Share

امارات متحده عربی و بحرین از رهبران جهان خواستند موضع محکمی در قبال ایران اتخاذ کنند. این کشورها پس از حمله ۱۴ سپتامبر به تأسیسات نفتی عربستان که ایران به انجام آنها متهم شده، با ریاض اعلام همبستگی کردند.

عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی در سازمان ملل

عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی، روز شنبه ۲۸ سپتامبر/ ششم مهر، در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گفت توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی باید کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را هم شامل می‌شد و برنامه موشک‌‌های بالستیک و پشتیبانی ایران از گروه‌های مسلح را هم در بر می‌گرفت.

او ایران را کشوری خواند که به دنبال صدور انقلاب است.

وزیر خارجه امارات همچنین گفت:

«ما می‌توانیم با تمرکز بر تقویت اجرای قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل به راه‌حل‌های پایداری که در خدمت منافع منطقه باشد، برسیم.»

او گفت:

«اینها ستون‌های اصلی جلوگیری از فروپاشی نظم بین‌المللی و حفظ روابط بین کشورها هستند. برای رسیدن به این هدف، باید از پتانسیل دولت‌ها برای اجرای تعهدات قانونی خود حمایت کنیم و کشورهایی را که ناقض تعهدات خود هستند، پاسخگو کنیم.»

عبدالله بن زاید آل نهیان، تاکید کرده امارات متحده عربی هیچ‌گاه از خواست خود در مورد حاکمیت بر سه جزیره تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی که «با نقض آشکار قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل در اشغال ایران است»، دست بر نداشته است.

او مدعی شده که سوابق تاریخی به وضوح مالکیت امارات متحده عربی بر این جزایر را اثبات می‌کند.

وزیر امور خارجه بحرین، شیخ خالد بن احمد بن محمد آل خلیفه هم ایران را به ارتکاب تروریسم و ​​همچنین حمایت از گروه‌های شبه نظامی در عراق متهم کرده است.

او گفته رژیم ایران با سپاه تروریستی خود سابقه نقض منشورها و قطعنامه‌های بین‌المللی دارد؛ خواه از طریق استقرار و پشتیبانی از شبه نظامیان تروریست یا از طریق تلاش‌های مداوم برای ایجاد هرج و مرج و فتنه و دخالت در امور داخلی بسیاری از کشورهای منطقه از جمله پادشاهی بحرین.

وزیر خارجه بحرین گفته نیروهای مسلح ایران برای عراق به یک خطر جدی تبدیل شده‌اند و عراق نقطه شروع اهداف تروریستی است.

آل خلیفه گفته:

«ما نمی‌توانیم از نقش خطرناک حزب‌الله در گسترش افراط گرایی و تروریسم و ​​همچنین ایجاد نفرت و اجرای برنامه ایران برای تحریک تنش‌ها و بحران‌ها در منطقه غافل شویم.»

پس از حملاتی که روز ۱۴ سپتامبر به تاسیسات مهم نفتی عربستان صورت گرفت، عربستان، آمریکا و سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و بریتانیا، ایران را به انجام این حملات متهم کردند. ایران این اتهام را رد کرده است.

حوثی‌های یمن مسوولیت این حملات را به عهده گرفته‌اند اما عربستان می‌گوید این حملات نمی‌تواند کار حوثی‌ها باشد.

تنش‌های ایران و آمریکا هم به دنبال خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و اعمال تحریم‌های سنگین علیه ایران بالا گرفته و تلاش‌های بین‌المللی برای ایجاد امکان مذاکره میان این دو کشور به نتیجه‌ای نرسیده است.

Share