Share

ناظران و مدافعان حقوق بشر می‌گویند که حمله نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده به رقه، پایتخت سابق خلافت خودخوانده «دولت اسلامی» (داعش) به کشته‌شدن صدها غیرنظامی انجامید. ائتلاف بین‌المللی اما تنها کشته‌شدن یک‌دهم این قربانیان را تأیید کرده است.

نیروهای دموکراتیک سوریه در رقه‌ای که تخریب شده است

سازمان حقوق بشری «عفو بین‌الملل» و گروه ناظر «ایروارز» (Airwars) پنج‌شنبه ۲۵ آوریل / پنجم اردیبهشت اعلام کردند که «یافته‌ نهایی ما این است که حمله نظامی ائتلاف به رهبری ایالات متحده (همراه با نیروهای بریتانیایی و فرانسوی) مستقیماً به مرگ بیش از یک‌هزار و ۶۰۰ غیرنظامی انجامید.»

گروه ایروارز ۲۰۱۴ ایجاد شد تا تأثیر کارزار بین‌المللی به رهبری آمریکا علیه داعش را بررسی کنند. این گروه به همراه عفو بین‌الملل ۱۸ ماه در حال بررسی مرگ غیرنظامیان بود و دو ماه را نیز در رقه گذراند.

این دو نهاد اعلام کردند که نمونه‌‌های مستندسازی‌شده احتمالاً معادل نقض قوانین بشردوستانه بین‌المللی است. آنها از کشورهای عضو ائتلاف خواستند تا برای دادن خسارت به قربانیان و بازماندگان آنها یک صندوق مالی تأسیس کنند.

ائتلاف پیش از این گفته است که تمام تلاش‌اش را برای جلوگیری از کشته‌شدن غیرنظامیان به کار بسته است. به گزارش «رویترز»، ائتلاف کشته‌شدن تنها ده‌ها تن، معادل یک‌دهم شمار اعلام‌شده از سوی عفو بین‌الملل و ایروارز را تصدیق کرده است.

حمله ویران‌گر

داعش شهر رقه با جمعیت ۳۰۰ هزار تن را ۲۰۱۴ تسخیر کرد و آن را پایتخت خلافت خودخوانده‌اش قرار داد. سازمان ملل کشتارهای این گروه و به بردگی کشاندن اقلیت‌ها را «نسل‌کشی» توصیف کرده است.

نیروهای دموکراتیک سوریه به رهبری کردها، با پشتیبانی ائتلاف ضدداعش به‌رهبری آمریکا، پس از ماه‌ها نبرد سنگین سرانجام سه‌شنبه ۱۷ اکتبر / ۲۵ مهر رقه را از دست داعش خارج کردند.

از همان زمان ویران‌گربودن این حمله واکنش‌های زیادی به همراه داشت.

عفو بین‌الملل خرداد گذشته نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که حملات ائتلاف به رقه «جنایت جنگی» بود و این نیروها در حملات‌شان از «سلاح‌های نامتعارف» استفاده کرده‌اند.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» نیز پس از آزادسازی رقه با پهپاد تصاویری از گستردگی تخریب‌ها در این شهر جنگ‌زده منتشر کرد و نوشت که بیش از ۸۰ درصد آن تخریب شده است.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای یکشنبه ۲۲ اکتبر ۲۰۱۷ / ۳۰ مهر ۱۳۹۶ اعلام کرد که «رقه سرنوشت درسدن در ۱۹۴۵ را یافت که با بمباران‌های انگلیسی‌ـ‌آمریکایی از چهره زمین پاک شد.» به ادعای بیانیه وزارت دفاع روسیه، جمعیت رقه از ۲۰۰ هزارتن اکنون به ۴۵ هزارتن کاهش یافته است.

بنا به آمار «شبکه حقوق بشر سوریه»، از مارس ۲۰۱۱ تا مارس ۲۰۱۹، ۲۲۳ هزار و ۱۶۱ غیرنظامی کشته شده اند که مسئولیت مرگ ۸۸,۹۱ درصد آنها با نیروهای رژیم سوریه و شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران است.


در همین زمینه:

عفو بین‌الملل حملات ائتلاف جهانی به‌رهبری آمریکا به رقه را جنایت جنگی دانست

Share