ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

حشد الشعبی در خوزستان مستقر شد

ابومهدی المهندس در مسجد اعظم اهواز ادعا کرد که هدف از استقرار این نیروها در خوزستان تغییر مسیر سیل از شهر العماره عراق است.

ابومهدی المهندس، فرمانده ارشد گروه حشد الشعبی (بسیج مردمی عراق) در سخنانی که دوشنبه ۲۶ فروردین در مسجد اعظم اهواز ایراد کرد اعلام کرد که این گروه شبه‌نظامی در استان خورستان مستقر شده است.

بزرگ‌ کنید
ابومهدی المهندس، فرمانده ارشد گروه حشد الشعبی (بسیج مردمی عراق) در اهواز - عکس: توییتر

شنبه ۲۴ فروردین ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی در بغداد در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ورود صدها تن از نیروهای حشد الشعبی به بهانه کمک به سیل‌زدگان در استان‌های خوزستان و لرستان را تأیید کرده بود. به گفته مسجدی این نیروها در قالب «موکب‌های مردمی و خودجوش» از شهرهایی مانند بصره به ایران اعزام شده‌اند.

ابومهدی المهندس که نام واقعی او جمال جعرف ابراهیم است، در سخنانی در مسجد اعظم اهواز گفت نیروهای حشد الشعبی از بصره تا موصل با پیامدهای سیل خوزستان که به عراق سرایت کرده مقابله می‌کنند. به گفته  فرمانده حشد الشعبی، هدف شبه‌نظامیان شیعه عراقی از استقرار در خوزستان این است که مسیر سیل را از شهر العماره عراق منحرف کنند. هادی العامری، دبیرکل سازمان بدر عراق نیز همراه با این نیروها وارد استان خوزستان شده است.

معلوم نیست که شبه‌نظامیان شیعه عراقی با اداوت جنگی و نظامی وارد خاک ایران شده‌اند. علی ساری، نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی شنبه گذشته در گفت‌وگو با رسانه‌های داخلی گفته بود در این زمینه اطلاعات کافی در اختیار ندارد. او درباره نهاد هماهنگ‌کننده ورود نیروهای حشد الشعبی به استان خوزستان و لرستان گفته بود:

«معمولاً هماهنگی در این سطح باید از طریق حوزه خارج از کشور یعنی سپاه قدس باشد، اما اینکه از کدام مسیر هماهنگی حضور آن‌ها انجام شده، من دربارهٔ آن اطلاعاتی ندارم.»

قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس هفته گذشته با انتشار فراخوانی از فرماندهان «پیش‌کسوت» سپاه پاسداران خواسته بود به مدت یک ماه در استان خوزستان مستقر شوند. همزمان موکب‌های اربعین هم به استان لرستان و خوزستان اعزام شده‌اند.

جمعه هفته گذشته سردار پاسدار محمد رضا نقدی از ملاشیه، جنوبی‌ترین نقطه اهواز دیدن کرده بود که با اعتراض شمار زیادی از جوانان مواجه شد. معترضان شعار می‌دادند «خوزستانو آب برده، مسئولینو خواب برده». دامنه این اعتراضات در روز شنبه گسترش یافت و به سایر مناطق سیل‌زده، به ویژه عین دو و کوی علوی سرایت کرد. یکشنبه ۲۵ فروردین اداره اطلاعات اهواز ۲۵ نفر از امدارسانان «مرکز کمیته مردمی» ملاشیه را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرد.

هفته قبل نیز خبرهایی درباره درگیری نیروهای سپاه با روستائیان خوزستان منتشر شده بود. سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف، سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه اما این خبرها را تکذیب کرده بود.

قاسم ساعدی، نماینده مجلس و عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان دوشنبه ۲۶ فروردین در یک نشست خبری گفت:

«با جاری شدن سیل در شوش، حمیدیه، دشت آزادگان و هویزه کشاورزان و دامداران خسارت چشم‌گیری دیده‌اند. اکنون نیز در بخش دشت آزادگان و هویزه برخی از روستاها در محاصره سیل قرار دارند و مردم در حال مقاومت هستند. با وجود کمبود خاک و گونی در این مناطق امکان رساندن آنها نیز وجود ندارد.»

