ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

وضعیت سلامت ساناز الله‌یاری در زندان اوین نگران‌ کننده است

به گزارش کمپین حقوق بشر ایران، الله‌یاری به شدت بیمار است و با وجود درخواست‌های خانواده‌اش برای انتقال او به بیمارستان، تاکنون با این درخواست‌ها مخالفت شده است

کمپین حقوق بشر در ایران درباره وضعیت سلامت ساناز الله‌یاری، یکی از اعضای نشریه گام که در زندان اوین در بازداشت است، ابراز نگرانی کرد.

بزرگ‌ کنید
ساناز الله‌یاری

این کمپین روز دوشنبه ۲۰ خرداد گزارش کرد که الله‌یاری به شدت بیمار است و با وجود درخواست‌های خانواده‌اش برای انتقال به بیمارستان به منظور معاینات تخصصی‌تر، تاکنون با این درخواست‌ها مخالفت شده است:

«شرایط ساناز نگران‌کننده است. او مدتی است که دچار ضعف و لرزش شدید در اندامش است و از درد معده در رنج است. حدود ۱۰ کیلو وزن کم کرده. خانواده‌اش هر چهارشنبه با او ملاقات کابینی دارند و کاهش وزن او را می‌بینند.»

یک منبع مطلع ضمن ارائه این جزییات درباره وضعیت سلامتی ساناز الله‌یاری گفته است:

«پزشک زندان به او گفته دچار ضعف جسمی شده و داروهای تقویتی برایش تجویز کرده. خانواده هم داروها را تهیه کرده‌اند اما دو هفته پس از مصرف داروهای مکمل و تقویتی نه تنها وضعیتش بهتر نشده بلکه ضعف و لرزش بدنش شدیدتر هم شده است. زندان اما حتی برای یک آزمایش ساده هم اقدام نکرده است.»

به گفته این منبع، خانواده این زندانی به مجلس شورای اسلامی رفته‌اند تا از نمایندگان درخواست کمک کنند اما حتی نامه آنها هم تحویل گرفته نشده است.

این منبع گفته است دادستان تهران با این استدلال که بیماری ساناز الله‌یاری چیز مهمی نیست و نیاز به پیگیری ندارد، نه تنها از انتقال او به بیمارستان برای انجام آزمایش مخالفت کرده‌، بلکه حتی برخلاف قانون با آزادی او با قرار وثیقه تا زمان صدور حکم نهایی نیز مخالفت کرده‌ است.

گزارش شده که خانواده این زندانی سیاسی و بقیه اعضای نشریه گام هم تهدید به سکوت و عدم اطلاع‌رسانی درباره وضعیت این افراد شده‌اند.

ساناز الله‌یاری از حق دسترسی به وکیل نیز محروم مانده است:

«او و بقیه متهمان این پرونده از امکان داشتن وکیل دادگستری به انتخاب خود محروم بوده‌اند و شعبه بازپرسی در همان ابتدا به آنها گفته فقط می‌توانند وکیل از لیست وکلای تایید شده قوه قضاییه انتخاب کنند که آنها هم نپذیرفته‌اند.»

مأموران امنیتی شامگاه ۱۹ دی ماه ۹۷ ساناز الله‌یاری و همسرش امیرحسین محمدی‌فر را بازداشت کردند. علاوه بر آنها، ‌ عسل محمدی و امیر امیرقلی، از دیگر اعضای تحریریه نشریه گام نیز به ترتیب ۱۳ آذر و ۲۴ دی و به دنبال اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه بازداشت شدند. عسل محمدی اما پس از یک ماه بازداشت با قرار وثیقه آزاد شد.

پرونده این بازداشت‌شدگان به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی فرستاده شده اما زمان دادگاه آنها هنوز مشخص نشده است.

این افراد به «ارتباط با گروه‌ها و احزاب معاند»، «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «تشکل گروه به قصد بر هم زدن امنیت ملی» متهم هستند.

ساناز الله‌یاری، متولد ۱۳۶۶، فارغ التحصیل رشته اقتصاد پیش از این یک بار دیگر در اسفند ۱۳۸۷ به اتهام عضویت در گروه دانشجویان آزادی‌خواه و برابری طلب (داب) بازداشت شد و به مدت ۱۷ روز در زندان اوین بود.

او بعدتر در دادگاه انقلاب به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به پنج سال حبس تعلیقی محکوم شد.

  • در همین زمینه

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • کارو

    دستگیری ساناز الهیاری در سال 1387 به اتهام «تبلیغ علیه نظام» بود، و نه «عضویت در دانشجویان آزادیخواه و برابری طلب». حکم وی در آن سال به صورت تعلیقی در آمد. با توجه به تأثیر این اخبار در پروندۀ وی لطفا اصلاح کنید.