ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ترامپ: به دنبال آسیب رساندن به کسی نیستیم

رئیس جمهوری آمریکا همزمان با صدور فرمان تحریم صنایع معدنی ایران گفت در انتظار دیدار با رهبران ایران برای دستیابی به توافقی جدید است.

رئیس جمهوری آمریکا همزمان با صدور فرمان تحریم صنایع معدنی ایران گفت در انتظار دیدار با رهبران ایران و دستیابی به توافقی جدید است.

امضای دونالد ترامپ بر دستور بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران،‌ ۸ مه ۲۰۱۸ ــ عکس از آرشیو

روز چهارشنبه و در سالگرد خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، رئیس‌جمهوری آمریکا با صدور یک فرمان اجرایی، صنایع فولاد، آلومینیوم و مس ایران را تحریم کرد.

ترامپ در این فرمان اعلام کرد که تحریم‌های بیشتری در راه است، مگر آنکه جمهوری اسلامی ایران به شکل اساسی رفتار خود در خاورمیانه را تغییر دهد.

در پایان بیانیه ترامپ آمده است:" من در انتظار روزی هستم که با رهبران ایران دیدارکنم تا به یک توافق دست یابیم، و مهمتر از آن گام هایی برداریم که به ایران آینده ای که استحقاق آن را دارد بدهیم."

جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ نیز با انتشار پیامی در توییتر بر معنای مورد نظر رئیس جمهوری آمریکا تأکید کرد: فشار برای بازگردان ایران بر سر میز مذاکره. بولتون نوشت: «تا زمانی که سران رژیم ایران تصمیم به تغییر رفتار مخرب، احترام گذاشتن به حقوق مردم ایران و بازگشت به میز مذاکره نگیرند، ایالات متحده به فشار حداکثری خود ادامه خواهد داد».

— John Bolton (@AmbJohnBolton) <a href="https://twitter.com/AmbJohnBolton/status/1126289431810453505?ref_src=twsrc%5Etfw">9. Mai 2019</a>

سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران صبح امروز تصمیم اخیر دولت آمریکا مبنی بر تحریم صنایع معدنی ایران را شدیدا محکوم کرد و گفت: "این اقدام ایالات متحده مغایر تعهدات بین‌المللی این رژیم بوده و موجبات مسئولیت بین‌المللی آن را فراهم خواهد آورد."

اواخر وقت چهارشنبه، دونالد ترامپ در یک سخنرانی در فلوریدا و در میان هوادارانش در رابطه با ایران گفت که امیدوار است روزی توافقی منصفانه ایجاد شود. ترامپ گفت :"ما به دنبال آسیب رساندن به کسی نیستیم. ما فقط نمی‌خواهیم آنها سلاح هسته ای داشته باشند. این کل چیزی است که ما می‌خواهیم."

ناظران احتمال دیدار رهبران ایران با دونالد ترامپ را پس از دهه ها خصومت میان دو کشور و در این شرایط بسیار اندک می بینند.

روز چهارشنبه و در ایران شورای عالی امنیت ملی  با صدور بیانیه‌ای خطاب به کشورهای عضو برجام اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران در راستای اعمال حقوق خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، محدودیت‌های مربوط به نگهداری ذخایر اورانیوم غنی‌شده و ذخایر آب سنگین را رعایت نمی‌کند.

شورای عالی امنیت ملی یادآوری کرد که برای دیپلماسی فرصت چندانی باقی نمانده و به کشورهای باقیمانده در برجام ۶۰ روز فرصت داد که به تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی عمل کنند.

در واکنش به این درخواست شورای‌عالی امنیت ملی ایران ، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و بریتانیا، آلمان و فرانسه، سه کشور اروپایی که در توافق هسته‌ای با ایران باقی مانده‌اند با انتشار بیانیه‌ای مهلت ۶۰ روزه ایران در رابطه با برجام را رد کردند. در این بیانیه‌ آمده است: «ما هر ضرب‌الاجلی را رد می‌کنیم و پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ای خود را ارزیابی خواهیم کرد.»

پیش از این فرانسه و بریتانیا گفته بودند که اگر ایران تعهدات خود به برجام را کاهش دهد، اروپا تحریم‌های خود علیه جمهوری اسلامی را از سر خواهد گرفت.

در همین حال مجید تخت روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد شامگاه گذشته در گفت‌وگو با شبکه پی بی اس درباره احتمال دیدار ترامپ و روحانی گفت: «ملاقات با کسی که بی‌ملاحظه از یک توافق بین‌المللی خارج شد، هیچ فایده‌ای ندارد. این تنها توافق با ما نبود بلکه توافقی با کشور‌های دیگر از جمله اروپا بود.» تخت روانچی گفت: «ما مخالف راه انداختن جنگ علیه هرکسی هستیم، اما به هر قیمتی از خود دفاع خواهیم کرد.»

حنینه المغیری، سفیر عمان در واشنگتن پنجشنبه ۹ مه/ ۱۹ اردیبهشت گفت: «اگر ایران و آمریکا بر مؤثر بودن میانجیگری عمان باور داشته باشند، مسقط برای حل تنش دو طرف آمادگی دارد.»

