ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ناندرا مودی در مسیر پیروزی در انتخابات پارلمانی هند

بر اساس چهار نظرسنجی مختلف در شعب رأی‌گیری «ائتلاف دموکراتیک ملی» به رهبری حزب «بی جی پی» بین ۲۸۰ تا ۳۱۵ کرسی پارلمان هند را به دست می‌آورد.

از هم‌اکنون مشخص شده که نارندرا موندی، نخست‌وزیر هند برنده بزرگ‌ترین انتخابات دموکراتیک در جهان است. نتایج انتخابات هند پنجشنبه ۲۳ مه/ ۳ خرداد اعلام می‌شوند.

خی گزارش‌ها از امتناع نزدیک به ۶۵ میلیون زن هندی از رأی‌دادن در این انتخابات حکایت دارند./ عکس از آرشیو

بر اساس چهار نظرسنجی مختلف که در شعب رأی‌گیری انجام شد، «ائتلاف دموکراتیک ملی» به رهبری حزب «بی جی پی» که ریاست آن را مودی به عهده دارد بین ۲۸۰ تا ۳۱۵ کرسی پارلمان هند را به دست می‌آورد. پارلمان هند ۵۰۰ کرسی دارد و حزبی یا ائتلافی که بیشترین کرسی را در اختیار داشته باشد دولت آتی این کشور را تشکیل می‌دهد.

کارزار انتخاباتی نارندرا مودی تخت تأثیر بحث «امنیت ملی» و با تکیه بر احساسات ناسیونالیستی برگزار شد. در پنج سال گذشته دولت مودی برخی اصلاحات اقتصادی را انجام داده و برنامه‌هایی برای حمایت از فقرا و ارتقای سطح بهداشت در روستاها به اجرا گذاشته. وعده اصلی انتخاباتی مودی اما ایجاد اشتغال بود. در این زمینه دولت مودی موفقیتی به دست نیاورد: سال گذشته میزان بیکاری در هندوستان به بالاترین حد خود در ۴۵ سال گذشته رسید.

چهار نظرسنجی مختلف که در شعب رأی‌گیری انجام شد نشان داد که احزاب اپوزیسیون فقط ۷۰ تا ۱۶۰ کرسی پارلمان را به دست می‌آورند. احزاب اپوزیسیون از  پنجشنبه گذشته که نظرسنجی‌ها آغاز شد، یادآوری می‌کنند که ممکن است این نتایج به زودی تغییر کند و می‌بایست تا پایان اعلام رسمی نتایج انتخابات هند صبر کرد.

نرخ مشارکت در انتخابات سال ۲۰۱۴، ۶۶ درصد بود. در آن زمان مودی با وعده رفاه همگانی کارزار انتخاباتی‌اش را آغاز کرد. در انتخابات ۲۰۱۹ مودی اعلام کرد که تنها سیاستمداری است که می‌تواند امنیت در شبه‌جزیره هند را تأمین کند. حملات هوایی به یک قرارگاه احتمالی تروریست‌ها در خاک پاکستان که به دستور مودی اتجام شد، مسیر انتخابات را به نفع او تغییر داد.

آمیت شاه رئیس حزب بی‌جی‌پی اخیراً در یک سخنرانی انتخاباتی مهاجران مسلمان را با موریانه مقایسه کرد. الین کوهلی، سخنگوی حزب نیز در پاسخ به انتقادات از اسلام‌هراسی در هند گفت:

«موریانه اساساً،‌ و در هندوستان ــ ما به موریانه عادت داریم چون خیلی موریانه داریم،‌ آنها از داخل زمین در می‌آیند و تو را از داخل رو به بالا می‌خورند و تهی می‌کنند … به همین خاطر [استفاده آمیت شاه از موریانه] یک تشبیه کاملاً مناسب است. »

انتخابات هند تا چهارشنبه هفته گذشته در آرامش برگزار شد. چهارشنبه گذشته در کلکته طرفداران دو حزب بزرگ هند (حزب بی جی پی) و حزب کمونیست مارکسیست هند با هم درگیر شدند. یک بمب هم در نزدیکی یکی از شعب رأی‌گیری منفجر شد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که درصد قابل توجهی از مسلمانان و دالیت‌ها شاید در این دور از انتخابات از رأی‌ دادن محروم شده باشند. برخی گزارش‌ها نیز از امتناع نزدیک به ۶۵ میلیون زن هندی از رأی‌دادن در انتخابات حکایت دارند. در مجموع انتخابات هند سبب تقویت جنبش زنان شد. اعتصاب‌های ده‌ها میلیون‌نفره کارگران صحنه‌هایی از همبستگی اجتماعی را به نمایش گذاشت.

انتخابات هفت‌مرحله‌ای هند در روزهای ۱۹ مه و ۲۳ مه پی گرفته خواهد شد و به اتمام خواهد رسید و رأی‌دهندگان از ۲۹ ایالت در هفت ناحیه به‌هم‌پیوسته فدرالی،‌ ۵۴۳ عضو مجلس سفلی هندوستان را انتخاب می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.