معترضان دولت را متهم کرده‌اند که برای حفظ تأسیسات نفتی هورالعظیم از گزند سیلاب، آب را به طرف روستاها و شهرها سرازیر کرده است. بیژن نامدار زنگنه جمعه گذشته در سفر به استان خوزستان گفته بود آب دورادور تأسیسات نفتی هورالعظیم را فراگرفته:

«هیچ انسان با شرافتی برای تولید چند هزار بشکه نفت به دنبال آن نخواهد بود تا به مردم خسارتی وارد شود.»

قاسم ساعدی، عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان در نشست خبری دوشنبه ۲۶ فروردین گفت:

«هورالعظیم یکی از تالاب‌های بین‌المللی کشور است؛ با توجه به این که چند سال طولانی این تالار خشک بود شرکت‌های نفتی در آن فعالیت کرده و پنج مخزن ایجاد کرده‌اند. از سوی دیگر به دنبال خشک بودن، این تالاب به یک منبع برای ریزگردهای استان تبدیل شده بود. اما اکنون با توجه به ورود آب سعی داریم تا این تالاب را احیا کنیم تا کانون ریزگردها از بین برود.»

از هفته گذشته تاکنون دو رود کرخه و دز به هم پیوسته‌اند و روستاهای و بخش هایی از اهواز را درگیر سیل کرده‌اند. صدها روستا تخلیه شده‌اند.

پیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • بهادر

  آقای رضا! شما مسئله را خیلی ساده فرض کرده‌اید. یا از این حکومت ارتزاق می‌کنید! آن قلدری که شما از آن نام می‌برید، جمهوری اسلامی است، که همچون اختاپوسی هفت سر و هزار پا بر تمام ارکان کشور چنگ انداخته و مردم را هستی ساقط کرده است. این قلدر تمامیت خواه حاضر نیست تن به یک انتخابات آزاد بدهد و قدرت را مسالمت آمیز مطابق میل مردم به کسانی که صاحبان این مملکت هستند انتقال دهد. این قلدر داخلی برای ماندن بر اریکه قدرت محیط زیست را به این روز انداخته که با یک باران بهاری شیرازه مملکت به فنا رفت. این قلدر برای حمایت از خود دست به دامان گروههای تروریستی شده و اجنبی را بر کشور مسلط کرده است. این قلدر احزابی را که با آن مخالفند با ترور و جنگ مجبور به دفاع از خود کرده و 40 سال است که مردمان بسیاری از این سرزمین را آواره کرده است. این احزاب، قبل از انقلاب همگی در کشور حضور داشتند و برای رسیدن به آزادی، در حرکتی مسالمت آمیز تمرین دمکراسی می کردند. و هزاران مورد دیگر که از حوصله این کامنت خارج است. این قلدر داخلی فراموش کرد که دست طبیعت قدرتمند است و روزی قلدر دیگری خواهد فرستاد تا گردن این قلدر داخلی را بشکند. این قلدر داخلی که در سوریه بشدت خوار و تنبیه شده است، پشتیبانی شرق را خرید (بجای اتکا به مردم خود) و خنجر خورد. امروز با کمری شکسته به کشور بازگشته و در فکر خیانتی دیگر است تا دمی بیشتر در قدرت بماند. حال نوبت ما مردم ایران است که درسی به این قلدر خائن و کثیف بدهیم و آن را به آرامی از جایش برداشته و در تاریخ برای همیشه حبس کنیم. این غول پلشت دیگر نباید هرگز از چراغ جادو بیرون آید. آقای رضا به سوی مردم باز گرد که دنیا به کسی بقا نکرده است و بسیار کوتاه است. چشمانت را باز کن و ببین رنج مردمان این سرزمین را. اگر عرب زاده از کشور دیگری هستی، ببین که جمهوری اسلامی برای بقای اسد چه بروز مردم سوریه آورد. چه بلاهایی که بر سر مردم عراق نیاورده این فرقه نهیلیسم. این فرقه شیطان پرست فقط برای کشورهای استعماری قدیمی که سالها از کشورهای منطقه منتفع شده بودند سودآوری داشته. ببین که چگونه جیبها و بانکهایشان را از دلار نفتی پر و پیمان کرده است. کوری بس است چشم باز کن و ببین!

