ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ماکارونی و کنسرو ماهی تُن گران و کمیاب شد

دولت به شرکت‌های تولید ماکارونی، گندم نمی‌دهد و ماهی تن هم از فهرست ارز با نرخ مرجع خارج شده است؛ نتیجه هم گرانی صد در صدی این دو کالا.

در آستانه ماه رمضان، مقام‌های دولتی در ایران می‌گویند که با افزایش قیمت‌ کالاهای اساسی برخورد می‌کنند و مردم نباید نسبت به کمبود مواد غذایی نگران باشند. به رغم این سخنان، قیمت برخی اقلام غذایی در ایران بازهم افزایش یافت. ماکارونی و کنسرو ماهی کمیاب شد.

بزرگ‌ کنید
قیمت ماکارونی و کنسرو ماهی در یک‌روز افزایش یافت. عکس: آرشیو

قیمت کنسرو ماهی در ایران تا ۱۰۰ درصد و قیمت ماکارونی تا ۷۰ درصد افزایش یافته است. دبیر کل کانون انجمن های صنایع غذایی، دولت را مسئول افزایش قیمت می‌داند.

کاوه زرگران، دبیر کل کانون انجمن های صنایع غذایی ایران یکشنبه ۱۵ اردیبهشت در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی دولت جمهوری اسلامی (ایرنا)، و «فارس» افزایش قیمت این دو کالا را تائید کرد. او دولت را عامل افزایش قیمت معرفی کرد.

به گفته زرگران، دولت از شش ماه قبل گوشت ماهی تُن را از فهرست کالاهایی که سهمیه ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومانی به آن تعلق می‌گیرد، خارج کرد و همین موضوع باعث افزایش دو برابری قیمت این کالا شد.

او میانگین قیمت یک کیلوگرم ماهی تُن را ۲۰ هزار تومان اعلام کرد که نسبت به یک ماه قبل ۱۰۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

افزایش قیمت کنسرو ماهی تُن در آستانه ماه رمضان و آغاز روزه‌داری مسلمان، موجب افزایش تقاضا برای این کالا و کمیاب شدن آن در فروشگاه‌ها شد.

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، هم در همین رابطه گزارش کرد؛ موجودی کنسرو ماهی تُن در فروشگاه‌های اینترنتی مواد غذایی ایران به دنبال انتشار خبر افزایش قیمت، کاهش یافت.

برخی از فروشندگان نیز گفته‌اند که عرضه‌کنندگان کنسرو ماهی تُن، طی روزهای گذشته عرضه را کاهش داده‌اند تا قیمت افزایش یابد.

افزایش ۷۰ درصدی قیمت ماکارونی قطعی است

در خبر دیگری زرگران به خبرگزاری رسمی دولت جمهوری اسلامی، (ایرنا)، گفت که قیمت بسته ۷۰۰ گرمی ماکارونی ۷۰ درصد افزایش یافته است. اظهارات او اما با قیمت ماکارونی در فروشگاه‌های مواد غذایی همخوانی ندارد.

او گفت که سازمان حمایت تولید کنندگان و مصرف کنندگان مجوز افزایش ۷۰ درصدی قیمت ماکارونی را صادر کرده است.

«سید داود موسوی» معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه های توزیع اقتصادی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ایران هم افزایش ۷۰ درصدی قیمت ماکارونی را «قطعی» دانست، اما گفت که تصویب آن به دلیل «بررسی مجددی که اتحادیه مربوطه باید انجام دهد»، به دوشنبه ۱۶ اردیبهشت موکول شده است

قیمت مارکارونی در بسته‌های ۵۰۰ و ۷۰۰ گرمی از ۲ هزار و ۲ هزار و ۲۰۰ تومان به حدود ۵ هزار و ۴۵۰ تومان و ۶ هزار تومان افزایش یافته که بیانگر رشد ۱۰۰ درصدی قیمت این کالا است.

این افزایش قیمت پس از آن صورت گرفت که دولت اعلام کرد گندم دروم در اختیار صنعت ماکارونی قرار نمی دهد.

براساس گزارش رسانه‌های داخلی ایران، اعلام خبر قطعی بودن افزایش قیمت ماکارونی، باعث افزایش تقاضا و کمبود این کالا در فروشگاه‌ها شده است.

قیمت این دو کالای خوارکی در حالی افزایش یافت که دولت پیشتر وعده کرده بود؛ بازار را کنترل خواهد کرد و مانع افزایش قیمت مواد غذایی خواهد شد.

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • sattar beheshti

    -عا مل ل ترور عبدالرحمان قاسملو در وین: «مصطفی مدبر» مدیر سایپا یا سردار حاج غفور درجزی؟! - در پانزدهم دسامبر ۱۹۸۸ ی حاج غفور درجزی، مسئول واحد عملیات سپاه پاسداران، با پاسپورت جعلی شماره ۰۵۴۰۰۹، و نام مستعار «امیرمنصور بزرگیان اصل» وارد وین می‌شود و به عنوان محافظ هیئت مذاکره اعزامی‌از ج.ا.ا. به تیم مذاکره کننده می‌پیوندد. - علی دایی:‌ «مصطفی مدبر مدیرعامل باشگاه برای من حضور حقیقی ندارد. تا جایی که ذهن ناقصم یاری می‌کند و من ایشان را می‌شناسم از زمانی که ریاست حراست سازمان صدا و سیما را بر عهده داشت، نامش سردار غفور بوده است. برای من جالب بود که مدبر را برای اولین بار در برنامه نود دیدم و گفتند مصطفی مدبر رئیس سازمان توسعه و تجهیز! تلویزیون را نگاه نمی‌کردم ولی صدا آشنا بود. وقتی تلویزیون را دیدم، متوجه شدم همین سردار غفور خودمان و اردبیلی است! اینکه ایشان چطور مصطفی مدبر شده است برایم سوال است! کاش یکی از سازمان ثبت احوال اینجا بود و می‌توانستم سوال کنم آیا یک نفر می‌تواند کل اسم و فامیلش را عوض کند؟ - پرویز دستمالچی – در اخبار خواندم که مدیر باشگاه ورزشی سایپا، مصطفی مدبر، همان سردار حاج غفور درجزی از عاملان ترور سران حزب دمکرات کردستان ایران، در وین، به هنگام «مذاکرات» است که البته چنین امری در جمهوری اسلامی چندان هم عجیب نیست. بسیاری از دست اندرکاران این حکومت، جنایتکاران حرفه‌ای‌اند. - - وقتی علی دایی از عدم پرداخت حقوق بازیکنانش گفت بلافاصله برکنار شد! و صادقی مربی جدید گفت بعد از آن برکناری داعی بخشی از حقوق بازیکنان پرداخت شده؟!!

  • ‌لطفا یکی به آقایان حساب یاد دهد

    سواد ما هم نم کشیده. اگر قیمت ماکارونی از 2200 به 6000 رسید باشد تورم میشود 172 درصد و اگر به 5300 رسیده باشد تورم میشود 140 درصد

  • ‌لطفا یکی به آقایان حساب یاد دهد

    طبق خبر قیمت ماکارونی هفتصد گرمی از ۲۲۰۰ شده ۶۰۰۰ تومان. درصد گرانی میشود ۲۷۲ درصد. اگر قیمت شده باشد ۵۳۰۰ تومان که تلویزیون اعلام کرد درصد گرانی این کالا میشود ۲۴۰ درصد