ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

خاتمی به گوترش: نفی جنگ و خشونت، مقدمه رسیدن به جهانی آرام‌تر است

محمد خاتمی، رئیس جمهوری اسبق ایران در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواستار پیش قدم شدن این سازمان برای نفی جنگ و خشونت شد. این دعوت در حالی‌ست که او در ایران با محدودیت‌هایی از سوی حاکمیت روبه‌روست و از رسانه‌ها خواسته شده است از ذکر نام و انتشار تصویر او پرهیز کنند.

محمد خاتمی، رئیس جمهوری اسبق ایران در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواستار پیش قدم شدن این سازمان برای نفی جنگ و خشونت شد.

محمد خاتمی

خاتمی در این نامه با اشاره به مساله جنگ و تروریسم در خاورمیانه و دیگر نقاط جهان از همه سازمان‌های صلح‌اندیش بین‌المللی، خیرخواهان و اندیشمندان خواست در سطوح ملی، منطقه‌ای و جهانی، مردم سراسر جهان را به دنیایی دور از خشونت و جنگ و نفرت دعوت کنند.

این دعوت در حالی‌ست که او در ایران با محدودیت‌هایی از سوی حاکمیت روبه‌روست و از رسانه‌ها خواسته شده است از ذکر نام و انتشار تصویر او پرهیز کنند.

خاتمی اما در نامه خود با یادآور شدن طرح گفت‌وگوی تمدن‌ها که در سال ۲۰۰۱ از سوی او در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شد، نوشته است:

«در پایان دهه دوم هزاره سوم، سرنوشت تکان‌دهنده گفت‌و‌گوی تمدن‌ها که مورد قبول اندیشمندان و خیرخواهان عالم است و نیز تفاهم و ائتلاف برای صلح بر پایه عدالت، حکایت از دشواری‌های بزرگی می‌کند که سازمان ملل و همه سازمان‌های بشردوست و صلح خواهان عالم در انجام وظایف خطیر خود دارند.»

محمد خاتمی همچنین با اشاره به تحریم‌های سال‌های اخیر دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی، این اقدامات آمریکا را خشونت‌بارترین تحریم‌ها عنوان کرده است.

او در نامه خود درباره «قحطی در یمن»، «تهاجم تروریسم به عراق و سوریه» و «جنایت علیه مردم فلسطین» نیز نوشته است.

محمد خاتمی همچنین از پر‌رنگ‌تر شدن تهدیدهای نظامی آمریکا علیه ایران و همین‌طور مساله خروج آمریکا از برجام ابراز نگرانی کرده و نوشته است:

«آن‌چه آمریکا بر سر برجام آورد تنها مخالفت با دولت و ملت ایران نبود، بلکه تحقیر اصل اساسی گفت‌و‌گو برای صلح بود و باز هم زور به جای توافق و تحریم به جای تفاهم نشست.»

رئیس جمهوری اسبق ایران پس از ماجرای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ از سوی اصولگرایان و نهادهای امنیتی نزدیک به آنان، متهم به همکاری با میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد معترض به انتخابات ریاست جمهوری شد. اتهام او ترغیب طرفداران این دو نامزد به شورش‌های خیابانی است.

پس از آن بود که محدودیت هایی برای خاتمی از سوی نهادهای قضایی و امنیتی اعمال شد.

حیدر مصلحی، وزیر سابق اطلاعات در دولت محمود احمدی‌نژاد درباره اعمال محدودیت بر محمد خاتمی گفته بود:

«کسی که جزو سران فتنه بوده و انقلاب و نظام به دلیل یک سری ملاحظات او را مانند آن دو تن دیگر چندان محصور نکرده و به او آزادی عمل داده است، امروز امر بر او اشتباه نشود که انقلاب یادش رفته این آقا در فتنه چه نقشی ایفا کرده است.»

در سال‌های اخیر محمد خاتمی از حضور در رسانه‌ها منع شده و به اصطلاح ممنوع‌التصویر شده است. ‌

در مهر ماه ۹۶، محمدرضا تابش، نماینده مجلس و خواهرزاده خاتمی، در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از اعمال محدودیت‌های جدید در مورد خاتمی خبر داد.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه نیز اوایل شهریور ماه سال جاری در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی درباره اعمال محدودیت‌ برای محمد خاتمی، از طرح این سوال انتقاد کرد و پرسیده شدن آن را تلاش برای آورده شدن نام او خواند:

«ایران ۸۲ میلیون نفر و بیشتر جمعیت دارد اما [گویا] قرار است برخی نام‌ها نقل مجالس باشند.»

