ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

تخریب «اشتباهی» دیوار آرامگاه یعقوب لیث: دیوار الحاقی بود و باید برداشته می‌شد

یک دیوار تاریخی را تخریب کرده‌اند. پیمانکار می‌گوید این کار اشتباهی انجام شده.

دیوارِ ضلع جنوبی آرامگاه «یعقوب لیث صفاری» در حین انجام عملیات مرمت و ساماندهی آرامگاه تخریب شده است. مهدی شیربُتی، پیمانکار جدید مرمت و ساماندهی آرامگاه یعقوب لیث صفاری گفته «اتفاق اشتباهی بود که باعث ناظر پروژه تعویض شود» اما مدیر پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری جندی شاپور و ایوان کرخه گفته این دیوار الحاقی بود و باید در روند مرمت برداشته می‌شد.

بزرگ‌ کنید
در تصاویر منتشر شده از تخریب دیوار ضلع جنوبی آرامگاه یعقوب لیث، بنر کارفرمایی اداره کل میراث فرهنگی استان نصب است

 اسفند سال ۱۳۹۶ یعقوب زلقی، مدیر پایگاه جندی شاپور خبر از مرمت جدی آرامگاه یعقوب لیث صفاری بعد از سال‌ها بی‌توجهی داد. مهدی شیربُتیکه در طول دو سال گذشته، دو فصل مرمت در این بنای تاریخی انجام داده، در گفت‌وگو با ایسنا، هدف از آغاز این مرمت‌ها را در فصل جدید، «اصلاح وضع موجود و تداوم در اقدامات برنامه ریزی شده از گذشته» دانست و گفت که اتفاق اشتباه در تحریب دیوار ضلع جنوبی به عوض شدن ناظر پروژه انجامیده. این کار نخست توسط پیمانکارِ دیگری درحال انجام بود.

در تصاویر منتشر شده از تخریب دیوار ضلع جنوبی آرامگاه یعقوب لیث، بنر کارفرمایی اداره کل میراث فرهنگی استان خوزستان بالای همان دیوار تخریب شده دیده می‌شود.

اما یعقوب زلقی، مدیر پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری جندی شاپور و ایوان کرخه درباره تخریب دیوار ضلع جنوبی آرامگاه یعقوب لیث صفاری، روز یکشنبه ۲۰ مرداد، در گفت و گو با ایرنا گفته این بخش از دیوار آرامگاه یعقوب لیث صفاری دارای الحاقاتی بود که در سال‌های نه چندان دور به بنا اضافه شده بودند و باید در روند مرمت برداشته می شدند.

او گفته آجرهای سنتی متناسب با جایگاه تاریخی بنا جایگزین آنها می‌شود.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • hamid

    در استبداد ولایت مطلقه فقیه راست گویی جرم است و دروغ گفتن واجب! حالا در این ماجرا چه کسی‌ صد در صد وفادار به استبداد است و دروغ میگوید!؟ بدانیم که مبارزه با استبداد با پاک کردن باور از اصالت دادن به زور ممکن میشود تا دزدی، زرنگی و دروغ که گناه کبیره است عین واجب و خشونت بجای داشتن منطق راه حل شناخته نشوند تا احیا حقوق ایرانی به عنوان انسان و شهروند ممکن شود. باید برای نجات خود و وطن استبداد را در باور و در عینیت نابود سازیم. شاد باشید. حمید