ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

جامعه جهانی بهایی: «به شدت نگران امنیت همه بهائیان یمن هستیم»

در بیانیه‌ای که روز جمعه و در آستانه جلسه دادگاه فرجام حامد بن حیدره، از رهبران جامعه بهایی یمن منتشر شد آمده است: «جامعه جهانی بهایی در پی اتهامات بی‌اساس دادستان حوثی علیه یکی از اعضای جامعه بهایی که نسبت به حکم اعدامش فرجام خواسته به شدت نگران امنیت همه بهائیان یمن است.»

جامعه جهانی بهایی با انتشار بیانیه‌ای نسبت به امنیت بهائیان یمن ابراز نگرانی کرد. در بیانیه‌ای که روز جمعه ۲۶ آوریل/ ششم اردیبهشت و در آستانه جلسه دادگاه فرجام حامد بن حیدره، از رهبران جامعه بهایی یمن منتشر شد، آمده است: «جامعه جهانی بهایی در پی اتهامات بی‌اساس دادستان حوثی علیه یکی از اعضای جامعۀ بهایی که نسبت به حکم اعدامش فرجام خواسته، به شدت نگران امنیت همه بهائیان یمن است.»

حامد بن حیدره، عضو جامعه بهائیان یمن به اعدام محکوم شده است

حامد بن حیدره، از اعضای جامعه بهائیان یمن از سال ۲۰۱۳ در بازداشت است. آقای حیدره طی یک رشته محاکمه که جامعه بهائیان، جامعه بین‌الملل و بسیاری از سازمان‌های حقوق بشری آن را نمایشی و ناعادلانه خوانده‌اند، در سال ۲۰۱۸ به اعدام محکوم شد. جلسه دادگاه رسیدگی به فرجام‌خواهی آقای حیدره روز سه‌شنبه ۳۰ آوریل ۲۰۱۹ برگزار می‌شود.

دادگاهی که در پایتخت یمن، صنعا، در منطقه تحت کنترل شیعیان حوثی برگزار شده، همچنین حکم مصادره اموال بهائیان و انحلال موسسه‌های بهایی‌ها را صادر کرده است. 

دادستان اتهام‌های متعددی به حامد بن حیدره وارد کرده که از جمله آنها به خطر انداختن استقلال یمن، جاسوسی برای اسرائیل و ترویج آیین بهاییت اعلام شده است.

بانی دوگال، نماینده ارشد جامعه جهانی بهایی در سازمان ملل متحد در واکنش به این اتهام‌ها گفته است:

«دادستان در اظهارات خود نکات شایان بررسی در فرجام‌خواهی آقای حیدره را نادیده گرفته و در مقابل، اتهاماتی واهی و بسیار کلی که بر قانون و حقایق استوار نیست، به وی وارد کرده است.»

روز دوشنبه نیز وزارت امور خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای نسبت به بازداشت و صدور حکم اعدام برای این عضو جامعه بهائیان یمن ابراز نگرانی کرده بود.

چهارم اردیبهشت ۹۸/ ۲۴ آوریل ۲۰۱۹ شیرین عبادی، حقوق‌دان و برنده جایزه صلح نوبل در نامه‌ای خطاب به گزارشگر ویژه استقلال قضات و وکلا، صدور حکم اعدام برای حامد بن حیدره و مرتد و شیطان‌پرست خواندن دو وکیل او از سوی دادگاه حوثی‌های یمن را مصداق نقض آزادی مذهب و عقیده دانسته و در این رابطه ابراز نگرانی کرده بود.

عبدالملک حوثی، رهبر حوثی‌ها که خود و گروهش مورد حمایت جمهوری اسلامی است، در نطق‌های خود بارها به آیین بهایی اشاره کرده و آن را «ضاله» خوانده است.

در همین زمینه:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.