Share

چهار منبع به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که مصر از عضویت در ائتلاف نظامی – امنیتی موسوم به «ناتوی عربی» که به ابتکار آمریکا برای تحدید نفوذ ایران در خاورمیانه شکل گرفته، کناره‌گیری کرده است.

نیروهای زرهی ارتش عربستان (عکس: آرشیو)

بر اساس گزارش رویترز، مصر تصمیم به کناره‌گیری از عضویت در ناتوی عربی را یکشنبه هفته گذشته در آستانه برگزاری اجلاس «ائتلاف امنیتی خاورمیانه» (میسا) در ریاض به ایالات متحده آمریکا و سایر اعضای این ائتلاف اطلاع داد.

اجلاس «ائتلاف امنیتی خاورمیانه (میسا) با این هدف برگزار شده بود که کشورهای عربی سنی و متحدان آمریکا در خاورمیانه را زیر سقف یک ائتلاف امنیتی، سیاسی و اقتصادی برای مبارزه با ایران با هم متحد کند.

یک منبع آگاه به خبرگزاری رویترز گفته است مصر در جدیت ائتلاف یاد شده تردید دارد، و علاوه بر این بیمناک است که با تشکیل چنین ائتلافی تنش‌ها با ایران افزایش یابد و سرانجام به یک درگیری نظامی با این کشور بینجامد.

یک منبع دیگر به رویترز گفته‌ است تردید در پیروزی دونالد ترامپ در دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در تصمیم مصر برای کناره‌گیری از ناتوی عربی بی‌تأثیر نبود.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده در پاییز ۲۰۱۷ در دیدار با وزیران خارجه متحدان عربستان و وزیران خارجه قطر و عمان بر سر تشکیل یک ائتلاف نظامی علیه تهدیدات ایران در خاورمیانه به توافق رسید. وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که پمپئو در این نشست بر ضرورت دستیابی به صلح و ثبات در سوریه و یمن، اطمینان از عراقی موفق و فراگیر و توقف فعالیت شرورانه ایران در منطقه تأکید کرده است.

مقام‌های سعودی طرح یک پیمان امنیتی را در جریان سفر ترامپ به ریاض مطرح کردند. رئیس جمهوری آمریکا درنخستین سفر خارجی خود به ریاض، قرارداد فروش فروش تسلیحات به عربستان سعودی به ارزش ۱۱۰ میلیارد دلار را منعقد کرد.

سفارت مصر در آمریکا و کاخ سفید درباره تصمیم مصر به کناره‌گیری از ناتوی عربی سکوت کرده‌اند.

در اجلاس یکشنبه گذشته «میسا» ، علاوه بر آمریکا و عربستان سعودی، امارات متحده عربی، کویت، بحرین، قطر، عمان و اردن شرکت داشتند.

دو روز پس از این اجلاس عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر برای دیدار و گفت‌وگو با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به واشنگتن سفر کرد. ترامپ اعلام کرده بود که با سیسی درباره موضوعات امنیتی گفت‌وگو می‌کند.

دو منبع به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که با خروج مصر از پیمان میسا، این پیمان برقرار می‌ماند و در همان حال کشورهای عضو تلاش خواهند کرد برای بازگشت مصر به این ائتلاف از ابزارهای دیپلماتیک استفاده کنند. یکی از این دو منبع آگاه گفته است که تصمیم مصر هنوز قطعی نیست. منبع دوم گفته است تلاش‌ها برای بازگرداندن مصر تاکنون بی‌ثمر مانده.

قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول طرح تشکیل ناتوی عربی را با دشواری‌هایی مواجه کرده است. ترکیه ولیعهد سعودی را متهم کرده که فرمان قتل این روزنامه‌نگار منتقد را صادر کرده است.

چهارشنبه ۱۰ آوریل/ ۲۱ فروردین وزیر خارجه آمریکا در جلسه استماع در سنا احتمال جنگ با ایران ذیل اختیارات قانونی دولت آمریکا در سال ۲۰۰۱ را صراحتاً رد نکرد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دوشنبه ۸ آوریل/ ۱۹ فروردین با انتشار بیانیه‌ای سپاه پاسداران را جزو گروه‌های تروریستی قرار داد.

سال گذشته ارتش مصر اعلام کرد که نیروهای زمینی، هوایی و دریایی پنج کشور عربی رزمایش مشترکی را در مصر آغاز می‌کنند. این نخستین رزمایش ناتوی عربی بود.

بیشتر بخوانید:

نخستین رزمایش «ناتوی عربی» آغاز می‌شود

 

Share