Share

سه نفر از فعالان دانشجویی دانشگاه اصفهان توسط حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده‌اند.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر سه نفر از فعالان دانشجویی اصفهان به نام‌های محمد مرادی، عرفان محمدی و مجتبی‌ شریفی روز دوشنبه یکم خردادماه با همکاری مأموران حراست این دانشگاه توسط حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده‌اند.

بنا به این گزارش محمد مرادی و مجتبی شریفی پس از توزیع نشریه در توقیف "کبریت" با همکاری مأموران حراست دانشگاه اصفهان در مقابل این دانشگاه بازداشت شدند و عرفان محمدی نیز حدود ساعت یک ظهر در محل خوابگاه دانشگاه اصفهان توسط مأموران حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد.

محمد مرادی دانشجوی جامعه‌شناسی و سردبیر نشریه دانشجویی توسکا و عرفان محمدی دانشجوی ورودی ۸۸ رشته مدیریت و از همکاران نشریات دانشجویی توسکا، تکاپو و کبریت بوده که در روز ۱۳ آبان ۱۳۸۸ نیز مدتی‌ در بازداشت اطلاعات اصفهان بوده است.

مجتبی‌ شریفی نیز دانشجوی فلسفه دانشگاه اصفهان بوده که به دلیل بازداشت در روز کارگر سال ۱۳۸۹ به همراه ۱۱ نفر دیگر به چهار سال و پنج ماه حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم هنوز به اجرا نرسیده است.

پنج نفر دیگر از فعالان دانشجویی اصفهان به حفاظت اطلاعات احضار شده و در مورد این پرونده مورد بازجویی قرار گرفته‌اند

این فعالان اقدام به فروش نشریه دانشجویی در توقیف کبریت بر روی میز نشریه توسکا کرده بودند که به همین دلیل محمد مرادی سردبیر توسکا نیز بازداشت و هر دو نشریه توقیف و ضبط شده‌اند.

تاکنون هیچ یک از این زندانیان با خانواده‌های خود تماسی نداشته‌اند و تنها یک بار از طرف حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران با خانواده یکی‌ از دانشجویان تماس تلفنی گرفته شده است.

این گزارش می‌افزاید پنج نفر دیگر از فعالان دانشجویی اصفهان به حفاظت اطلاعات احضار شده و در مورد این پرونده مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.

روز گذشته ۱۷ سازمان حقوق بشری و دانشجویی، از جمله عفو بین‌الملل، دیده‌بان حقوق بشر و فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر، با انتشار بیانیه مشترکی نگرانی عمیق خود را از "وضعیت نگران‌کننده آزادی علمی" در جمهوری اسلامی ایران ابراز داشتند.

در این بیانیه از "رویه‌های نهادینه شده‌ای که برای مقامات دولتی این امکان را فراهم آورده است تا به صورت خودسرانه دانشجویان را اخراج و یا از تحصیل محروم و مدرسان و استادان آموزش عالی را به خاطرعقاید و یا فعالیت‌های سیاسی‌شان از کار برکنار کنند" به‌شدت انتقاد شده است.

بر اساس این بیانیه از سال ۲۰۰۹ میلادی (۱۳۸۸ خورشیدی) تاکنون بیش از ۶۰۰ دانشجو، و همچنین چندین استاد دانشگاه، بازداشت شده و بسیاری از آنان سپس به زندان افتاده‌اند. افزون بر این، صدها تن نیز به‌خاطر فعالیت‌های سیاسی خود از تحصیل محروم شده‌اند.
 

Share