Share

حکم مصادره یک برج اداری در منهتن که گفته می‌شود به ایران تعلق دارد و از سوی جمهوری اسلامی کنترل می‌شود، جمعه ۹ اوت/ ۱۸ مرداد از سوی یک دادگاه تجدیدنظر فدرال رد شد. این حکم تجدید نظر می‌گوید که قاضی دادگاه چندین مورد خطا داشته است.

در ژوئن ۲۰۱۷ اعلام شد بنیاد علوی که ۶۰ درصد سهام این ساختمان را در اختیار دارد، تحریم‌های سال ۱۹۹۵ علیه ایران ا نقض کرده

تصمیم دومین دادگاه تجدیدنظر ایالات متحده در منهتن یک شکست برای وزارت دادگستری آمریکاست که امیدوار بود با فروش ساختمان ۳۶ طبقه در خیابان ۶۵۰، نزدیک به یک میلیارد دلار به دست آورد و درآمد حاصل از آن را به عنوان خسارت در اختیار قربانیان بمبگذاری ایران در پایگاه نیروی دریایی آمریکا در بیروت و سایر حمله‌هایی بگذارد که گفته می‌شود ایران در آنها دست داشته است.

در ژوئن سال ۲۰۱۷ اعلام شد بنیاد علوی که ۶۰ درصد سهام این ساختمان را در اختیار دارد، تحریم‌های سال ۱۹۹۵ علیه ایران ا نقض کرده است.

ریچارد وسلی، قاضی دادگاه منهتن گفته است کاترین فورست، قاضی صادر کننده حکم مصادره دچار اشتباه شده است.

این قاضی گفته نظری درباره اصل پرونده ندارد ولی خانم فورست در مسائلی ساده دچار چندین اشتباه شده و هر متهمی باید از رویه دادگاهی منصفانه برخوردار باشد.

به گفته او از نمونه‌های این اشتباهات، ویدئوهایی‌ از اعضای سابق هیات مدیره بنیاد علوی‌ست که در آن به دفعات بر حق قانونی‌‌شان برای سلب اتهام از خود تاکید می‌کنند. مورد دیگر اجازه ندادن به بنیاد علوی برای ارائه مدارک به دولت است.

بنیاد پهلوی که پس انقلاب سال ۵۷ در ایران به بنیاد علوی تغییر نام یافت، یک نهاد غیرانتفاعی ایرانی است.

محمدرضا پهلوی بنیاد علوی را در سال ۱۹۷۳ به عنوان «بنیاد پهلوی» تأسیس کرد. مأموریت این بنیاد شامل ترویج فرهنگ فارسی، از جمله مطالعات اسلامی در ایالات متحده بود. این نهاد در دوره پهلوی این برج را خریداری کرد.

Share