Share

اتحادیه اروپا اعلام کرد تحریم واردات نفت ایران به کشورهای اروپایی بر اساس برنامه قبلی از روز یکشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۱ اجرا خواهد شد.

 

به گزارش آسوشیتدپرس، اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای که روز دوشنبه پنجم تیر منتشر کرد، گفت: "تمام قراردادهای خرید نفت از ایران در این تاریخ متوقف خواهد شد."

در این بیانیه آمده که شرکت‌های اروپایی همچنین کشتی‌های حامل نفت ایران را دیگر بیمه نمی‌کنند.

وزیران امور خارجه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا ژانویه سال جاری میلادی در نشست خود در بروکسل در واکنش به برنامه اتمی ایران تصمیم گرفتند واردات نفت از ایران به کشورهای اروپایی را تحریم کنند. این کشورها قرار است تا یکم ژوئیه سال ۲۰۱۲ واردات نفت خود از ایران را به‌طور کامل متوقف کنند.

ایران چندین بار هشدار داده است در صورتی که نتواند نفت خود را صادر کند، اجازه عبور و مرور کشتی‌های حامل نفت را از تنگه هرمز نخواهد داد

کشورهای غربی می‌گویند نگران ماهیت برنامه اتمی ایران هستند اما تهران می‌گوید در برنامه اتمی اهداف صلح‌آمیز را دنبال می‌کند.

ایران پیشتر هشدار داده بود در صورتی که نتواند نفت خود را صادر کند، اجازه عبور و مرور کشتی‌های حامل نفت را از تنگه هرمز نخواهد داد.

تنگه هرمز دارای حدود ۵۰ کیلومتر عرض و ۲۰۰ کیلومتر طول است که خلیج فارس و دریای عمان را به هم متصل می‌کند. روزانه حدود ۲۰ درصد نفت مورد نیاز دنیا از این تنگه عبور می‌کند.

در تازه‌ترین هشدار ایران به غرب، سرلشکر مصطفی ایزدی، معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران در آستانه اجرای تحریم واردات نفت این کشور به اروپا گفت: "اگر دشمن برای نفت ما محدودیت ایجاد کند، ما می‌توانیم در مقابل این تهدید از قابلیت دیگری که داریم استفاده کنیم و در مقابل آن تهدیدی ایجاد کنیم."

این مقام نظامی ایران روز شنبه سوم تیر به خبرگزاری فارس گفت: "ما در مقابل تهدید، از تهدید استفاده می‌کنیم و در مرحله عمل نیز با قدرت وارد خواهیم شد."

امیر سرتیپ احمدرضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران نیز چهارم تیر اعلام کرد: "اگر شرایطی پیش آید که ملت ایران در معرض خطر قرار گیرد، از همه اهرم‌ها که تنگه هرمز هم یکی از آن‌هاست، برای دفاع از اقتدارمان استفاده خواهیم کرد."

مقام‌های نظامی آمریکا مستقر در خلیج‌فارس در واکنش به این تهدید‌ها اعلام کرده‌اند اجازه مسدود کردن تنگه هرمز را به ایران نخواهند داد.

 

Share