Share

سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرد که حکومت سوریه از کودکان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند و به شکنجه نوجوانانی می‌پردازد که گمان می‌رود پدران و مادران آن‌ها در شمار مخالفان باشند.

بر اساس این گزارش که امروز، ۲۳ خرداد (۱۲ ژوئن) منتشر شده‌ است، نیروهای حامی حکومت سوریه، کودکان را ضرب و شتم کرده‌اند، آن‌ها را در موقعیت‌های پرمخاطره قرار داده‌اند، با کابل‌های الکتریکی سنگین شلاقشان زده‌اند، به آن‌ها چشم‌بند زده‌اند، بدنشان را با سیگار سوزانده‌اند و در یک مورد نیز به اندام‌های تناسلی کودکی شوک الکتریکی وارد کرده‌اند.

این گزارش می‌افزاید: "کودکان یا به خاطر خواهران و برادران خود دستگیر و شکنجه شده‌اند یا به خاطر والدینشان که تصور می‌شده‌ است عضوی از ارتش آزاد سوریه باشند و یا این‌که خود آن‌ها مشکوک به ارتباط با ارتش آزاد سوریه بوده‌اند."

در ادامه گزارش آمده ‌است: "نیروهای حامی حکومت سوریه از ده‌ها کودک هشت تا ۱۳ ساله در جریان حمله به روستای عین‌الروز در ماه مارس به‌عنوان سپر انسانی استفاده کردند."

این گزارش همچنین نیروهای شورشیان و از جمله ارتش آزاد سوریه را متهم می‌کند که از میان کودکان سربازگیری کرده‌اند.

امروز (سه‌شنبه) تاکنون ۱۰ تن از شهروندان سوریه در پی شلیک خمپاره در ایالت شرقی دیرالزور کشته شده‌اند

سی‌ان‌ان نوشته ‌است، اگرچه مقامات ارتش آزاد سوریه تاکنون به این گزارش پاسخ نداده‌اند اما آن‌ها پیش از این اعلام کرده بودند که سیاستشان این است از افراد زیر ۱۷ سال سرباز نگیرند.

حکومت سوریه مدت‌هاست که خشونت‌ها در این کشور را به "گروه‌های تروریست مسلح" نسبت می‌دهد.

بر اساس گزارش سی‌ان‌ان، سازمان دیده‌بان حقوق بشر از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته ‌است در واکنش به "کشتار فراگیر کودکان و دیگر اشکال خشونت علیه کودکان" دست به تحریم نظامی حکومت سوریه بزند.

دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که شورای امنیت همچنین باید دارایی‌های رهبران حکومت سوریه را مسدود کند و مانع سفرهای خارجی آن‌ها شود.

این گروه گفته ‌است دست‌کم یک هزار و ۱۷۶ کودک از فوریه ۲۰۱۱ تاکنون در سوریه به قتل رسیده‌اند.

نبرد ادامه دارد

پس از گذشت ۱۵ ماه هیچ نشانه‌ای از فروکش کردن خشونت‌ها در سوریه به چشم نمی‌خورد و همچنان نیروهای حکومتی شهرهای مختلف این کشور را بمباران می‌کنند.

به گفته مخالفان حکومت بشار اسد، تنها امروز (سه‌شنبه) ۱۰ تن از شهروندان سوریه در پی شلیک خمپاره در ایالت شرقی دیرالزور کشته شده‌اند.

نیروهای حکومت همچنین بخش‌هایی از حلب را زیر آتش سنگین توپخانه گرفته‌اند و خانه‌های بسیاری را ویران کرده‌اند.

در همین حال خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داده ‌است که امروز "۳۶ شهید ارتش سوریه" به خاک سپرده شدند.

روز گذشته نیز شهرهای مختف سوریه عرصه درگیری و نبرد بوده ‌است. در یک مورد هلیکوپترهای ارتش سوریه حومه‌های شهر جبل‌الزاویه را زیر آتش گرفتند که این اتفاق چندین کشته بر جای گذاشت.

مورد دیگر نیز درگیری میان قوای حکومتی و ارتش آزاد سوریه در استان ادلب است که شش ساعت به طول انجامید و باعث مرگ ۳۲ تن شد.

در مجموع روز گذشته در سراسر سوریه ۹۳ تن کشته شدند تا آمار کشته‌شدگان حوادث ۱۵ ماه اخیر در سوریه افزایش قابل توجهی داشته باشد. گفته می‌شود در این ۱۵ ماه بیش از ۱۳ هزار ۵۰۰ تن در سوریه کشته شده‌اند.

مخالفان حکومت بشار اسد تعداد کشته‌شدگان را بیش از ۱۴ هزار نفر تخمین می‌زنند.

 

Share