Share

چین از ایران خواست که در مذاکرات بین‌المللی درباره برنامه‌های اتمی آن کشور "انعطاف‌پذیری" از خود نشان بدهد و "واقع‌بین" باشد.

به گزارش آسوشیتدپرس، هو جینتائو، رئیس جمهور چین امروز، هشتم ژوئن (۱۹ خرداد) در دیدار با محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت ایران اظهار داشت، پیشرفت‌هایی در مذاکرات ماه گذشته بغداد به‌وجود آمد که باعث شد گفت‌وگوها ادامه پیدا کند، اما همچنان فاصله وسیعی میان تهران و شش قدرت جهانی وجود دارد که چین نیز در میان آن‌ها قرار دارد.

بر اساس اطلاعیه‌ای که وزارت امور چین منتشر کرده‌ است، رهبر این کشور به احمدی‌نژاد گفت: "چین امیدوار است طرف ایرانی بتواند شرایط را بسنجد، رویکرد واقع‌گرایانه و مبتنی بر انعطاف‌پذیری داشته باشد، به جدیت با این شش کشور مذاکره کند و سطح همکاری‌ و گفت‌وگوهای خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را افزایش دهد تا جایی که اطمینان حاصل شود تنش‌ها می‌تواند به واسطه مذاکرات از بین برود."

رئیس جمهور چین: چین امیدوار است طرف ایرانی بتواند شرایط را بسنجد، رویکرد واقع‌گرایانه و مبتنی بر انعطاف‌پذیری داشته باشد

او افزود: "چین همچنان نقش سازنده خود را برای پایان بخشیدن به این مسئله با شیوه‌های صلح‌آمیز ایفا می‌کند."

بر اساس این گزارش، احمدی‌نژاد در دیدار با رهبر چین درباره سیاست‌های هسته‌ای ایران سخن گفته ‌‌است بی‌آن‌که به جزئیات پرداخته باشد.

او همچنین گفته ‌است ایران امید دارد تنش‌ها از طریق مذاکرات برطرف شود و روابط میان همه طرف‌ها همچنان حفظ شود.

چین به همراه روسیه بارها به خاطر روابط گرم خود با تهران و مخالفت با تحریم‌های سفت و سختی که ایران را وادار به تعلیق غنی‌سازی اورانیوم با غلظت بالا می‌کند، مورد انتقاد گرفته‌اند.

چین افزون بر آن‌که مخالفت خود را با مجازات‌های جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرده، مخالف اقدامات یک‌طرفه با هدف فشار بر تهران است و هر گونه کاربرد زور در رابطه با مناقشه هسته‌ای ایران را نفی می‌کند.

اما به نظر می‌رسد سخنان امروز رهبر چین خطاب به محمود احمدی‌نژاد، نشانه‌ای از این باشد که چین گذشته از مخالفت با تحریم‌ها علیه ایران، مشتاق به پایان دادن به این مناقشه است.

 

Share