Share

قیمت نفت به سبب تنش‌ نفتکش‌ها در خلیج فارس و دریای عمان که در طی کمتر از یک هفته در مجموع دو درصد افزایش یافته بود چهارشنبه ۲۴ ژوئیه/۲ مرداد باز هم افزایش بیشتری یافت. در همان حال توقیف نفتکش بریتانیا توسط نیرو‌های سپاه پاسداران باعث شد که بریتانیا عبور نفتکش‌هایش از تنگه هرمز را متوقف کند. فرانسه، ایتالیا و دانمارک از طرح «حفاظت دریایی» بریتانیا به رهبری اتحادیه اروپا حمایت کرده‌اند.

تنش نفتکش‌ها در خلیج فارس همراه با جنگ روانی بر قیمت نفت اثرگذار است (عکس: آرشیو)

به گزارش خبرگزاری رویترز قیمت نفت خام برنت در بازارهای جهانی به ازای هر بشکه ۲۰ سنت افزایش یافت و در روز چهارشنبه ۲۴ ژوئیه/۲ مرداد به ۶۴ دلار و ۳ سنت رسید.

نفت وست‌تگزاس اینترمدیت به ازای هر بشکه ۲۳ سنت افزایش پیدا کرد و  به ۵۷ دلار رسید. در همین گزارش گفته شده که ذخایر نفj جهان چهار میلیون بشکه کاهش پیدا کرده است.

طرح اروپا برای حفاظت از کشتی‌رانی در خلیج فارس

خبرگزاری «رویترز» به نقل از سه دیپلمات ارشد اروپایی گزارش داد که علاوه بر آلمان و فرانسه، ایتالیا و دانمارک نیز از طرح بریتانیا برای حفاظت از کشتی‌رانی در خلیج فارس و تنگه هرمز حمایت کرده‌اند.

نیروی دریای سپاه پاسداران جمعه گذشته یک نفتکش تحت پرچم بریتانیا را در نزدیکی تنگه هرمز توقیف کرد. این اقدام دو هفته پس از توقیف سوپرتانکر «گریس ۱» حامل بیش از دو میلیون بشکه نفت خام ایران در تنگه جبل‌الطارق انجام شد. طرفین یکدیگر را به راهزنی دریایی متهم کرده‌اند. جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا در سخنانی که دوشنبه گذشته بعد از برگزاری نشست اضطراری کابینه این کشور در پارلمان ایراد کرد از طرح تشکیل یک نیروی حفاظتی تحت رهبری اتحادیه اروپا برای تأمین امنیت کشتی‌رانی در تنگه هرمز خبر داد. به گزارش رویترز، به گفته دیپلمات‌های ارشد اروپایی ناتو یا آمریکا به طور مستقیم در این مأموریت دخالتی نخواهند داشت. ظاهراً  اسپانیا، سوئد، لهستان و آلمان به مشارکت در این ائتلاف علاقمندند. یک دیپلمات ارشد اروپایی که نام او اعلام نشده به رویترز گفت هدف این مأموریت محافظت از مسیر تردد نفت در خاورمیانه با فرماندهی مشترک فرانسه و بریتانیا است.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه روز گذشته، بعد از دیدار و گفت‌وگو با سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران که شخصاً پیام کتبی رئیس جمهوری اسلامی را به رئیس جمهوری فرانسه تسلیم کرد، در سخنانی در پارلمان اعلام کرد که فرانسه در حال حاضر با همکاری بریتانیا بر روی «طرح ابتکاری» بریتانیا و آلمان برای حفاظت از کشتی‌رانی در خلیج فارس و تنگه هرمز کار می‌کند. به گفته لودریان این طرح برخلاف ائتلاف نظامی آمریکا از سیاست اعمال فشار حداکثری دولت ترامپ در قبال ایران حمایت نمی‌کند.

اگنس فون در مول، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در یک نشست خبری که شامگاه گذشته در پاریس برگزار شد گفت طرح مشترک آلمان، فرانسه و بریتانیا با به کارگیری روش‌های نظارت بر رفت و آمد نفتکش‌ها در پی تسهیل رفت و آمد کشتی‌های تجاری در تنگه هرمز است.

بیشتر بخوانید:

فرمانده نیروی دریایی ارتش: شناورهای آمریکا تحت رصد پهپادهای ماست

 

Share