Share

شرکت چینی سینوپک واردات نفت خام از ایران را در سال جاری تا یک پنجم کاهش خواهد داد.

رویترز به نقل از یکی از مدیران ارشد اجرایی این شرکت نفتی نوشته ‌است که سینوپک پیشنهادات عقد قرارداد با ایران در رابطه با خرید نفت خام از این کشور را نپذیرفته ‌است.

این مقام شرکت سینوپک همچنین بر روابط با ایالات متحده تأکید کرده‌ و آن را مهم‌تر از خرید نفت زیر قیمت دانسته ‌است.

روز گذشته، ۲۲ خرداد (۱۲ ژوئن) دولت آمریکا که با هدف بازداشتن ایران از ادامه غنی‌سازی اورانیوم تحریم‌هایی را در رابطه با خرید نفت ایران تصویب کرده ‌است، اعلام کرد هند، کره‌جنوبی و پنج کشور دیگر را به فهرست کشورهایی که از این تحریم‌ها معاف خواهند بود، اضافه کرده‌ است در حالی که چین جزو این کشورها نبود.

شرکت سینوپک برنامه‌ریزی‌ کرده ‌است که در سال ۲۰۱۲ واردات نفت خام از ایران را ۱۶ تا ۲۰ درصد کاهش دهد

سه کشور دیگر، ژاپن، هند و کره جنوبی هستند.

این کشورها واردات نفت خام از ایران را به طرز قابل ملاحظه‌ای کاهش داده‌اند و به این ترتیب از خطر منع دسترسی به نظام مالی آمریکا نجات یافتند.

اکنون چین تنها کشور از چهار خریدار بزرگ آسیایی نفت ایران است که هنوز مشمول معافیت‌های آمریکا نشده است و این خطر تهدیدش می‌کند.

چین مخالف تحریم‌های یک‌طرفه ایران است و بارها اعلام کرده که این کشور مجبور است به‌خاطر نیاز خود به انرژی، نفت ایران را خریداری کند. با این حال چین نیز در سه ماه نخست سال جاری تا حد زیادی واردات نفت از ایران را کاهش داد.

در این راستا شرکت سینوپک نیز تصمیم گرفته ‌است که خرید نفت خام از ایران را کاهش دهد، اگرچه یکی از مدیران آن می‌گوید که پیشنهاداتی از ایران مبنی بر تخفیف قیمت نفت دریافت داشته ‌است.

این مدیر ارشد شرکت سینوپک به رویترز گفت: "سود اقتصادی حاصل از خرید با تخفیف نفت از ایران و پر کردن ذخایر نفت ملی با آن برای کشور بسیار اندک است. دغدغه حیاتی دولت چین، روابط چین با ایالات متحده آمریکا است."

به گفته او، شرکت سینوپک برنامه‌ریزی‌ کرده ‌است که در سال ۲۰۱۲ واردات نفت خام از ایران را از ۵۰۰ هزار بشکه در روز به ۴۰۰ تا ۴۲۰ هزار بشکه کاهش دهد که این رقم کاهشی ۱۶ تا ۲۰ درصدی را نشان می‌دهد.
 

Share