ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

رادیو ملی آمریکا: ترامپ ماهواره جاسوسی آمریکا را لو داد

در پی انتشار تصویر ماهواره‌ای از انفجار در «پایگاه فضایی خمینی» در سمنان توسط ترامپ، ردیاب‌های ماهواره‌ای می‌گویند که این تصویر با یکی از پیشرفته‌ترین ماهواره‌های جاسوسی آمریکا گرفته شده است.

با انتشار تصویر ماهواره‌ای از انفجار در «پایگاه فضایی خمینی» در جنوب سمنان توسط دونالد ترامپ، ردیاب‌های ماهواره‌ای آماتور می‌گویند به احتمال قوی ماهواره‌ای پیشرفته‌ای به نام «یو‌اس‌ای ۲۲۴» این تصویر را گرفته شده است.

تصویر ماهواره‌ای از انفجار در «پایگاه فضایی خمینی» در جنوب سمنان که توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در توئیتر منتشر شد.

ایران در حال آماده‌سازی برای پرتاب موشک موسوم به سفیر با یک ماهواره کوچک بود، اما کارشناسان معتقدند که این موشک به‌هنگام پرتاب در «پایگاه فضایی خمینی» در جنوب سمنان منفجر شده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا جمعه ۸ شهریور / ۳۰ اوت با انتشار تصویری با وضوح بالا و توضیحاتی بر روی آن در توئیتر از سکوی پرتاب موشک سفیر ایران، گفته بود آمریکا در این حادثه دخالتی نداشته است.

ترامپ درباره کیفیت بالای تصویری که منتشر کرد گفت: «ما یک عکس داشتیم من هم منتشرش کردم؛ کاملاً حق چنین کاری را داشتم.» او درباره چگونگی تهیه این تصویر نیز گفت: «خودتان این را باید پیدا کنید.»

برخی از رسانه‌های آمریکایی به‌نقل از مقام‌های امنیتی سابق این تصویر را از جمله اسناد محرمانه دانسته بودند.

در این زمینه رادیو ملی آمریکا (NPR) به‌نقل از مارکو لانگبروک، ردیاب ماهواره مستقر در هلند نوشته است که این تصویر تقریباً به طور قطع از ماهواره‌ای به نام «یو‌اس‌ای ۲۲۴» گرفته شده است.

به‌گفته لانگبروک، این ماهواره در سال ۲۰۱۱ توسط «دفتر ملی شناسایی»، یکی از نهادهای زیرمجموعه وزارت دفاع آمریکا پرتاب شده است.

تقریباً همه چیز در مورد آن بسیار طبقه‌بندی شده باقی مانده اما لانگبروک می‌گوید بر اساس اندازه و مدار آن، اکثر ناظران معتقدند «یو‌اس‌ای ۲۲۴» یکی از ماهواره‌های جاسوسی چند میلیارد دلاری «کی‌اچ ۱۱» آمریکا است.

لانگبروک می‌گوید: «این در واقع بر خلاف تلسکوپ فضایی هابل یک تلسکوپ بسیار بزرگ است اما به جای نگاه به ستارگان، به سطح زمین نگاه می‌کند و تصاویری با جزئیات بسیار می‌گیرد.»

مایکل تامپسون، دانشجوی فارغ‌التحصیل رشته اخترشناسی در دانشگاه پردو در ایالت ایندیانای آمریکا نخستین کسی بود که از یک پایگاه آماتور با مدیریت ماهواره‌های شناخته شده استفاده کرد و نشان داد که ماهواره «یو‌اس‌ای ۲۲۴» اندکی پس از این حادثه بر فراز مرکز فضایی ایران پرواز کرده است.

تامپسون می گوید: «آن‌ها در آسمان بسیار پرنور هستند و یافتن‌شان بسیار آسان است. همین‌که یک ماهواره دیده ‌شود، یافتن این‌که دقیقاً در آینده در چه نقطه‌ای قرار می‌گیرد، بسیار آسان است. استفاده از ریاضی برای محاسبه مدار بسیار آسان است.»

لانگبروک از این هم هم فراتر رفت. او توانست تصویر منتشرشده در توئیتر ترامپ را بازسازی کند. محاسبه او نشان می‌دهد که این تصویر با ماهواره «یو‌اس‌ای ۲۲۴» گرفته شده است. همچنین لانگبروک و یکی دیگر از محققان آنلاین به نام کریستینان تریبرت از سایه‌هایی که توسط برج‌های اطراف سکوی پرتاب ایجاد شده شده زمان گرفتن عکس را دریابند. بر این اساس ساعت گرفتن عکس ۱۴ و ۱۴ دقیقه به‌وقت محلی بوده است.

پیش از این تحلیل‌ها برخی از کارشناسان بر این نظر بودند که تصویر منتشرشده در توئیتر دونالد ترامپ از یک پهپاد یا یک هواپیمای جاسوسی گرفته شده است.

ملیسا هانهام، کارشناس تصویربرداری ماهواره‌ای و معاون مدیر شبکه هسته‌ای آزاد در وین اتریش می‌گوید: «وقتی این تصویر را دیدم آن‌قدر شفاف و با وضوح بالا بود که باور نمی‌کردم بتواند از ماهواره باشد.» او تجزیه و تحلیل‌های جدید را قانع‌کننده می داند و می‌افزاید: «با توجه به این‌که ماهواره در آن لحظه در موقعیت منطقه قرار داشت اکنون بسیار محتمل است که این [ماهواره] منبع تصویر باشد.»

روز گذشته، علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران انفجار در سکوی پرتاب ماهواره در جنوب سمنان را تأیید کرد. رییعی گفت: یک جریان خبری درصدد القای این بود که قادر هستند در مؤسسات ما جاسوسی و خرابکاری کنند که کارشناسان ما آن را تأیید نمی‌کنند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • احمد

    خوش به حال حسن شریعتمداری و روزنامه کیهان و سایت ......