ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

پلیس اعتراض «دختر تهرانپارس» به حجاب اجباری را به مواد مخدر ربط داد

یک مأمور لباس شخصی با یک دختر جوان در یکی از پارک‌های تهران درگیر شد. از لابلای سطرهای اطلاعیه پلیس می‌توان صحنه اعتراض را بازسازی کرد.

در شبکه‌های اجتماعی ویدئویی از بدرفتاری و درگیری چند مأمور پلیس با یک دختر جوان در یکی از پارک‌های تهران منتشر شده. پلیس با انتشار بیانیه‌ای تلاش کرد با طرح موضوع مواد مخدر، مسأله مقاومت مدنی دختران جوان ایرانی در فضاهای عمومی را تحت تأثیر قرار دهد.

نمایی از ویدئوی درگیری مأموران لباس شخصی با یک دختر معترض ایرانی در یکی از پارک‌های تهران، احتمالاً پارک تهرانپارس در روز شنبه یکم تیر ۹۸

مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران بزرگ دوشنبه ۳ تیر با انتشار اطلاعیه‌ای ادعا کرد که پتج دختر و پسر را در روز شنبه یکم تیر بازداشت کرده است.

پلیس در این اطلاعیه می‌گوید که بازداشت‌شدگان رفتار «نرمال» نداشتند:

«[پنج دختر و پسر بازداشتی] فاقد حرکات طبیعی و نرمال و همچنین پوشش مناسب بودند، با انجام شوخی‌های سخیف، نامتعارف و به دور از شئون اخلاقی و عرف جامعه با یکدیگر، موجبات جریحه‌دار شدن احساس شهروندان و به دنبال آن نارضایتی و اعتراض دیگر افراد حاضر در پارک را فراهم کردند.»

در ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، یک مرد لباس شخصی با پیراهن سفید، دختر جوانی را با خشونت و در حالی که او جیغ می‌زند به طرف خودروی پلیس می‌کشاند و او را به زور داخل خودرو روی صندلی عقب پرت می‌کند. راننده خودروی پلیس که او هم لباس شخصی به تن دارد و دست‌کم سه نفر لباس شخصی دیگر و یک مأمور زن گشت ارشاد، به این صحنه نگاه می‌‌کنند. یک مأمور پلیس و لباس شخصی‌های دیگر مراقب‌اند که کسی در اعتراض به این خشونت وارد عمل نشود. در همان حال صدای کسی شنیده می‌شود که فریادزنان می‌گوید: ولش کن!

محل و ساعت این درگیری در ویدئو مشخص نیست. شهروندان اما ویدئو را با هشتگ «#دختر_تهرانپارس» به اشتراک گذاشته‌اند. پلیس در اطلاعیه‌ دوشنبه ۳ تیر خود از مقاومت مردم هم خبر داده است. بنا بر این اطلاعیه می‌توان صحنه را به این شکل درک کرد: ابتدا ظاهراً مأمور گشت ارشاد دختر بازداشتی را امر به معروف و نهی از منکر کرده، و به او تذکر داده که می‌بایست «هنجارهای اجتماعی» را رعایت کند که با مقاومت دختر جوان و احیاناً چهار نفر دیگر مواجه شده است. این بخش از ماجرا را فقط می‌توان به حدس و گمان درک کرد. مدرک مستندی وجود ندارد. در اطلاعیه پلیس از این مقاومت مدنی به عنوان «ایجاد جوسازی و فحاشی به مأموران» یاد شده است.

پلیس در اطلاعیه خود تعداد بازداشتی‌ها را پنج نفر اعلام کرده. در ویدئو اما فقط دختر جوان را می‌توان در حین بازداشت توسط نیروهای لباس شخصی دید.

مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران بزرگ در اطلاعیه خود بازداشتی‌ها را متهم به استفاده از مواد مخدر کرده است:

«در بررسی‌های اولیه مشخص می‌شود این افراد به دلیل مصرف مواد مخدر توهم‌زا فاقد حالت طبیعی بوده‌اند، لذا در این خصوص اقدامات قانونی صورت گرفت.»

با این حال پلیس تلویحاً اعتراف کرده که ممکن است مأمور لباس شخصی که در اطلاعیه به عنوان مأمور پلیس معرفی شده مرتکب «خطایی» شده باشد. به همین سبب بر اساس این اطلاعیه، ظاهراً فرمانده پلیس دستور پیگیری ماجرا را داده است.

پلیس در این اطلاعیه یادآوری کرده که مقابله با دختران و زنان ایرانی که حجاب را رعایت نمی‌کنند جزو وظایف پلیس است.