 • حشد الوحشی

  محمد حسین #سپهری معلم شریف مشهدی در پیامی به هم میهنان می گوید: بعد از سیل در چندین استان کشور متاسفانه شاهد اتفاقی بودیم که بسیار خطرناک است و آن هم اجازه دادن به گروه های شبه نظامی که به بهانه امداد و نجات وارد کشور شدن. گروههای که توسط جمهوری اسلامی شکل گرفته اند و هزینه آنها را جمهوری اسلامی تامین می کند و هیچ امکاناتی جز امکانات نظامی ندارند و هیچ اموزشی هم برای امداد و نجات ندیده اند. حضور این افراد نشانه نا کارامدی و درماندگی جمهوری اسلامی است. سپهری خطاب به رهبر نظام می گوید: در سیلاب ناکارمدی، خیانت ها حق مردم این نیست که مردم شاهد شبه نظامی های بیگانه باشن هر چه سریعتر اینها را از کشور خارج کنید. #حشد_الوحشی

 • بابک

  جناب رضا این چه نوع "پشت" مردم ایستادن است که با دستگیری و جریمه برای امداد گران و کمک رسانان شروع میشود و با اشغال نظامی کشور توسط یک نیروی نظامی که حضورش خلاف قانون اساسی خود ج. ا. است, ادامه می یابد؟ همانگونه که شما به درستی گفته اید آخوندها و سپاه "پشت" مردم ایران ایستاده اند, اما مطمئن باش تنها کاری از آنجا خواهند کرد, فرو کردن به مردم خواهد بود! مانند ۴۰ سال گذشته. :)

 • رضا

  یادتون نره سانسورش کنید.....عزیزی که میگی سالها نفت ایران رایگان میرفت سوریه اگه یک قلدر بیاد به همه بگه کسی ازت چیزی نخره چکار میکنی؟نمیری جنست رو بدی به یکی دیگه تا اون برات بفروشه؟حتما همه باید این موضوع رو تو بوق کرنا بکنند تا عقلت راه بیفته و بفهمی که در کنار تو اون استعمار گر هم میفهمه و جلو همین کار رو هم میگیره....یه مدت تبلیغات منفیتون از سپاه و آخوندها خوب گرفته بود اما خدا این سیل ها رو توی اوج خشکسالی فرستاد تا همین بدگویی هایتان بی اثر شود و مردم ببینند چه کسانی تا آخر پشتشانند

 • نیروهای خارجی باید فورا و بی قید و شرط خاک کشور ما را ترک کنند

  ▪️«اردوی کار» که با هر شکل از تجاوز، اشغال، راه اندازی بساط ارعاب و نقض حقوق عامه، درهم کوبیدن جنبش های مطالباتی کشور، بدتر و سخت تر کردن شرایط زندگی مردم ایران از هر سوی هر نیروی خارجی نظامی و شبه نظامی تحت هر عنوان و پوشش و بهانه ای مخالف است، خروج فوری و بی قید و شرط نیروهای ارتجاعی خارجی از خاک کشور را مطالبه همه مدافعان آزادی و عدالت اجتماعی می داند. ▪️خوزستان اصلی ترین سنگر پیکار مطالباتی اردوی بزرگ کار و زحمت در کشور ما در سال گذشته بود. سندیکای نیشکر هفت تپه و کارگران فولاد اهواز با مبارزات پیگیر و درخشان، پرچم الغا خصوصی سازی و لزوم اداره شورایی را در جنبش کارگری ایران به عنوان دو مطالبه مهم صدای اعماق برافراشتند. نگذاریم این صدا را با دارودسته سرکوبگر خارجی به بهانه کمک به سیل زده گان فروکوبند. اردوی کار

