ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

نتانیاهو حمله اسرائیل به خاک سوریه را تلویحاً تأیید کرد

نتانیاهو با اشاره به حمله اخیر اسرائیل به مرکز توسعه موشکی مصیاف در سوریه گفت اسرائیل به کسی اجازه نمی‌دهد این کشور را به‌خطر بیندازد.

نخست‌وزیر اسرائیل در نخستین واکنش خود پس از حمله هوایی به خاک سوریه تلویحاً این حمله را تأیید کرد و گفت نباید به کسی اجازه داده شود اسرائیل را تهدید کند، به‌ویژه در مرزهای شمالی این کشور.

بزرگ‌ کنید
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل

به‌گزارش «تایمز اسرائیل»، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل شامگاه یکشنبه ۲۵ فروردین / ۱۴ آوریل در مراسم بزرگداشت نظامیان کشته‌شده اسرائیل، در بیت‌المقدس (اورشلیم) گفت: «ما به عملیات در تمامی جبهه‌ها، از جمله جبهه شمالی ادامه می‌دهیم و به کسی اجازه نمی‌دهیم که قدرت بگیرد و اسرائیل را تهدید کند.»

ارتش سوریه شنبه ۲۴ فروردین‌ / ۱۳ آوریل خبر داد که جنگنده‌های اسرائیلی به مرکز توسعه موشکی مصیاف در نزدیکی شهر حماه حمله کرده‌اند. تلویزیون دولتی سوریه ابتدا گفت این حمله به زخمی شدن شش سرباز و تخریب چند ساختمان منجر شد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا اما گفت حمله‌های هوایی اسرائیل به سه هدف برخورد کرده است و در مجموع ۱۷ سرباز سوری در این حملات مجروح شدند. بعد گفته شد که دست‌کم چهار تن از افراد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و ۷ تن از نیروهای عراقی وابسته به رژیم ایران در این حمله‌ها کشته شدند.

نتانیاهو با بیان این‌که «قدرت، تضمین‌کننده وجود ما و تعیین‌کننده اساس و بنیاد صلح با همسایگان ما است»، افزود: «ما مصمم هستیم که از خود در برابر بزرگترین دشمنانمان، کسانی که نابودی ما را شعار خود قرار داده‌اند، دفاع کنیم،.»

سوریه اسرائیل را مسئول حمله‌های هوایی شنبه گذشته دانسته است. سانا، خبرگزاری دولتی سوریه گفته بود که جنگنده‌های اسرائیل وارد حریم هوایی سوریه نشده بلکه از فراز لبنان، موشک‌ها را شلیک کرده‌اند. به‌گفته این خبرگزاری، سامانه‌های دفاع هوایی سوریه با حمله اسرائیل مقابله کرده و «شماری از موشک‌های شلیک شده را سرنگون کردند».

اسرائیل به‌طور رسمی درباره این حملات اظهارنظری نکرده است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفته است که ایرانی‌ها یکی از دو ساختمان مرکز توسعه موشکی مصیاف را به توسعه موشک‌های میان‌برد اختصاص داده بودند و ساختمان دوم نیز یک محل آموزشی بوده است.

روز یکشنبه یک شرکت تصویربرداری ماهواره‌ای به نام «ایماژسات بین‌المللی» تصاویری از بمباران صبح روز شنبه منتشر کرد که در آن ویران شدن سه محل این مرکز موشکی دیده می‌شد. این شرکت گفته است که تأسیسات موشکی که هدف حملات هوایی قرار گرفته بین سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ ساخته شده است و در مجاورت یک پایگاه نظامی سوریه قرار دارد.

بزرگ‌ کنید
تصاویر ماهواره‌ای از مرکز توسعه موشکی مصیاف در سوریه، پیش و پس از حمله هوایی شنبه ۲۴ فروردین‌ / ۱۳ آوریل

دولت روسیه برخلاف برخی موارد پیشین واکنشی نسبت به حمله روز شنبه نشان نداده و شبکه دولتی روسیا الیوم روسیه، بخش عربی شبکه راشا تودی، تنها به انتشار تصاویر این حمله‌ها اکتفا کرد.

حکومت ایران نیز به سکوت خود در این‌باره ادامه می‌دهد.

اسرائیل پیش از این نیز منطقه مصیاف را مورد حمله قرار داده است، از جمله در ماه ژوئیه گذشته که یک مرکز تحقیقات برای تولید سلاح‌های شیمیایی سوریه را هدف قرار داد.