اوایل خرداد سال جاری سردار سلیمان ملک‌زاده، جانشین معاون حقوقی و امور مجلس نیروی انتظامی اعلام کرد که زنانی که بدون حجاب در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه و یا از ۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار ریال جزای نقدی محکوم می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • ایران دوست

  افسران پلیس مذکر و مونث بایست مجهز به دروبین ویژه پلیس باشند و روی سینه شون نصب باشه تا کمونیستها (اصلاح طلبهای ستون پنجمی) وقتی دارن معرکه گیری میکنن و فیلمشو پخش میکنن و به مسیح علینژاد میرسونن.. پلیس اصل ماجرا رو منتشر کنه. حزب کمونیستهای ضد ایرانی، جنگ روانی انجام میدن و پلیس ایران باید از موارد خوب و مفید پلیس انگلیس الهام بگیره که خودرو دو دوربین در جلو و عقبش داشته باشه و هر افسر رسمی باید یک دروبین روی لباسش نصب باشه. چه افسر مقصر باشه و چه شهروند با کمک دوربینها حقیقت مشخص میشه و باید برخود نرم و هوشمندانه کرد. حتی میشه از چین هم الهام گرفت .. در چین هر شهروند دارای یک کارت اعتبار شهروندی هست که اگر رفتارهای ضد اجتماعی داشته باشه امتیاز منفی میگیره و از خدمات دولتی و شهری محروم میشه تا زمانی که اصلاح بشه. اگه فعالیت تجزیه طلبانه و تروریستی داشته باشه حتی امکان داره تابعیتش رو باطل کنن و حکم ترک خاک بگیره. جمهوری اسلامی ایران باید اینگونه بر افکار نظارت دلسوزانه داشته باشه و ذهنها رو کنترل کنه (همچون باغ سیب که نیازمند باغبان است و باغبان برای پیشگیری از آفت و ویرانی.. سم پاشی میکنه و یا سیب های گندیده رو میندازه دور... ) در کنار نیاز به یک باغبان(پاسدار)... با سیستم کارت اعتبار شهروندی در حقیقت خود شهروند نیز عادت میکنه شهروند بهتری باشه چون مجازات های مختلفی وجود داره.. برای مثال اگر کسی بی حجاب بشه کارت اعتبار شهروندیش امتیاز منفی زیادی میگیره و از حقوق شهروندی و خدمات دولتی محروم میشه تا زمانی که خودشو اصلاح کنه (چون هر فرد جزی از جمع است و حقوق شهروند یک فرد زمانی شاملش میشه که حقوق اکثریت رو رعایت کنه و با سیستم پیش بره.). با قانون شکنان اینجوری باید برخود بشه. درضمن نیروی پلیس باید مجهز و پیشرفته بشه. مجهز به تکنولوژی روز دنیا.

 • حجاب مغزهای ایران پاسپورتی ها

  ذلت وبیچارگی مردمان ایران پاسپورتی/ موفقیت ج.ا. در فروکاستن حق طلبی عمومی در حد لچک بر سر داشتن و شرب عرق سگی و زیدبازی! کسی به به عدالت توزیعی یعنی گرفتن سهام منابع ثروت زای عمومی اعتراض نمی کند! کسی به فرار مالیاتی ثروتمندان اعتراض نمی کند برخی معادل فررا مالیاتی برابر نصف بودجه دولت میدانند. چرا؟ چون رسانه ها و جو تبلیاغت به اصطلاح مبارزات در دست سرمایه دارها است و مردم عادی که اغلب فقیر هستند دچار حجاب مغزی نسبت به حقایق مهم تر هستند! اول مغزتان را از حجاب بر حقایق بردارید.

 • کیوان

  رفتار تمامی ضابطین قضائی ایران اعم از پلیس ، اطلاعات ، حراست و ... بسیار شرم آور ، اسف انگیز و غیرقانونی است . سال به سال هم کارنامه شان سیاه تر می شود .

 • جهان

  چه پلیس وظیفه شناسی با رفتار و ضرب شتم اسلامی این پلیس وظیفه شناس این نوع رفتار وحشیانه و کتک زدن یک دختر بی دفاع حتی اگر مسله مواد مخدر هم در میان بوده است در خابان و زیر مشت ولگد را هم در خانواده یا ده و روستای خود دیده و یاد گرفته است ، کدام قانون اسلامی و یا غیر اسلامی به او این اجازه را داده است ، مردان ما هم که اخیرا از لک در آمده و یاد گرفته با شهامت بگوند ولش کن از این بیشتر غیرت میخواهید مردان ماهی سه چهار دلار یارانه بگیر بیش از ولش کن ولش کن هم توقعی نیست ، بازهم شیر زنان و شیر دختران ایران که بیشتر مبارزه میکنندو نترس ترند