ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: خبر ارسال پیام به تهران «ساختگی» بود

ایران و آمریکا هر دو ارسال پیام از طریق عمان را تکذیب می‌کنند. یک عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان هم اعلام کرد: تهاجم نظامی به تائید کنگره نیاز دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، خبر پیام واشنگتن به تهران را «ساختگی» و «پروپاگاندا» ایران خواند. یک عضو جمهوری‌خواه کنگره آمریکا نیز اعلام کرد: حمله نظامی به ایران به تائید کنگره نیاز دارد.

تنش‌ها بین ایران و آمریکا در هفته‌های اخیر بالا گرفته است

مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، بامداد شنبه ۲۲ ژوئن/ ۱ تیر در توئیتر نوشت: اخبار مبنی بر ارسال پیام به ایران از طریق عمان «کاملا ساختگی است».

او این خبر را «تبلیغات» ایران خواند و اعلام کرد: ایران باید از مسیر دیپلماسی با دیپلماسی ما مواجهه شد.

پیش از این خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ایرانی گزارش کرده بود که دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا به واسطه عمان یک پیام به تهران ارسال کرده و نسبت به حمله نظامی هشدار داده است.

این خبر پس از حمله نیروهای نظامی ایران به یک پهپاد آمریکایی منتشر شد.

ایران نیز خبر ارسال پیام واشنگتن را تکذیب کرده است. یک منبع در شورای امنیت ملی ایران که نامش فاش نشد به شبکه خبری «الجزیره» گفت: خبر ارسال پیام ترامپ به تهران «صحت ندارد»

به دنبال سقوط این پهپاد، تنش میان تهران و واشنگتن افزایش یافت و رئیس جمهوری آمریکا گفت که برنامه حمله به سه مرکز نظامی ایران را متوقف کرده است. ترامپ نگفت که حمله نظامی را به حالت تعلیق درآورده یا به صورت کامل متوقف کرده است.

جاستین اماش، از اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا از این تصمیم ترامپ استقبال کرد و در توییتر نوشت: « اقدام نظامی تهاجمی به تایید کنگره نیاز دارد و ما نمی‌توانیم بدون اطلاعات بیشتر شرایط را ارزیابی کنیم. وقتی که حملات آغاز شود، دولت دیگر نمی‌تواند تضمین کند که مسائل از کنترل خارج نشود. ما باید هر آن‌چه می‌توانیم انجام دهیم تا مانع یک جنگ غیرمسئولانه دیگر شویم.».

نمایندگان دموکرات مجلس هم پیشتر با حمله نظامی مخالفت کرده بودند. نانسی پلوسی، رئیس مجلس آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که آغاز جنگ نباید بدون تائید کنگره باشد.

پهپاد گلوبال هاوک ارتش امریکا بامداد پنجشنبه ۲۰ ژوئن / ۳۰ خرداد با حمله ایران، سقوط کرد.

مقام‌های ایران مدعی هستند که این پهپاد پس از نادیده گرفتن اخطار مبنی بر تجاوز به حریم هوایی «منهدم شده است».

    در همین زمینه:

    نظر بدهید

    در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

    نظرها

    نظری وجود ندارد.