Share

ولیعهد عربستان سعودی ایران را به دلیل حمله به نفت‌کش‌ها سرزنش کرده و از جامعه جهانی خواسته است در مقابل این اقدام بایستند اما همزمان گفته که کشورش خواهان جنگ در منطقه نیست.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی

حمله به دو نفت‌کش در تنگه هرمز که روز پنج‌شنبه ۱۳ ژوئن/ ۲۳ خرداد روی داد، نگرانی‌های بیشتری درباره احتمال درگیری در منطقه ایجاد کرده است.

ایالات متحده آمریکا ایران را مسئول این حملات دانسته است. جمهوری اسلامی اما هر گونه نقش داشتن در این حمله‌ها را رد کرده است.

حمله‌های روز پنج‌شنبه گذشته به نفت‌کش فرانت آلتیر در مالکیت نروژ و نفت‌کش کوکوکا در مالکیت ژاپن، در حالی روی داد که نخست وزیر ژاپن، شینزو آبه، در تهران در تلاش برای میانجیگری میان ایران و آمریکا بود.

محمد بن سلمان در مصاحبه خود با الشرق الاوسط گفته است:

«رژیم ایران به نخست وزیر ژاپن که در حال بازدید از تهران و در تلاش برای میانجیگری بود، احترام نگذاشت و پاسخ او را با حمله به نفت‌کش‌هایی داد که یکی از آنها متعلق به ژاپن بود.»

بن سلمان همچنین گفته است عربستان جنگ در منطقه را نمی‌خواهد اما در برخورد با هرگونه تهدید شهروندان خود، حاکمیت ملی یا منافع حیاتی آن، تردید نخواهد کرد.

تهران و واشنگتن هم گفته‌اند علاقه‌ای به جنگ ندارند اما این گفته‌ها تاثیر زیادی بر نگرانی‌ها از احتمال درگیری در منطقه نداشته است.


  • در همین زمینه

انفجار نفت‌کش‌ها ــ اعتراض تهران به «مواضع غیرقابل قبول» لندن

Share