ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

جدایی‌طلبان جنوب از برخی مواضع خود در عدن عقب‌ نشستند

این عقب‌نشینی به دنبال عملیات نظامی ائتلاف سعودی علیه مواضع این نیروها انجام شده است.

جدایی‌طلبان جنوب یمن که موفق شده بودند کنترل پایگاه‌های نظامی و کاخ ریاست جمهوری یمن در عدن را در دست بگیرند، از برخی مواضع خود عقب‌نشینی کردند.

یک ستون نظامی از نیروهای طرفدار دولت یمن و بخشی از ائتلاف عربی

خبرگزاری‌ها گزارش کرده‌اند که این عقب‌نشینی به دنبال عملیات نظامی سعودی‌ها علیه مواضع این نیروها انجام شده است.

جدایی‌طلبان جنوب یمن که مورد حمایت امارات متحده عربی هستند در درگیری‌های روز شنبه ۱۰ اوت/ ۱۹ مرداد با نیروهای «سابقا متحد» ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی موفق شده بودند پایگاه‌های ارتش و قصر ریاست جمهوری در عدن، دومین شهر بزرگ یمن را به کنترل خود درآورند.

جنگ داخلیِ نیروهای سابقاً متحد حامی دولت یمن شکاف‌های درونی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی را بازتاب می‌دهد.

ائتلاف سعودی اعلام کرده است که شامگاه شنبه ۱۰ اوت یکی از مناطق تحت کنترل جدایی‌طلبان جنوب در عدن را هدف قرار داده است.

این ائتلاف همچنین گفته که این نخستین حمله علیه مواضع نیروهای وابسته به امارات بوده و در صورت عدم پایبندی آنان به آتش‌بس اعلام شده، مواضع «ناقضان آتش‌بس» را هدف قرار خواهد داد.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی به جدایی‌طلبان جنوب فرصت داده است تا از مواضع خود در عدن عقب‌نشینی کنند.

درگیری‌ها در یمن میان نیروهای سابقا متحد از روز چهارشنبه گذشته و هنگامی آغاز شد که جدایی‌طلبان جنوب یمن، حزب اسلام‌گرای متحد رئیس‌جمهوری، عبد ربه منصور هادی را به همدستی در حمله موشکی به رژه نظامی متهم کردند.

حمله به رژه نظامی در هفته گذشته یکی از سه حمله‌ای بود که نیروهای جدایی‌طلب جنوب را هدف قرار ‌داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقام‌های یمن گفته‌اند در جریان درگیری‌های شامگاه جمعه در اردوگاه «تیپ چهارم» عدن، ۴۵ تن شامل نظامیان و غیرنظامیان کشته شدند. پنج غیرنظامی دیگر نیز در محله دار سعد کشته شده‌اند.

جدایی‌طلبان و دولت هادی بر روی کاغذ علیه جنبش حوثی‌ها می‌جنگند که در سال ۲۰۱۴ سقوط هادی از قدرت را رقم زدند. این دو گروه اما با هم در رقابت هستند و نقشه‌هایی متفاوت برای آینده یمن کشیده‌اند. جدایی‌طلبان جنوب یمن حمایت امارات متحده عربی را دارند و نیروهای طرفدار دولت از حمایت عربستان سعودی برخوردارند.

درگیری‌ها میان نیروهای دولتی و جدایی‌طلبان در حالی ادامه دارد که سازمان ملل خواستار تنش‌زدایی و گفت‌وگو شده است.

ائتلاف به رهبری عربستان سعودی نیروهای دولتی و سایر نیروهای سیاسی یمن را در برابر شورشیان حوثی حامی ایران تقویت کرد تا مانع سقوط کامل منصور هادی شود.

عدن که یک شهر بندری در جنوب یمن است به طور موقت پایتخت نیروهای دولت عبد ربه منصور هادی شد که خود در ریاض، پایتخت عربستان مستقر است.

صنعا هم در کنترل شورشیان حوثی مورد حمایت ایران است.

    نظر بدهید

    در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

    نظرها

    نظری وجود ندارد.