ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ایران می‌خواهد سه ماهواره به فضا بفرستد

دولت ترامپ جمهوری اسلامی را متهم کرده است که از برنامه فضایی خود به عنوان پوششی برای «برنامه توسعه موشک‌های بالستیک» استفاده می‌کند

خبرگزاری صدا و سیما اعلام کرد ایران تا سه ماه آینده سه ماهواره جدید را به فضا پرتاب می‌کند. از دی ۹۷ تاکنون همه تلاش‌های سازمان فضایی ایران برای فرستادن ماهواره به فضا با شکست مواجه شده است.

ماهواره‌بر سیمرغ (عکس: آرشیو)

بر اساس گزارش خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران دوشنبه ۸ مهر در اهواز اعلام کرد این سازمان تا سه ماه آینده سه ماهواره را به فضا پرتاب می‌کند تا «از خدمات آن‌ها در کشور استفاده کند».

براساس اظهارات براری از این ماهواره‌ها «در بخش‌های مختلفی از جمله ناوگان دریایی، در زمان وقوع بحران‌ها، برای تعیین سلامت و تنوع محصولات کشاورزی و یا در حوزه محیط زیست» استفاده خواهد شد.

در یک سال گذشته تلاش‌های ایران برای پرتاب موشک‌های ماهواره‌بر به‌ثمر نرسیده است. ۲۵ دی سال گذشته وزیر ارتباطات اعلام کرد یک موشک حامل ماهواره «پیام» به فضا پرتاب شده، اما این موشک به سرعت کافی نرسید و ماهواره آن هم نتوانست در مدار زمین قرار بگیرد. ۱۷ بهمن هم اعلام شد که ایران خواسته ماهواره‌ای به فضا بفرستد اما این پرتاب هم موفق نبوده است.

ماه گذشته (۷ شهریور) به‌دنبال انفجار در سکوی موشک ماهواره‌بر در «پایگاه فضایی امام خمینی» در جنوب سمنان، سومین تلاش ایران برای استقرار ماهواره در مدار با شکست مواجه شد. ابتدا عکس‌های ماهواره‌ای خبر از وقوع این انفجار دادند و پس از آن مقامات جمهوری اسلامی این حادثه را رد و سپس تایید کردند.

علی ربیعی سخنگوی دولت علت این انفجار را «خطای فنی» اعلام و رسانه‌های خبری آمریکا را متهم کرد که درصدد القای این معنا بودند که ایالات متحده می‌تواند در تأسیسات موشکی ایران خرابکاری کند.

به فاصله کمی وزارت خزانه‌داری آمریکا سه‌شنبه ۱۲ شهریور سازمان فضایی ایران، پژوهشگاه هوافضای ایران و مرکز تحقیقات هوافضای ایران را که سازمان‌های دولتی به شمار می‌روند به فهرست‌ تحریم‌ها اضافه کرد. سازمان فضایی ایران زیر نظر وزارت ارتباطات قرار دارد.

واشنگتن هدف این تحریم‌ها را «فشار بیشتر برای توقف برنامه هسته‌ای ایران» اعلام کرد. دولت ترامپ جمهوری اسلامی را متهم کرد که از برنامه فضایی خود به عنوان پوششی برای «برنامه توسعه موشک‌های بالستیک» استفاده می‌کند و با فرستادن ماهواره به فضا قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض کرده است. براساس این قطعنامه ایران باید هرگونه فعالیت مربوط به موشک‌هایی که قابلیت حمل سلاح هسته‌ای را دارند متوقف کند.

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.