ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

برای محمدعلی نجفی دادگاه مجدد علنی برگزار می‌شود

روز گذشته کارشناسان اسلحه‌شناسی اعلام کردند شلیک‌ها مستقیم نبوده و گلوله بعد از اصابت به دست میترا استاد و تغییر شکل مرمی آن وارد بدن او و باعث مرگش شده است.

محمد کشکولی، رییس شعبه ۹ دادگاه کیفری تهران گفته در صورت اعتراض وکلای طرفین در پرونده قتل میترا استاد به نظریه جدید کارشناسی اسلحه و پزشکی قانونی و طی شدن مراحل مختلف، مجددا دادگاه علنی برای محمدعلی نجفی، شهردار پیشین تهران برگزار خواهد شد. روز گذشته کارشناسان اسلحه‌شناسی اعلام کردند شلیک‌ها مستقیم نبوده و گلوله بعد از اصابت به دست میترا استاد و تغییر شکل مرمی آن وارد بدن او و باعث مرگش شده است.

بزرگ‌ کنید
بازجویی از محمدعلی نجفی، شهردار پیشین تهران پس از قتل همسرش میترا استاد

نظریه کارشناسی به وکلای طرفین پرونده ابلاغ شده و وکلا هفت روز فرصت دارند نظر کتبی خود را به دادگاه اعلام کنند.

کشکولی گفته:

«اگر وکلا به نظریه کارشناسی اعتراضی داشتند باید هیات قضایی بررسی کند که آیا این اعتراضات قابل اجابت است یا نیست.»

رییس شعبه ۹ دادگاه کیفری تهران گفته بعد از طی این مراحل وقت دادرسی مجدد تعیین می‌شود و به پرونده رسیدگی می‌شود و دادگاه علنی خواهد بود.

روز گذشته، گزارش جدید کارشناسان اسلحه‌شناسی و پزشکی قانونی در این پرونده منتشر شد و به قاضی شعبه نهم داده شد. بر اساس این گزارش، کارشناسان خلاف نظر اولیه کارشناسی که گفته بودند گلوله مستقیم به سوی مقتول شلیک شد این بار گفتند که شلیک‌ها مستقیم نبوده و گلوله بعد از اصابت به دست میترا استاد و تغییر شکل مرمی آن وارد بدن او و باعث مرگش شده است.

نظر کارشناسان اسلحه‌شناسی به وکلای محمدعلی نجفی ابلاغ شده و اکنون قاضی باید در مورد عمد یا غیر عمد بودن قتل میترا استاد اعلام نظر کند.

۳۰ شهریور، حکم پرونده محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران، متهم به قتل همسرش، میترا استاد، از سوی دیوان عالی کشور نقض شد.

دادگاه در سه جلسه به پرونده این متهم رسیدگی کرده بود که در نهایت روز هشتم مرداد ماه، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه از صدور رأی قصاص برای این پرونده و ابلاغ آن به طرفین خبر داد.

در جریان برگزاری این سه جلسه دادگاه، نجفی از سوی علی القاصی مهر، دادستان عمومی و انقلاب تهران به عناوین اتهامی «قتل عمد خانم میترا استاد» و «ایراد صدمه بدنی عمدی منتهی به جرح» و همین‌طور «حمل و نگهداری سلاح غیر مجاز» متهم شد.

بر اساس آخرین رأی صادر شده، دادگاه در دو موضوع متهم را مجرم تشخیص داد، «قتل عمد» را محرز دانست و با توجه به تقاضای اولیای دم مبنی بر قصاص، حکم به قصاص صادر کرد.

دادگاه در مورد «ایراد صدمه غیر موثر در قتل» رای برائت صادر کرد. نجفی در مورد اتهامی «نگهداری سلاح غیر مجاز» هم به دو سال حبس محکوم شد.

پس از صدور حکم قصاص اما خانواده میترا استاد از قصاص گذشت کرد و محمدعلی نجفی روز ششم شهریور ماه با تودیع وثیقه از زندان اوین موقتا آزاد شد، اما محمدجواد حشمتی، رییس کل دادگستری استان تهران، هشتم شهریور ماه با اعلام بازگشت محمدعلی نجفی به زندان، گفت:

«برابر ضوابط و مقررات قانونی هر چند با گذشت اولیای دم قصاص منتفی می‌شود اما در مورد جنبه عمومی جرم قتل توسط دادگاه، حکم مقتضی صادر خواهد شد.»

حشمتی گفته بود محکومیت نجفی بابت نگهداری سلاح غیرمجاز به قوت خود باقی است و سرانجام نیز مجازات اشد اجرا می‌شود.

حمیدرضا گودرزی، وکیل مدافع نجفی اما پس از اعلام رأی از سوی دادگاه گفته بود به رای صادر شده در مورد قصاص و حبس موکلش اعتراض خواهد کرد.

  نظر بدهید

  در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

  نظرها

  • مسعود کریمی زاده

   در حقیقت دادگاه اول همش صوری بود وقبل از صدور حکم رضایت اولیا دم گرفته شده بود واضح است که نیت قتل و عمل کشنده در نجفی بود و بقیه مطالب تنها برای نجات او از زندان است نکته مهم که نجفی 16 سال وزیر آموزش و پرورش بود وسیاستهای آموزشی کشور بوسیله نجفی شهوت پرست و قاتل تنظیم شده وای بحال این جامعه