Share

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس جمعه یکم نوامبر/ ۱۰ آبان مأموران امنیتی در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری با معترضان بولیوایی درگیر شدند. معترضان می‌گویند اوا مورالس، رئیس جمهوری کنونی با تقلب مانع از برگزاری دور دوم انتخابات شده است.

بر اساس این گزارش معترضان نقاب‌دار موانعی را که پلیس در خیابان‌های اطراف کاخ ریاست جمهوری در لاپاز ایجاد کرده بود آتش زدند. پلیس هم با پرتاب گاز اشک‌آور به معترضان پاسخ داد.

۲۰ اکتبر سال جاری در انتخابات ریاست جمهوری بولیوی اوا مورالس اعلام پیروزی کرد. اپوزیسیون مورالس را به تقلب متهم کرده اما مورالس این اتهام را نپذیرفته و متقابلاً اپوزیسیون را به کودتا متهم کرده است.

چهارشنبه گذشته در درگیری پلیس با معترضان در سانتا کروز دو نفر کشته شدند.

اوو مورالس رهبر حزب «جنبش سوسیالیسم» بولیوی اعلام کرد که با کسب بیش از ۴۶ درصد از آرا از کارلوس مسا رهبر اپوزیسیون جلو افتاده و به این ترتیب پیروز انتخابات ریاست جمهوری برای سومین دوره متوالی است. مزا می‌گوید اگر کمتر از یک درصد بیشتر رأی می‌آورد، انتخابات وارد مرحله دوم می‌شد.

روز جمعه هیأتی از دولت‌های آمریکای جنوبی برای بررسی نتیجه انتخابات وارد بولیوی شد. شمارش مجدد آرا بین ۱۰ تا ۱۲ روز به درازا می‌کشد.

مورالس که با تکیه بر نفت اقتصاد بولیوی را از رکود خارج کرده قصد داشت در سال ۲۰۱۶ با برگزاری یک همه‌پرسی قانون اساسی را تغییر دهد و راه را برای ریاست جمهوری مادام‌العمر خود هموار سازد اما شکست خورد.

وزارت خارجه ایران دو هفته قبل پیروزی مورالس در انتخابات ریاست جمهوری را به او تبریک گفت. از سال ۲۰۰۷ تاکنون روابط ایران و بولیوی تعمیق یافته است. در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد ایران برای توسعه میدان‌های نفتی این کشور جای آمریکا را گرفت.

 

Share