Share

دادگاه تجدید نظر در فرانسه حکم استرداد جلال روح‌الله‌نژاد مهندس ایرانی به آمریکا را تأیید کرد. روح‌الله‌نژاد متهم به صدور تجهیزات حساس به ایران است. این تجهیزات شامل سامانه‌های ضد پهپاد و ماکروویوهای صنعتی است.

رویترز دادگاه تجدید نظر اکس – آن – پرووانس در جنوب فرانسه پنجشنبه ۲۳ مه/ ۲ خرداد حکم استرداد جلال روح‌الله‌نژاد را تأیید کرد

به گزارش خبرگزاری رویترز دادگاه تجدید نظر اکس – آن – پرووانس در جنوب فرانسه پنجشنبه ۲۳ مه/ ۲ خرداد  حکم استرداد جلال روح‌الله‌نژاد را تأیید کرد.

جلال روح‌الله‌نژاد مهندس۴۱ ساله ایرانی، ۱۳ بهمن ۹۷ /۲ فوریه ۲۰۱۹ در فرودگاه نیس فرانسه بازداشت شد. او قصد داشت از فرودگاه نیس با هواپیما از راه مسکو به تهران بازگردد. دادگاهی در واشنتگن روح‌الله‌‌نژاد را به صدور تجهیزات صنعتی حساس که ظاهراً عبارت‌اند از سامانه‌های ضد پهپاد و ماکروویوهای صنعتی متهم کرده‌ است. بازرسان آمریکایی می‌گویند این تجهیزات به طور مخفیانه به امارات ارسال شده و آن‌ها را می‌توان در تولید سلاح‌های دقیق به کار بست.

این مهندس ایرانی همچنین متهم به همکاری با شرکت «رایان رشدافزار»، از شرکت‌های مرتبط با سپاه پاسداران است. وزارت خزانه‌داری آمریکا ۱۷ ژوئیه سال گذشته شرکت «رایان رشدافزار» و سه تن از مسئولان این شرکت به نام‌های سید رضا قاسمی، فرشاد حاکم‌زاده و محسن پارساجم را در فهرست تحریم‌های ایالات متحده قرار داد. اگر اتهامات جلال روح‌الله‌نژاد در دادگاه‌های آمریکا ثابت شود، ممکن است به  ۶۰ سال زندان محکوم شود.

وکیلان این مهندس ایرانی اتهامات او را رد کرده‌اند و گفته‌اند که اتهامات سیاسی است. یکی از وکیلان روح‌الله‌نژاد در دادگاه بدوی در دفاع از موکل خود گفته بود: «آیا امکان دارد که دادگاه فراموش کرده باشد که چه شرایطی بین ایران و آمریکا حکفرماست؟»

دادستان فرانسه اما گفته بود که اتهامات جلال روح‌الله‌نژاد با قوانین فرانسه همخوانی دارد و به همین سبب مانعی برای استرداد او به آمریکا وجود ندارد.

پس از برگزاری دادگاه تجدید نظر وکیل روح‌الله‌نژاد اعلام کرد که موکلش همچنان با استرداد به آمریکا مخالف است. وزیر دادگستری فرانسه می‌بایست حکم دادگاه تجدید نظر را تأیید کند. سپس لازم‌الاجراست.

Share