با ایران همزمان با سفر مایک پمپئو به لبنان اعلام شد. وزیر خارجه آمریکا در این سفر قصد دارد مانع گسترش نفوذ حزب‌الله لبنان شود.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.