 • نیروهای خارجی باید فورا و بی قید و شرط خاک کشور ما را ترک کنند

  نیروهای خارجی باید فورا و بی قید و شرط خاک کشور ما را ترک کنند ▪️اردوی کار: عبور نیروهای حشدالشعبی از مرز عراق و حضور مسلح آنها در مناطق سیل زده استان خوزستان، یک اقدام ضدمردمی جدید حاکمیت و شکلی از همدستی شبه اشغالگرانه اش با نیروی سیاه ارتجاعی خارجی علیه منافع کارگران، زحمتکشان و عموم مردم ایران است. این دعوت از سوی حاکمیتی صورت گرفته که رهبرش برای مخارج همین نیروهای ارتجاعی از صندوق ذخیره ارزی که ذخیره پول نفت مردم ایران است خرج می کند، اما برای بازسازی مناطق سیل زده و جبران فوری خسارات مردم چنین اجازه ای نمی دهد. ▪️حشدالشعبی را در شرایطی که حداقل نیم میلیون نفر در استان خوزستان در اثر سیل آواره شده اند، سراپا مسلح به داخل مرزها آورده اند و همزمان به شکلی گسترده به کمیته های مستقل همیاری مناطق سیل زده یورش برده و فعالین این نهادهای خودجوش مردمی را شبانه دستگیر کرده اند. این در حالی است که به نهادهای حرفه ای امدادرسان بین المللی که حضور بشردوستانه، موقت، و مبتنی بر حقوق رایج بین المللی شان در بحران های طبیعی امری عادی و پذیرفته شده است، امکان کمک به سیل زده گان را نداده اند. ▪️حاکمیت که کشور را در چنبره بحران های لاعلاج ساختاری فرو برده، ناامید از فریب مردم و ترسان از «فتنه 98» حشدالشعبی را به میدان آورده است. دارودسته های فاشیست مسلح خارجی که از پول مردم تهیدست شده ما پروار شده اند، برای سرکوب همین مردم، جلوگیری از رشد جنبش مطالباتی و کارگری، و مقابله با جاری شدن سیلاب نارضایتی دهها میلیونی مردم ایران علیه سنگرهای اصلی اعمال حاکمیت کنونی است که به صحنه آورده شده اند.

 • Yagız

  فريادها بلند كردن دسته همت داد وبه بيارى ملتها پيوست اين روان آشفترا ابساريش بايد گرفت هم در عراق،سوريه،اتركيه،ونوزيلا،فليستين،لبنان،ايران وتمام دنيا در سيطره ايدولوژيه كورانه هس هركس دسرسى به تيريبون دارد فرياد رسى باشد نيازى همه مردم هس از اين توهومه خاموشى بيدارشود تاريخ سياهى در پيش هس همت جهان شمعول ميخواهت.

 • بردیا

  این خیانت جمهوری اسلامی به مردم و کشور ایران با آب هفت دریا هم قابل شستن و تطهیر نیست. اوف بر این بی‌شرفان باد!

