Share

معترضان الجزایری برای دهمین هفته متوالی علیه نخبگان سیاسی حاکم بر این کشور تظاهرات کردند. آنها خواهان محاکمه برادر رئیس‌جمهوری برکنارشده هستند و می‌گویند تمام وابستگان حکومت سابق باید از قدرت کناره بگیرند.

دهمین جمعه اعتراضی الجزایر، ششم اردیبهشت؛ معترضان شعار دادند: «نظام باید برود!» ــ عکس: AFP

رئیس‌جمهوری الجزایر که دو دهه قدرت را در دست داشت، سه‌شنبه ۱۳ فروردین / دوم آوریل به شورای قانون اساسی این کشور اعلام کرد که دوران ریاست جمهوری او به پایان رسیده و از قدرت کناره‌گیری می‌کند. یک روز بعد او در نامه‌ای خواهان بخشش از سوی مردم الجزایر شد.

تاریخ برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی چهارم ژوئیه تعیین شده است. اما معترضان می‌خواهند سرتاسر نخبگان حاکم وابسته به حکومت او از قدرت خارج شوند و انتخابات در الجزایر را آزاد و منصفانه نمی‌دانند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، آنها در راهپیمایی جمعه ۲۶ آوریل / ششم اردیبهشت پارچه‌نوشته‌هایی در دست داشتند با این شعارها: «نظام باید برود!»، «ما از دست‌تان خسته‌ایم!».

معترضان از فردای کناره‌گیری بوتفلیقه به خیابان‌ها بازگشتند و با اشاره به نامه خداحافظی عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس‌جمهوری مستعفی ۸۲ ساله فریاد می‌زدند: «نمی‌بخشیم». معترضان خواستار تغییر قانون اساسی هستند.

ژنرال احمد قائد صالح، رئیس ستاد کل ارتش الجزایر که در کناره‌گیری بوتفلیقه نقش داشت، این خواسته معترضان را «شعارهای غیرواقعی» نامیده و آن را رد کرده است.

اعتراض‌ها به برادر بوتفلیقه

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، هدف اصلی شعارهای معترضان در راهپیمایی جمعه ۲۶ آوریل / ششم اردیبهشت در الجزایر سعید بوتفلیقه، برادر عبدالعزیز بوتفلیقه بود.

معترضان سعید، برادر عبدالعزیر را «رهبر گروه تبهکار» می‌خوانند و تمرکزشان متوجه محاکمه او است.

در هفته جاری ثروتمندترین سرمایه‌دار الجزایری و چهار میلیاردر دیگر در جریان کارزار ضدفساد بازداشت شدند. سه برادر در میان آنها هستند که به گزارش آسوشیتدپرس با سعید بوتفلیقه رابطه نزدیکی دارند.

دولت الجزایر وعده داده است که فساد را ریشه کن کند. عبدالقادر بن صالح پس از استعفای رسمی عبدالعزیز بوتفلیقه به‌عنوان رئیس جمهوری موقت الجزایر، زمام امور کشور را در دست گرفته است.


در همین زمینه:

تجمع مردم معترض در الجزیره با حضور گسترده مأموران امنیتی

Share