ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

گفت‌و‌گوهای ویژه روز کارگر

چشم‌انداز مبارزات کارگری سال ۹۸، در پرتو اعتراضات سال گذشته

گفت‌وگو با بهروز (علیرضا) نوایی،‌ عضو اتحاد بین‌المللی در حمایت از کارگران ایران

بنا بر آمار «اتحاد بین‌المللی در حمایت از کارگران ایران» در سال ۹۷ بیش از ۱۷۰۰ اعتراض کارگری در ایران صورت گرفته است. این آمار  نسبت به سال ۹۶ افزایش ۲۷ درصدی اعتراضات کارگری را نشان می‌دهد. رشد اعتراضات اما تنها کیفی نیست. اکنون نسل جدیدی از پیشروان کارگری در صحنه اعتراضات ظاهر شده‌اند. کارگران فرهنگ تجمعات اعتراضی در ایران را گسترش دادند، جو را با اعتراضاتشان شکستند و تجمع و اعتراض را به جمهوری اسلامی تحمیل کردند.

بنا بر آمار «اتحاد بین‌المللی در حمایت از کارگران ایران» در سال ۹۷ بیش از ۱۷۰۰ اعتراض کارگری در ایران صورت گرفته است. این آمار  نسبت به سال ۹۶ افزایش ۲۷ درصدی اعتراضات کارگری را نشان می‌دهد. رشد اعتراضات اما تنها کمی نیست. اکنون نسل جدیدی از پیشروان کارگری در صحنه اعتراضات ظاهر شده‌اند.

بزرگ‌ کنید
سال ۹۷ برای کارگران نیشکر هفت‌تپه با اعتراض آغاز شد

کارگران در سال ۹۷ با برپایی اعتصاب‌های طولانی‌مدت، و همزمان (نمونه مجتمع نیشکر هفت‌تپه و گروه ملی فولاد اهواز)، اعتصاب‌های سراسری (نمونه اعتصاب‌های سراسری معلمان و بازنشستگان)، اعتصاب کارگران یک رشته (کارگران ابنیه راه‌آهن) سطح نوینی از همبستگی مبارزاتی را به نمایش گذاشتند.

همزمان همبستگی اجتماعی با کارگران و مبارزاتشان نیز افزایش یافت و توجه رسانه‌ها به مطالبات و مبارزات کارگران افزایش یافت.

بهروز (علیرضا) نوایی، فعال کارگری و عضو «اتحاد بین‌المللی در حمایت از کارگران ایران» با برشمردن نکات مثبت اعتراضات کارگری در سال ۹۷، کاستی‌ها و عوامل منفی را نیز مورد تاکید قرار داده و به زمانه می‌گوید: «توجه جامعه و رسانه‌ها به مسائل کارگری بیشتر بود. نیروهای حامی طبقه کارگر هم بیشتر از گذشته روی اعتراضات کارگری متمرکز شدند. اما یک نکته منفی این بود که در رابطه با نهادها و تشکل‌های مستقل کارگری کماکان اختلافات روند تشدید را طی می‌کند و آنچنان که باید شاهد گفتگوها و همکاری‌ها و هماهنگی‌ها نبودیم.»

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.