 • جهان

  روسها از پایگاهای هوایی ایران و از فضای ایران برای بمباران و موشک پرانی به سوریه ستفاده کردند ، حشدالشعبی مسلحانه بدون حتی یک وسیله و ماشین راهسازی ساختمانی و ارد ایران میشود اگر این ها بر اساس یک قراداد نظامی نیست که میبایستی با تصویب همان مجلسشورای اسلامی بی در و پیکر باشد پس چیست ، آیا این همان جمهوری اسلامی نه شرقی نه غربی است آیا شاه و حکومت پهلوی دست نشانده بود یا جمهوری اشغالگر ایران آیا دوباره به دوران بنی امیه و بنی عباس رسیده ایم آقایان پس از این همه کمک به کشورهای عربی کدام ایرانی در یکی از این کشورها صاحب پست و مقام است و چند نفر عرب و عراقی در ایران اشغال شده سمتهای رسمی از فهمانده بسیج ، رییس مجلس ، رییس قوه قضاییه، رییس شورای مصلحت نظام و سپاه و هزاران مقام دیگر را اشغال کرده اند ، آیا هنوز باور ندارد که ایران توسط نیروی خارجی اشغال شده است و اصلاح طلب و تندرو و دست راست و چپ ندارد ، بپا خیزیم و ایران را آزاد کنیم پیش از آنکه در کوچه و خیابان هم پلیس و پاسدار عرب بشما دستور دهد و امنیت شما را سلب کند

 • حقیقتگو

  دیگرخامنه ای ملعون باید چه اقدام های دیگری انجام دهد که برای ایران نشین نان محترم و خوش خیال های رای دهنده روشن شود که نه مجلس ونه ریاست جمهوری و نه وزارت امور خارجه ونه دیگرارگان های دولتی وحتی ارتش را درحقیقت به صفرممتلق به رسمیت می شناسدودربست همه شان را بعنوان دکوراسیون وعوام فریبی فقط تحمل می کند..دعوت ازبشاراسد بدون اطلاع وزارت خارجه .وتحویل دادن میلیونها ومیلیاردها دلار به بشاراسد..سالهای سال صدورنفت مجانی به سوریه...علی خامنه ای دقیقا" همان اعمال ورفتاردوران ظهوراسلام دارد که قشون عظیمی ازدزدها قهارو را راه زنان وکاروان زنان و باجگیران وضعیف کشان ومتجاوزان را بدورخودش جمع کرد وبا مجوزاسلام خداکائنات برای حمله به شهرها وکشورها وکشتارمردمان وچپاول مال ومنلشان همراهی وتشویق کرد..علی خامنه ایدرحقیقت ا همان روش ها را باجمع کردن اراذل اوباش پاسداروبسیجی و دیگراوباشیون عراقی وسوریه ای و حاکم برآنها همان دوران پیامبراسلام را پیاده کرده ومی کند ..هیچگاه ودرهیچ زمانی برخلاف شعارها و گفته ها وحدیث های تمام جهل ودروغین این دین مردمان را نه بعنوان بنده گان خدا بلکه بعنوان برده گان اسلام وحاکمان اسلام وبدون هیچ حق وحقوق انسانی وبشری و حتی نداشتن هیچگونه حق انتقادی به رسمیت می شناخته ومی شناسد...درحقیقت علی خامنه ای وقشونش حتی برای یکبارهم شده درحضوراکثریت مردم حاضرنشدند وآنچه که برمردم روا داشته ومیدارند پاسخگو نبوده اند زیرا مردم ایران را به عنوان خش وخاشاک ها می شناسند...علی خامنه ای درحقیقت می گوید کشورمال من است و خدای اسلام بمن اهداکرده ومردمان هم برده گان من هستم ومن برای اعمالم نیازی به مصاحت ومشاوربا برده گانم ندارم..حالا بدرستی هم روشن میشود که جنگ خمینی سازهشت ساله که به کشته وزخمی وملعول ومفقودشدن صدها هزارایرانی منجرشد فقط درحهت منقرض کردن نسل جوانان ایرانی بود ..

 • احمد

  "استقرار #حشد_الشعبی عراق در ایران از جمله در #خوزستان و #لرستان تحت هر عنوانی مغایر است با اصول ۲، ۹، ۶۷، ۷۷، ۸۱، ۸۲، ۱۲۱، ۱۴۳، ۱۴۵، ۱۴۶، ۱۵۲ و ۱۵۳ همین قانون اساسی فعلی است نمونه اصل۱۴۶: استقرار هرگونه پایگاه نظامی خارجی در کشور «هر چند به عنوان استفاده #صلح‌آمیز»، #ممنوع است."