ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ظریف: اقدام نظامی علیه ایران یعنی آغاز یک جنگ تمام عیار

وزیر خارجه ایران در مصاحبه با سی ان ان اعلام کرد که چنانچه عربستان در پی پاسخ نظامی باشد، می‌بایست تا «آخرین سرباز آمریکایی» به جنگ ادامه دهد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان‌ان، نسبت به وقوع یک جنگ «تمام‌عیار» هشدار داد و گفت ایران در دفاع از خود درنگ نخواهد کرد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران پنج‌شنبه ۲۸ شهریور در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان‌ان هشدار داد هرگونه حمله به ایران از سوی آمریکا یا عربستان به یک جنگ «تمام‌عیار» منجر خواهد شد. ظریف گفت: چنانچه عربستان در پی پاسخ نظامی باشد، می‌بایست تا «آخرین سرباز آمریکایی» به جنگ ادامه دهد.

وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی در ادامه این مصاحبه گفت:

«مایلم یک بیانیه جدی درباره دفاع از کشورم داشته باشم: ما طالب جنگ نیستیم. ما نمی‌خواهیم وارد یک درگیری نظامی شویم. ما می‌دانیم که یک درگیرنظامی بر اساس "فریب" (در مورد نقش ایران در حمله اخیر پهپادی و موشکی به تاسیسات نفتی آرامکو) تلفات زیاد و نتایج بسیار بدی خواهد داشت اما در دفاع از تمامیت ارضی خود درنگ نخواهیم کرد».

او در پاسخ خبرنگار سی‌ان‌ان که از او پرسید اگر ایران به جای عربستان بود به حمله به تاسیسات موشکی‌اش چه واکنشی نشان می‌داد، ادعای دست‌داشتن ایران در این حملات را «ساختگی» خواند و گفت حوثی‌های یمن طبق بیانیه‌ای که منتشر کرده‌اند مسئول این حملات هستند و پیشرفت‌های تجهیزاتی و تسلیحاتی آن‌ها را قادر به انجام چنین حملات پیچیده و پیشرفته‌ای کرده است.

ترکی المالکی، سخنگوی وزارت دفاع عربستان چهارشنبه ۲۷ شهریور در یک نشست خبری ادعا کرد که حمله به تأسیسات نفتی عربستان از شمال خلیج فارس و با  موشک‌های‌ نقطه‌زن کروز «یا علی» و چندین فروند پهپاد سپاه پاسداران و با استفاده از سیستم موقعیت‌یاب «جی پی اس» انجام شده است. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا که برای دیدار و گفت‌وگو با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی وارد جده شده بود، در هواپیما به خبرنگاران گفت حمله به تأسیسات نفتی عربستان «یک اقدام جنگی» و کار ایران است. او بعداً در توییتر نوشت رفتار «تهدیدآمیز» حکومت ایران تحمل نخواهد شد.

ظریف در مصاحبه با سی‌ان‌ان امکان مذاکره با دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را رد کرد و گفت تنها درصورتی مذاکره خواهیم کرد که آمریکا طبق قولی که در برجام داده بود، تمامی تحریم‌ها علیه ایران را بردارد:

«ما با آمریکا در برجام به توافق رسیده بودیم. چرا باید دوباره آن را به مذاکره بگذاریم؟ چرا باید توافق دیگری را شروع کنیم درحالی‌که ممکن است آن هم دوباره یکسال و نیم دیگر بی‌اعتبار شمرده شود؟ اگر آن‌ها تحریم‌هایی که به صورت غیرقانونی علیه ما اعمال کرده‌اند را بردارند، اوضاع تغییر می‌کند و آن‌موقع ممکن است مذاکره را درنظر بگیریم».

او درمورد سیاست «فشار حداکثری» آمریکا علیه ایران گفت: «آن‌ها هر چه در توان داشتند انجام دادند و نتوانستند ما را به زانو بیاورند».

رهبر جمهوری اسلامی چهارشنبه گذشته در یک چرخش نامحسوس گفته بود که اگر آمریکا «توبه» کند و به برجام بازگردد، می‌توان با آمریکا در چارچوب ۵+۱ مذاکره کرد. حسن روحانی نیز در سخنانی که صبح چهارشنبه در جلسه هیأت دولت ایراد کرد از آمریکا خواست «توبه» کند و با لغو تحریم‌ها علیه ایران به برجام بازگردد. دولت ترامپ اما خواهان مذاکره درباره برنامه موشکی سپاه و نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی فراتر از چارچوب کنونی توافق هسته‌ای به عنوان مکمل‌هایی برای توافق سال ۲۰۱۵ است.

آمریکا اما به اعمال تحریم علیه ایران ادامه می‌دهد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار پیامی در توییتر اعلام کرد به وزیر خزانه‌داری این کشور دستور داده است تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال کند. ترامپ روز گذشته نوشت:

«همین الان به وزیر خزانه‌داری دستور افزایش محسوس تحریم‌ها علیه کشور ایران را دادم.»

