ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

دیدار پوتین و نتانیاهو در آستانه انتخابات اسرائیل

این دیدار به درخواست نخست‌وزیر اسرائیل برگزار شد. سویه تبلیغاتی آن برجسته بود. روسیه بقایای سرباز اسرائیلی در نبرد سلطان یعقوب را تحویل اسرائیل داد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه پنجشنبه ۴ آوریل/ ۱۳ فروردین در جریان دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به او گفت که روسیه بقایای سرباز اسرائیلی ناپدید شده را پیدا کرده است.

بزرگ‌ کنید
پنجشنبه ۴ آوریل/۱۵ فروردین، کرملین: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل

زاخاری باومل، سرباز ۲۱ ساله اسرائیلی متولد آمریکا سال ۱۹۸۲ و زمانی که در جریان حمله اسرائیل به لبنان در نبرد سلطان یعقوب می‌جنگید، به همراه دو سرباز دیگر ناپدید شده بود. اکنون رئیس جمهوری روسیه به نتانیاهو گفته است که نیروهای ویژه روسیه در سوریه بقایای این سرباز را پیدا کرده‌اند و اینک می‌توانند او را در اسرائیل به خاک سپارند.

بنیامین نتانیاهو که در انتخابات هفته آینده اسرائیل برای یک دوره دیگر نخست وزیری رقابت می‌کند، روز پنجشنبه در مسکو با ولادیمیر پوتین دیدار کرد. دفتر نخست وزیری اسرائیل و کاخ کرملین، اوایل هفته جاری پس از یک گفت‌وگوی تلفنی میان نتانیاهو و پوتین که به درخواست اسرائیل انجام شد، از سفر مجدد نخست وزیر اسرائیل به مسکو خبر داده بودند. وسی کهن، رئیس موساد، مئیر بن‌شبات، مشاور امنیت ملی و تامیر هیمن، رئیس سازمان اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل، نتانیاهو را در سفر به مسکو همراهی می‌کنند. نتانیاهو یک روز قبل از سفر به مسکو گفته بود خطر استقرار نظامی ایران در سوریه برای اسرائیل، از خطر حماس در غزه بیشتر است. دیدار پوتین و نتانیاهو اما تحت تأثیر جنازه سرباز اسرائیلی قرار داشت.

ولادیمیر پوتین در بیانیه‌ای که به این مناسبت منتشر کرد گفت:

«ما بسیار خرسندیم که می‌توانیم احترام نظامی لازم و شایسته این سرباز را برای او و در خانه‌اش به جا آوریم و مهم‌تر از همه این که بستگان نزدیک او می‌توانند بر روی مزارش گلی نثار کنند.»

روسیه روز پنجشنبه یک تابوت محتوی آنچه از باومل بر جا مانده، از جمله اونیفورم نظامی‌اش را تحویل اسرائیل داد.

باومل در سال‌های دهه ۱۹۷۰ همراه با خانواده‌اش از نیویورک به اسرائیل مهاجرت کرده بود. طی بیش از سه دهه گزارش‌های تایید نشده‌ای در مورد باومل و دو سرباز دیگری که همراه با او ناپدید شدند، وجود داشت و معلوم نبود که این سربازان اسیر شده‌اند یا این که نجات یافته‌اند.

محل دقیق پیدا شدن بقایای این سرباز اعلام نشده، اما نتانیاهو گفت که سربازان روسی برای به دست آوردن این بقایا جان خود را به خطر انداخته‌اند.

دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل هم از این خبر استقبال کرد و در یک پیام توییتری نوشت:

«ما سال‌ها برای بازگشت زاخاری باومل به خانه دعا کرده‌ایم. به خانه خوش آمدی زاخاری در صلح بیارام.»

نتانیاهو گفت که حدود دو سال پیش از پوتین خواسته به یافتن بقایای باومل کمک کند و اکنون از رهبر روسیه برای کمکش سپاسگذار است.

قرار است باومل اواخر وقت پنجشنبه در اسرائیل خاک سپرده شود.

تابستان سال گذشته پوتین و نتانیاهو بر سر ایجاد منطقه کاهش تنش در جنوب سوریه در نزدیکی بلندی‌های جولان به توافق رسیدند. یک ماه بعد اما جنگنده‌های اسرائیلی هواپیمای نظامی ایلوشین-۲۰ روسیه با ۱۵ سرنشین را هدف قرار دادند. روابط دو کشور بحرانی شد.

 بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • روزبه

    روشن نیست جنابی که نظر بالا را گذاشته دلش برای کی میسوزد. برای اردوغان؟! یا برای اسرائیل یارگیری می‌کند؟! کین‌ورزی به مرکل هم رازیست! اردوغان فریب مرکل را خورده و به روسیه اعتماد کرده است!! عجب! حالا هلند این میان چه کاره است؟ انگار جناب هنوز در دوران پیش از الیزابت اول سر می‌کند!

  • Erdoughan stupidity

    امپریالیست های روسی قرارداد سوپر امپریالیستی میلیتاریستی می بندند مدتها طرف را سر می گردانند بعد وقتی منافع انها ایجاب کرد قرارداد سه قفله میبندند بدون فسخ از طرف کشور مفلوک سلاح های اشغالی شان را میفروشند بعد رمز انرا به طرف مقابل میدهند تا انرا بی اثر کنند . مایه تعجب است که اردوغان فریب روس ها را خورده و در اثر فشارهای متحدین اروپایی پوتین مثل مرکل رفته سوی پوتین برای گرفتن اس ۴۰۰ که در سوریه ثابت شد اختیارش دست روسیه است . فراموش کرده که نیروگاه اتمی بوشهر پس از سالها غارت روس ها و گروگان گرفتن سیاست خارجی ملاها و مردم ایران اکنون خاموش است و روسیه حاضر به هیچ اقدامی نیست . اردوغان باید به ترامپ ـ اسرائیل برگردد. هیچ جایگزینی بهتر از امریکا ـ اسرائیل برای هیچ کشور خاورمیانه نیست و بدترین انها المان و روسیه و هلند است.