  او گفت:

  «مرجع اعمال محدودیت جای دیگری است. هر گونه تغییر در این ارتباط نیز به همان حوزه برمی‌گردد. یک‌سری از تصمیمات در شورای عالی امنیت و دبیرخانه است. من سخنگوی قوه قضاییه هستم و این موضوعات به تشکیلات قوه بر‌نمی‌گردد.»

   این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

   آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

   .در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

   توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

   نظر بدهید

   در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

   نظرها

   • مرتضي

    خبر يك نامه خاتمى رو درج ميكنيد ولى خبر دو نشست ضد جمهورى اسلامى در لندن رو نه. هيچوقت راديو زمانه نميتونه خبرگزارى ازاد و مهمى بشه.

   • حمید

    اصلاح طلب،اصولگرا دیگر تمام شد ماجرا همگی به گوش ،‌ خبـــــر دارم خبــــــرررررر بیااااااین میدااااااااااااااااااااان شهــــر اگه میخواین گیر اسمشو نبــــر نیفتین ؛‌ باید همون کاری بکنین که موش های دیگه کردن بار دیگر*(رئیس ابدارچی های سابق جمهوری اسلامی )* فرمایش فرموده . حجت الاسلام والمسلمین اخوند خاتمی داماد امام موسا صدر معروف رئیس جمهور سابق جمهوری اسلامی که اجازه اظهار وجود در داخل ندارند به یکی از مریدان خارج کشوری رهنمود داده که فلانی یافتم.او در اخرین مسئولیتش بمدت هشت سال با وعده و فریب اکثریت مردم را فریفت و با عملکرد دولتش هزاران هزار خانواده را به خاک سیاه نشاند (معتاد و فحشا و ارتشاء و بر باد دادن منافع ملی کشور ) از ابتدائی ترین ضررهایی است که به برکت وجود اشخاص هم مسلک ایشان در مدت ۴۰ ساله به مردم ایران وارد شده. بعلت خالی بودن میدان فرصت راغنیمت شمرده دوباره مزاح فرموده. طبق معمول طرف صحبتش نه مردم ایران بلکه از ما بهتران است. ایشان (آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد) را مورد خطاب قرار داده:نفی جنگ و خشونت، مقدمه رسیدن به جهانی آرام‌تر است من به این جمله هیچ نمی افزایم. اما پرسشم را مطرح میکنم. لطفا قایسه کنید: قبل از متولد کردن جمهوری اسلامی به مدد امدادهای غیبی و نااگاهی ملی ما ایرانیان جهانی آرام‌تر داشیم یا امروز؟ مسبب تمام ناارامی های منطقه، جنگها و۰۰۰۰۰۰ شما و همکارانتان هستید. تنها راه جهانی آرام‌تر نبود رژیم جمهوری اسلامی است نه یک کلمه کمتر نه یک کلمه بیشتر. اصلاح طلب،اصولگرا دیگر تمام شد ماجرا

   • حقیقتگو

    اگرکره مریخ نشینان وارد جنگی درکره زمین شوند و ازقضا ببرها و پلنگ ها ازفاصله ای نظاره کنند حتما" جذب خوشگل بودن آنها میشوند که پوست ها وچهره خوشگی هم دارند ولی اگرازکره زمین نشینان بپرسند این حیوانات خوشگل چگونه هستند حتما" پاسخ میدهند لاقل ازآهو ها و گوزن ها بپرسید...حالا انکار سازمان ملل درکره مریخ است و مریخی ها نمی دانند که عبابردوشان چه موجودات صلح طلبی هستند؟ لاقل مریخی ها ازمردم ایران بپرسید که خوشگل عباها و عمامه ها که چگونه موجوداتی هستند؟ فقط کره مریخی ها ازخدا وشیطان نپرسند که اشک ریزان خواهند گفت به اینها لنگ انداختیم ..