ماه گذشته نیز اسرائیل در نزدیکی شهر حلب در شمال سوریه به چند موضع ایران حمله کرده بود. سانا گفته بود این حمله به چند پایگاه در منطقه صنعتی نزدیک به فرودگاه انجام شده و سامانه دفاعی سوریه موفق شده است که چند موشک اسرائیلی را سرنگون کند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • باران

    بزدلی سپاه اسلام (بخوانید جمهوری اسلامی)، و قایم شدن در تونل‌های زیر زمینی برای هر مدتی که لازم باشد از خصیصه‌های مدافعان حرم است. این مدافعان حرم از ترس جنگنده‌های اسرائیلی به موش کور تبدیل شده‌اند و بی‌غیرتی فرمانده‌شان (ذوالفرار سلیمانی) در فرستادن نیروهای خارجی (حشد عراقی) بداخل کشور برای حفاظت از خامنه‌ای، نمونه بارز بی‌غیرت و نامردانگی این جماعت بی‌اصل و نسب است. دوست عزیز، بهرام! مردم عرب خوزستان قرنها سال است که پشت اندر پشت به زبان عربی تکلم کرده‌اند. چرا باید زبان و اصالت خود را بخاطر بی‌غیرتی نظامی که توان اداره کشور را ندارد، کنار بگذارند. این زبان عربی نیست که مشکل ما مردم ایران است، زبان عربی در جای خود بسیار زبان شیرین و ثروتمندی است و یکی از سبدهای گل از گلزار کشور است. مشکل از خائنینی است که اجنبی را بر جان و مال مردم مسلط کرده‌اند. هر ایرانی آزاده‌ای از حضور اجنبی در کشورش ناراحت است. تنها خائنین نظام جمهوری اسلامی در مجلسین و بیت خامنه‌ای و سرداران سپاه هستند که خود را به کوری و کری زده‌اند و همچون قرمساق‌ها در فکر منافع دنیوی این قوادی هستند. این عمل جمهوری اسلامی به معنی اخص کلام قوادی سیاسی نام دارد. با بهرام موافقم، مردم ایران (خصوصاً در تهران و شهرهای بزرگ) باید از هر طریق ممکن این قوادی جمهوری اسلامی را مورد اعتراض قرار دهند و از آن اعلام بیزاری و برائت کنند.

  • از خوزستان بهرام

    جناب زمانه کجای کاری!! ایران نه تنها توسط حکومت اسلامی بلکه قوز بالا قوز توسط سپاه جیش حشد الشعبی نیز اشغال شد.و حالا تو نتنیاهو پرداخته ای. عجبا خبری درت نیستن! بله وقتی اصفهانی و شیرازی و تهرانی و یزدی و تبریزی از یاد ببرند و یا کرخ شده باشند و یا بیهوش افیون مذهب، اینطور می شود که بعد از ۱۴۰۰ سال و دوباره ۴۰ سال اضافی در تب اسلام ناب ایران برای چندمین بار توسط اعراب مسلمان اشغال شود. بنده به عنوان یک اهوازی اعلام می کنم که باید مر دم اهواز از عربی سخن گفتن دست بشویند و بدانند که آنها با حشد الشعبی زمان محمد و علی و عمر به زور شمشیر مسلمان و عرب شده اند. به زور شمشیر و تجاوز و کشتن مردان کنیزی زنان و غلامی پسران، مسلمان و عرب شده ایم. چه بدبختی مزمن و بزرگی. ولی عجبا که بدبه پاسداران که فرزندان ایران زمینند و ارتش ایران دم بر نمی آورند. معلوم نیست چه صاعقه ای ایران و ایرانی را بیدار خواهد کرد. معلوم نیست که آیا حتا یک باشرف در میان این حکومتیان باشد که لب به اعتراض بگشاید. و معلوم نیست این مردم را چه رسیده که اینچنین معتاد گونه و بیمار و پریشان نشسته اند و نظاره می کنند. بروید تصاویز هجوم اعراب مسلمان را به سرزمینتان را ببینید. ای خارج نشینان دریغ از یک فریاد از سوی شماها. دریغ از یک کار ارزنده و سازنده و همه جانبه از سوی شماها. بعد چپی ها فریاد می زنند که چرا در ایران روز به روز بر تعداد کسانی که خواهان حمله ی آمریکا به پاسداران و بسیجیان و روحانیون و مداحان و طلاب هستند اضافه می شود. مردم باید اینان را یعنی ملایان و مداحان و طلاب پاسداران و بسیجیان و لباس شخصی ها را در محلات و شهرها را شناسایی کنند. نباید در روز موعود آینان بتوانند از چنگال عدالت بگریزند. تروریست خواندن سپاه پاسداران از سوی آمریکا یک مائده زمینی است. من برای اولین بار اینرا می نویسم: حاضرم در خانه ام را بروی سربازان آمریکا بگشایم. از قول من به آمریکا بگویید که او هرگز و در هیچ کشوری به اندازه امروز و در ایران دوست نداشته است. من شخصا منتظر آمدنش هستم. و البته برای اولین بار. چرا که گویا هیچ چاره ای غیر از این نیست. اصلاحطلبان استمراری حتا یک نفرشان لب به اعتراض مبنی بر چرایی حضور یک نیروی تروریستی عرب در خاک ایران نگشوده اند. این چه معنی ای غیر از بیشرفی و همراهی با سپاه تروریستی وملاها و مداحها و طلاب تروریستساز و قاتل پرور دارد!!؟؟؟ سلام بر ایران مرگ بر تروریستهای ایران و جهان و جهادیون از هر نحله