Share

گور ویدال، نویسنده مشهور آمریکایی و مفسر سیاسی و اجتماعی در سن ۸۶ سالگی درگذشت.

خبرگزاری‌ها به نقل از نزدیکان او گزارش داده‌اند، مرگ این نویسنده عصر روز گذشته، ۳۱ ژوئیه ساعت شش و ۴۵ دقیقه در خانه‌اش واقع در هالیوود لس آنجلس رخ داد.

به گفته بور استرس، خواهرزاده ویدال، او در این خانه تنها زندگی می‌کرد و برای مدتی دچار بیماری ذات‌الریه بود.

ویدال را نویسنده‌ای همه‌فن‌حریف می‌دانند که گستره آثار او عرصه نمایشنامه، رمان، سیاست و مسائل اجتماعی را شامل می‌شود در حالی که جسارت و شیوه خلاف عرف او در طرح مسائل زبان‌زد بود.

دیو اگرز، نویسنده آمریکایی در مراسم جوایز کتاب ملی آمریکا در سال ۲۰۰۹ که به همراه گور ویدال برنده جایزه‌ای افتخاری شده بود، گفت: "زمانی که من می‌آموختم چگونه بنویسم و می‌آموختم که چگونه بخوانم، ویدال برای من معنای همه چیز بود."

دیو اگرز، نویسنده آمریکایی: کلمات ویدال، نبوغ او، فعالیت‌هایش، توانایی‌هایش و این که با صدای بلند همواره حکومت را جوابگو می‌دانست، به‌ویژه برای من الهام‌بخش بود

او اضافه کرد: "کلمات ویدال، نبوغ او، فعالیت‌هایش، توانایی‌هایش و این که با صدای بلند همواره حکومت را جوابگو می‌دانست، به‌ویژه برای من الهام‌بخش بود."

ویدال جزو آخرین بازمانده‌های نسل ادبی ستایش‌شده‌ای بود که در میان آن‌ها نام‌هایی چون ترومن کاپوتی و نورمن میلر به چشم می‌خورد و همیشه نیز در ستون‌های شایعات بحثی درباره او وجود داشت به‌طوری که حتی کسانی که هیچ کدام از کتاب‌های او را نخوانده بودند، اسم این کتاب‌ها را می‌دانستند.

آثار او شامل صدها یادداشت و مقاله، رمان‌های پرفروش "لینکلن" و "میرا برکنریج" و نمایشنامه "بهترین مرد" است که یکی از نامزدهای جایزه تونی بود.

او از فعالان سیاسی ضدجنگ محسوب می‌شود که مخالفت خود را با جنگ‌های ویتنام و عراق به صراحت اعلام کرد.

برخی از آثار این نویسنده به زبان فارسی نیز منتشر شده‌اند که از آن جمله می‌توان رمان "آفرینش"، "کتاب یولیانوس" و "دو خواهر" را نام برد.

 

Share