کشور عمان در چند دهه گذشته نقش میانجی میان ایران و آمریکا را ایفا کرده است.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • what Americans don't know

    *** کارشناسان: موشک آزمایش شده کره شمالی کپی یک موشک روسی است دونالد ترامپ: جان کری به آنها می‌گوید به ما زنگ نزنند! متاسفانه به نظر میرسد یا امریکایی ها به روس ها باج هایی میدهند برای اهدافی مهم تر در اینده یا واقعا کارشناسان و تینک تنک های دولت پرزیدنت ترامپ هم مثل کارشناسان و تینک تنک های ملاها ( اگر داشته باشند ) روسی هستند . چه کسی نیست که نداند پوتین پشت همه گردنکشان ، تروریست ها ، فاشیست ها (حتی انهایی که نوکر امریکا هستند مثل عرعرستان سعودی ) ایستاده تا امریکا را از حوزه های امنیتی ، استراتژیک ، نظامی و حالا اقتصادی خودش بیرون کند و نه تنها گذشته امپریالیستی شوروی را دوباره احیا کند بلکه دموکراسی غربی را در خود کشورهای غربی با پخش دروغ و تحریف های واضح و عصبانی کردن فاررایت ها ، ضد یهودی ها ، ضد مهاجرین دچار سر درگمی ، کج فهمی جهان سوم ، و نهایتا رای به فرصت طلبانی از جنس پوتین یا همسو با او بکشاند . بسیار عجیب است که پمپئو چنین حرف بی پایه ای را علیه جان کری بزند در حالیکه ظریف و روحانی و کیم و مادورو دائم در کرملین با پوتین ودکا می خورند و نظریه های عجیب و غریب و لگد پراکنی های روسی از انها بیرون می تراود . اپوزیسیون ایرانی هم که عمدتا تحت کنترل مارکسیست های روسی و روسیه است از این سخنان عجیب استقبال می کند . اینده ایران با این تیم کاملا پرت از سیاست های منطقه ای ( ایران به خصوص ) در کاخ سفید و جاسوسان تا بیخ مغز و اعصاب ملاها نفوذ کرده از سوی دیگر بسیار خطرناک است و به زودی در اثر یک بازی حساب شده از طرف پوتین ـ دوگین جنگی ویرانگر در منطقه الکی برپا و همگان در برابر یک عمل انجام شده قرار میگیرند . یکی به این جناب پمپئو بگوید اخر اگر این ملاهای روسی از جان کری حرف شنوی داشتند اینقدر مذاکرات و دیدارها با او را کش نمی دادند که شما بیائید بزنید زیر ان . اینها می توانستند بدون موشک پرانی و یکی به نعل و یکی به میخ زدن که از طرف روسیه و مارکسیست ها به انها دیکته می شد ، کار را با اباما تمام کنند و الآن همه چیز با حضور شرکت های امریکایی در ایران و خروج ایران از تروریسم بین الملل شکلی شبیه ترکیه داشت نه ونزوئلا و کره شمالی .

  • سیزدهمین شرط؟

    شرط سیزدهمی در کار نیست (اجرای عملی و سریع عدالت و دموکراسی، پایان دادن به تبعیض و ظلم به طبقات فرودست، توزیع سهام مساوی منابع تولید ثروت ملی میان عموم و...)، همان شرطی برای نظام منحوس جاعش حکم مرگ را دارد، و برای اکثریت عادی ایران و جهانیان حکم آزادی از جاعش! شرط سیزدهمی که حتی میبود هم بعید بود این نظام اجرا کند، چاره جز نابودی این نظام با زور و بلکه حمله خارجی نیست. حقیقتا عبرت نمیگرند از تاریخ مردمان! تاریخ اثبات کرده نظامهای مثل جاعش ایران را نمیشود با روش مسالمت آمیز اصللاح یا نابود کرد. مثل این میماند یک خون آشام که طبعتش خونخواری است را ازش بخواهی گیاه خواری کند!

  • محمد جواد

    ترامپ و بلتون حق ندارند با دهن نجسشون اسم ایرانو بیارن چه رسد به اینکه بخواهند کاری برای حقوق مردم ایران انجام‌ دهند . رهبران‌ ایران که جای خود دارند.یک کودک ایرانی نیز براحتی میتواند جواب ابلهانی چون ترامپ و زیردستانش را بدهد. مردم‌ دنیا باید ذات کثیف رهبران امریکایی را بشناسند که ترامپ نه به تنهایی بلکن به کمک نتانیاهو و بن سلمان این کار را بخوبی انجام میدهند و دست به ساخت تابوتهایی برای عمر سیاسی و حیات نکبت بار خود زده اند . اینچنین شخصیت کثیفی که متحدان خود را میدوشد و قلاده خودش را به دست صهیونیسم داده است لیاقتش در همان حد و اندازه ی گاوی همچون بن سلمان و روباهی همچون نتانیاهو هست .البته بلا نسبت سگ و گاو و روباه پس بهتر است حتی فکر واکس زدن کفش یک ایرانی را نیز در ذهن خود راه ندهد