ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

روحانی: به توافق نرسیم گام سوم را محکم برمی‌داریم

رئیس جمهوری اسلامی اظهار امیدواری کرد که مذاکرات با کشورهای حامی برجام به ثمر برسد. روحانی اما گفت دولت خود را آماده کرده که مذاکرات به نتیجه نرسد.

رئیس جمهوری اسلامی اظهار امیدواری کرد که مذاکرات با کشورهای حامی برجام به ثمر برسد. روحانی اما گفت دولت خود را آماده کرده که مذاکرات به نتیجه نرسد.

بزرگ‌ کنید
پنجشنبه ۱۰ مرداد: حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در جلسه شورای اداری استان آذربایجان شرقی

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی عصر پنجشنبه ۱۰ مرداد در جلسه شورای اداری استان آذربایجان شرقی اظهار امیدواری کرد که مذاکرات ایران با اتحادیه اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای به نتیجه برسد. روحانی گفت اگر مذاکرات ثمر ندهد، ایران گام سوم کاهش تعهداتش در برجام را برمی‌دارد:

«اگر برجام بماند، تحریم‌های تسلیحاتی در سال آینده از لحاظ حقوقی و سیاسی برداشته خواهد شد. طرف‌های باقیمانده در برجام قول جبران دادند، اما در مقام عمل ناتوان بودند. ممکن است در هفته‌های آینده به نتایج مثبتی در مذاکرات برسیم. اگر نرسیم گام سوم را محکم بر می‌داریم.»

بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی از ۱۸ اردیبهشت سال جاری تاکنون ایران در دو مرحله تعهداتش در برنامه جامع اقدام مشترک را کاهش داده است. چهار روز قبل در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، کشورهای حامی توافق هسته‌ای از ایران خواستند از گام سوم کاهش تعهداتش در توافق هسته‌ای صرف‌نظر کند. ایران خواهان آن است که کانال مالی موسوم به اینستکس برای تجارت نفت هم به کار گرفته شود. کشورهای اروپایی اما تاکنون در این زمینه به توافق نرسیده‌اند.

روحانی در ادامه سخنانش گفت ایران بر این مبنا عمل نمی‌کند که مذاکرات به نتیجه می‌رسد. رئیس جمهوری اسلامی با  اشاره به قیمت دلار گفت:

« می‌توانیم همین الان قیمت دلار را کاهش دهیم، اما بر مبنای احتیاط، قدم به قدم عمل می‌کنیم.»

در بودجه ۹۸ که با فروش ۳۰۰ هزار بشکه نفت بسته شده، دولت با حدود ۷۶ هزار میلیارد تومان کسری مواجه خواهد شد. سازمان برنامه و بودجه  دو روز قبل اعلام کرد برای جبران این کاهش درآمدها، پیشنهاد استفاده ۲۹ هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی را در قالب تسهیلات ارزی مطرح کرده است. روحانی در ادامه سخنانش گفت این روند ممکن است در سال آینده هم ادامه پیدا کند.

مرداد سال گذشته علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی اعلام کرد که به نظر او مسبب بحران اقتصادی، نه خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران، بلکه نحوه مدیریت دولت است. خامنه‌ای در بخش در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به کسانی که خواهان مذاکره با ایالات متحده‌ بودند گفت:

«مذاکرات برجام اشتباه بود. بنده اشتباه کردم. البته آقایان هم از خطوط قرمز معین عبور کردند.»

روحانی بدون آنکه به اختلاف خامنه‌ای با دولت اشاره‌ای کند، گفت:

«با اختیارات تفویض شده رهبر انقلاب به رئیس جمهوری، در صد روز اول دولت یازدهم به توافق ژنو و آزادی حجم زیادی از اموال ایران رسیدیم. در مرحله توافق بعدی رهبر انقلاب با محبت فرمودند بگذارید این مسئولیت را کل نظام بر عهده بگیرد.»

نظام، نام مستعار رهبر جمهوری اسلامی است.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.