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • منتقدx

  موجودیت ایران در این 2500 سال، دهها کشور-ملیت و صدها زبان بومی از موزائیک زیبای جهان شرق میانه را نابود کرده و همچنان به این ویرانگری در همه ابعاد ضد فرهنگی-عقیدتی و حتی نظامی ادامه میدهد و آخرینش ضربات تحقیرامیز به منابع نفتی جهان در عربستان متحد ابرقدرت امریکا تحت ریاست ترامپ بزدل است!

 • منتقدx

  کنون چند هزار متوهم ایرانپرست شاغل در چند رسانه مهم جهانی فارسی زبان، مانع نشر این حقایق میشوند و میلیونها فارس-شیعه ولایی مرید آخوندها (شاهان عمامه دار) کرده است! سند از این گویاتر که داریوش بزرگ (نقشی مثل خامنه ای امروز و سپاهش و بقیه مزدورانش)، با اقتخار در کتیبه های سنگی اعلام میکند هزاران مخالف قتل عام کرده و 23 ملت-کشور نابود کرده است؟! چرا که انقلاب IT نیز نتواست زهر خردسوز سانسور نابود کند.

 • منتقد x

  جهان ما نیازمند رسانه ها و انساهای باشرفی است دورغهای تاریخی آکنده نژادپرستی و برتری طلبی ناسیونالیستی مثل فاشیست نژادپرست (برتری ژن سید ال محمد و حق سطلنت و امامت ابدی بر بشریت و البته نیابت کذایی آخوند!) بر ملا کند.

 • حقیقتگو

  جناب ظریف اصلا" سرنوشت جنگ تمام عیار را می دانید؟ ازآنچه برژاپن و آلمان درجنگ جهانی روا شد و خاتمه جنگ جهانی دوم با ژاپن با منفجرشدن بمب های اتمی امریکائی درهیروشیما وناکذاکی و همچنین خاتمه جنگ جهانی با آلمان که المان تجزیه شد و نتیجه و موهبتی که برمردمان هردوکشور که باتصورات آنچنانی امپراطوری ژاپن برتمامی کشورهای آسیائی و ضمیمه آن استرالیا بود و همچنین تصورات مردمان آلمان که امپراطوری بر اروپاو افریقا و شوروی بود چه عایده شان شد؟ ؟!!هم ژاپن و هم آلمان کشورهائی بودند چه ازلحاظ تکنیکی ونظامی و ساخت وسازجنگ افزارها ابرقدرتی بودند.جناب ظریف جنگ تمام عیار با ویران کردن کشورهای عربی انهم مسلمان؟ تصور نمی کنید که پاکستان و ترکیه و روسیه که سالهای سال همچون گربه ها به کمین تجزیه ایران وتصرف منابع نفتی ومعادن ایران نشسته اند سکوت اختیارخواهند کرد...اگر زورگیرها درخیابان ها مردم را مورد اخاذی و تهاجم قراردهند و بعد به خانه شان پناه ببرند و بگویند خانه ما محل ازندگی ما است و کسی حق ورود به خانه مان را ندارد چقدرمسخره است!!جناب ظریف بدرستی میدانید که تمامی حملات و تنش ها را که ساخته وپرداخته روس ها و علی خامنه ای و سپاه پاسداران اجرا کننده آنها هستند..جنگ ویتنام هم جنگ تمام عیاربود که چه برسر مردمان ویتنام امد....صدام حسین هم با تزریق افکارقلدرانه روس ها که درصدد ساخت ساز امپراطوری عربی ضد امریکائی بود به حمله به ایران و کویت مباردرت ورزید نتیجه آن شد؟ صدام حسین هم با موشک های روسی به عربستان و به اسرائیل حمله کرد...نتیجه اعمال صدام حسین به تجزیه عراق و خسارات مالی وجانی فراوان خاتمه یافت...

 • کیوان

  نظام متعفّن ولایی باید هم چنین گزافه گویی هایی کند . در جریان جنگ ۸ ساله هرگز ندیدیم یا نشنیدیم که یک نفر از اهالی بیت عظمی در صف طولانی ارزاق کوپنی دیده شده باشد . هر کدام از آقایان و نوکرانشان نیز حداقل دو سه پاسپورت آماده در جیب دارند ... طبیعی است که تمام هزینهء چنین جنگِ احتمالی باز هم بر گُردهء عامه مردم است . چه تلفات و صدمات جانی و چه خسارات هنگفت اقتصادی ، طبق روال چهار دههء اخیر، از جان و کیسهء ملت خواهد بود . پس تا می توانند بر طبل جنگ و درگیری می کوبند شاید عمر نظام پلیدشان را چند صباحی بیفزایند .