ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

توافق نظامیان و مخالفان در سودان بر سر سه سال دوره انتقالی قدرت

شورای نظامی سودان اعلام کرد که دو سوم دولت موقت سودان در دوره انتقالی را اعضای اپوزیسیون تشکیل خواهند داد.

شورای نظامی انتقالی سودان اعلام کرد که با اپوزیسیون بر سر دوره سه ساله انتقال قدرت به توافق رسیده است اما جزئیات آن تا ۲۴ ساعت آینده معلوم خواهد شد. در دوره انتقالی نظامیان و غیرنظامیان در قدرت شرکت خواهند داشت.

بزرگ‌ کنید
معترضان در خارطوم (عکس: آرشیو)

به‌گزارش رویترز، شورای نظامی انتقالی سودان و «ائتلاف برای آزادی و تغییر»، متشکل از سازمان‌های اپوزیسیون و مدنی بر سر ساختار فدرت انتقالی به توافق رسیدند.

ژنرال یاسر العطا، عضو شورای نظامی اعلام کرد که دو سوم دولت موقت سودان در دوره انتقالی را اعضای «ائتلاف برای آزادی و تغییر» و یک سوم باقی را اعضای احزاب غیر از این ائتلاف تشکیل خواهند داد.

یک عضو اپوزیسیون نیز اعلام کرد دیدگاه‌های دو طرف نزدیک است و به‌زودی توافق نهایی حاصل خواهد شد.

مذاکرات بین شورای نظامی و مخالفان در پایان ماه آوریل آغاز شد تا کشور را از بن‌بست سیاسی که پس از سرنگونی حکومت عمر البشیر توسط ارتش ایجاد شده است آزاد کند.

در ۲۲ فروردین / ۱۱ آوریل گذشته عمر البشیر، پس از سه دهه حکومت بر سودان به‌دلیل تظاهرات و اعتراضات مردمی سرنگون شد و ارتش این کشور قدرت را در دست گرفت. اپوزیسیون اما خواهان ایجاد قدرت غیرنظامی در کشور است و نمی‌خواهد نظامیانی که در حکومت عمر البشیر نقش داشتند حکومت کنند. مخالفان در روزهای اخیر اعتراضات خود را برای دستیابی به این خواسته بیشتر. اکنون دو طرف در حال مذاکره درباره آینده حکومت در سودان هستند.

شورای نظامی پیش از این گفته بود که دوره انتقالی قدرت بیشتر از دو سال نخواهد بود اما ائتلاف مخالفان خواهان آن بودند که این دوره چهار ساله باشد.

عباس مدنی، یکی از شخصیت‌های اپوزیسیون روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت / ۱۵ مه پس از اعلام توافق دو طرف گفت: «کاملاً روشن است که نیروهای ضدانقلابی از هر پیشرفتی در مذاکرات ناراضی هستند.» او این سخنان را پس از درگیری‌های دوشنبه گذشته در خارطوم که منجر به کشته شدن شش نفر، از جمله یک نظامی و زخمی شدن ده‌ها نفر شد، بیان می‌کند.

ژنرال یاسر العطا در جریان نشست خبری خود اعلام کرد که یک کمیسیون تحقیق برای روشن شدن رویدادهای روز دوشنبه تشکیل شده است. به‌گفته او شورای نظامی و «ائتلاف برای آزادی و تغییر» کمیته‌ای را برای تضمین امنیت گردهمایی‌های اعتراضی که از ۱۷ فروردین / ۶ آوریل در برابر ساختمان وزارت دفاع آغاز شده، تشکیل داده‌اند.

دادستان کل سودان روز گذشته (سه‌شنبه) اعلام کرد که عمر البشیر، رئیس‌جمهوری سابق این کشور به اتهام «تحریک به قتل و مشارکت در ترور معترضان» مجرم شناخته شده است.

عمر البشیر به اتهام نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت در دارفور، در دادگاه کیفری لاهه نیز پرونده دارد اما نظامیان پیش از این اعلام کرده‌اند که او را به دادگاه لاهه تحویل نخواهند داد.

ائتلاف اپوزیسیون می‌گوید از ۱۹ دسامبر، زمان آغاز اعتراضات در سودان تاکنون ۹۰ نفر کشته شده‌اند در حالی‌که مقام‌های حکومتی از کشته شدن ۶۵ نفر می‌گویند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.