ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اسیدی‌شدن اقیانوس‌ها به انقراض انبوه آبزیان خواهد انجامید

انتشار گازهای کربنی دریاها را اسیدی می‌کند. همین مسأله ۶۶ میلیون سال پیش سه چهارم آبزیان را به نابودی کشاند.

دانشمندان با بررسی فسیل‌های کشف‌‌شده متعلق به ۶۶ میلیون سال پیش دریافتند که اسیدی‌شدن اقیانوس‌ها می‌تواند به انقراض انبوه جانوران دریایی ختم شود.

حیات آبزیان به دلیل انتشار گازهای کربنی در معرض خطر است ــ عکس: Donald Miralle/Getty Images for Lumix/AFP

به گزارش روزنامه بریتانیایی «گاردین»، پژوهشگران فسیل‌های رسوبی صدف‌های کوچکی را بررسی کرده اند که به فاصله کوتاهی پس از برخورد یک شهاب‌سنگ عظیم به زمین تشکیل شدند. برخورد این شهاب‌سنگ دایناسورها را منقرض کرد و سه چهارم جانوران دریایی را از بین برد.

تحلیل شیمیایی این فسیل‌ها نشان می‌دهد که در هزاره پس از برخورد شهاب‌سنگ به زمین، شاخص pH اقیانوس‌ها به شکل قابل توجهی کاهش یافت.

مواد دارای pH کمتر از ۷ اسیدی و مواد دارای pH بیشتر از ۷، قلیایی هستند.

بر اساس این پژوهش، برخورد شهاب‌سنگ با بخارکردن صخره‌های حاوی ترکیبات شیمیایی سولفات و کربنات و نیز انهدام انبوه گیاهان روی زمین ــ که جذب گاز دی اکسید کربن را مختل کرد ــ باعث افزایش اسیدیته اقیانوس‌ها شد. اسید آب لاک و صدف و پوسته بسیاری از گونه‌های آبزی را خورد و به انقراض‌شان انجامید.

اهمیت این یافته‌ها برای ما

یک عنصر کلیدی بحران اقلیمی معاصر اسیدی‌ترشدن اقیانوس‌ها به دلیل جذب هرچه بیشتر گازهای کربنی است. گازهای کربنی یا گلخانه‌ای حاصل فعالیت بشری، به‌ویژه مصرف سوخت‌های فسیلی است.

حیات دریایی در جنوب فرانسه ــ عکس: Boris HORVAT / AFP

دانشمندان این پژوهش هشدار داده اند که بشر در معرض خطر «فروپاشی اقلیمی» در اقیانوس‌ها است. آنها می‌گویند که اکنون مدرکی علمی برای اثبات انقراض انبوه جانوران آبزی بر اثر اسیدی‌ترشدن آب‌ها در دست دارند.

روند تولید گازهای گلخانه‌ای پس از انقلاب صنعتی به شدت رو به افزایش رفته است. انتشار این گازهای کربنی عامل اصلی گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی حاصل از آن است.

اقیانوس‌ها نه تنها نیمی از اکسیژن جو زمین را تولید می‌کنند، بلکه میزان زیادی از دی اکسید کربن را نیز در خود جذب می‌کنند. این کارکرد مهم هم‌اکنون به دلیل تغییرات اقلیمی در معرض اخلال قرار دارد.

فعالان و دوستداران محیط زیست خواهان به رسمیت شناخته‌شدن «وضعیت اضطراری اقلیمی» و مقابله ریشه‌ای با بحران اقلیمی هستند.

متخصصان سازمان ملل در سه گزارش هشدار دهنده در یک سال اخیر نسبت به عواقب وخیم گرمایش جهانی هشدار داده‌اند: تأثیرات تغییرات اقلیمی یعنی خشکسالی، قحطی، مهاجرت‌های اقلیمی انبوه، بیابان‌زایی،‌ پدیده‌های اقلیمی حاد،‌ سیل، خسارت‌های اقتصادی، آتش‌سوزی‌های طبیعی گسترده و بسیاری موارد دیگر که به گفته سازمان ملل به «آپارتاید اقلیمی» ختم خواهد شد.

رهبران جهان ۲۰۱۵ در پاریس متعهد شدند که افزایش دمای هوای سیاره نسبت به دوران پیشاصنعتی را «تا حد خوبی زیر ۲ درجه سلسیوس» نگه دارند، اگرچه تعهد اصلی مبتنی بر نگه داشتن افزایش دما در مرز ۲ درجه است. کارشناسان و فعالان محیط زیست و متخصصان پنل اقلیمی سازمان ملل می‌گویند که افزایش دمایی معادل ۱,۵ درجه تمام تأثیرات ویرانگر تغییرات اقلیمی را به همراه خواهد آورد.

در همین رابطه:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.