ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

هند واردات نفت از ایران را متوقف کرد

سفیر هند در واشنگتن با تأکید بر دوستی و پیوندهای فرهنگی بین ایران و هند اعلام کرد دولت هند صرفاً تحت فشار از خواست آمریکا تمکین کرده است.

سفیر هند در واشنگتن اعلام کرد هند به عنوان آخرین کشوری که از تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران معاف شده بود، برخلاف میل و اراده‌اش و صرفاً به سبب تهدید آمریکا به اعمال تحریم‌های ثانوی علیه این کشور واردات نفت از ایران را متوقف کرد.

بزرگ‌ کنید
قرار بود هند برای پرداخت هزینه نفت ایران حساب امانی باز می‌کند اما سرانجار مجبور شد واردات نفت خود از ایران را متوقف کند (عکس: آرشیو)

هارش واردهان شرینگلا، سفیر هند در واشنگتن همزمان با پیروزی نارندرا مودی در انتخابات پارلمانی هند اعلام کرد که برای رعایت تحریم‌های آمریکا، واردات نفت ایران به هند متوقف شده است.

هند در آوریل سال جاری واردات نفت از ایران را کاهش داد و پیش از آنکه دولت ترامپ معافیت هشت کشور، از جمله هند از تحریم‌های نفتی علیه ایران را لغو کند، یک میلیون بشکه نفت خام از ایران خرید.

هارش واردهان شرینگلا سفیر هند در جمع خبرنگاران گفت:

«تمام شد، پس از این ما دیگر نفت ایران را وارد نخواهیم کرد.»

 شرینگلا همچنین اعلام کرد که هند واردات نفت خام خود از ونزوئلا را هم متوقف کرده است. سفیر هند در واشنگتن گفت دولت این کشور خود را شریک آمریکا می‌داند و با این‌حال توقف واردات نفت خام از ایران و ونزوئلا برای این کشور دردناک است.

هند ۱۰ درصد از نفت خام مورد نیاز خود را از ایران وارد می‌کرد.

سفیر هند در آمریکا با گوشه‌چشمی به تاریخ کشورش پیش از اعلام استقلال و جدایی پاکستان از هند بر اساس دین، از ایران به عنوان کشوری که عملاً در همسایگی هند است و با این کشور پیوندهای عمیق فرهنگی دارد یاد کرد. هارش واردهان شرینگلا درباره راه‌های حل تنش بین ایران و آمریکا سکوت کرد. او گفت هند به عنوان یک طرف سوم در این نزاع بی‌طرف است:

«و با این حال ما مایل نیستیم تنش بالا بگیرد، آن هم به این دلیل ساده که ما در این بخش از جهان به ثبات نیاز داریم.»

پیش از این ترکیه هم اعلام کرد که صادرات نفت از ایران را متوقف کرده است.

چهارشنبه گذشته یک مقام ارشد ترکیه که نام او فاش نشد با اعلام این خبر به خبرگزاری رویترز گفت:

«ما حالا دیگر هیچ نفتی از ایران وارد نمی‌کنیم. ما یکی از هشت کشوری بودیم که از تحریم‌های نفتی معاف شده بودیم. اکنون آماده‌ایم که از این تحریم‌ها پیروی کنیم. ما به تحریم‌ها اعتقاد نداریم، اما به عنوان یک متحد استراتژیک،به تصمیم ایالات متحده احترام می‌گذاریم. انزوای ایران مفید نخواهد بود.»

خبرگزاری رویترز گزارش داد که ایران به رغم تحریم‌های آمریکا استخراج نفت از میادین نفتی خود را همچنان ادامه می‌دهد و به همین سبب میزان نفت ذخیره شده ایران بر روی دریا و خشکی در حال افزایش است. آمار‌های موسسه کایروس نشان می‌دهد، ایران ۴۶.۱ میلیون بشکه نفت خام خود را در خشکی دپو کرده که بالاترین رقم از اواسط ماه ژانویه تاکنون است. همچنین آمار‌های مؤسسه مارین ترفیک نشان می‌دهد که ۱۶ تانکر ایرانی حدود ۲۰ میلیون بشکه نفت این کشور را دپو کرده‌اند.

آمریکا آوریل/ اردیبهشت سال جاری معافیت نفتی برای مشتریان نفتی ایران را متوقف کرد.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.