ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سازمان ملل: سیستانی از کاهش بحران عراق حمایت می‌کند

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل پس از دیدار با آیت‌الله سیستانی اعلام کرد که او از پیشنهاد‌های سازمان ملل برای کاهش بحران در عراق حمایت می‌کند، اما رهبران سیاسی عراق در مورد اصلاحات جدی نیستند.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور عراق پس از دیدار با آیت‌الله سیستانی گفت او از کاهش بحران در عراق حمایت می‌کند و طرح پیشنهادی سازمان ملل برای حل بحران عراق را قبول دارد اما رهبران سیاسی عراق در پیشبرد اصلاحات جدی نیستند.

تظاهرات ضد دولتی در بغداد، ۲۹ اکتبر ۲۰۰۹- منبع: AFP

به‌گزارش رویترز، جنین هنیس پلاسچارت، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور عراق دوشنبه ۲۰ آبان / ۱۱ نوامبر با آیت‌الله علی سیستانی، از مراجع دینی شیعه، در نجف دیدار و گفت‌وگو کرد.

جنین هنیس پلاسچارت در نشست خبری خود پس از این دیدار گفت: «او (سیستانی) روشن کرد که از انجام اصلاحات جدی در مدت زمان معقول حمایت می‌کند اما نگران است که رهبران سیاسی در مورد اجرای اصلاحاتِ وعده‌داده‌شده برای حل ناآرامی‌ها جدی نباشند.

او افزود: «[سیستانی] معتقد است که معترضان بدون گام‌های مشخص برای تحقق خواسته‌های خود به خانه نخواهند رفت.»

به‌گفته هنیس پلاسچارت، سیستانی از پیشنهادهایی‌ که توسط مأموریت ملل متحد در عراق (یونامی) به او ارائه شده استقبال کرده است.

یونامی روز گذشته، یکشنبه ۱۹ آبان / ۱۰ نوامبر سه طرح پیشنهادی فوری، کوتاه مدت (یک هفته‌ای) و میان‌مدت (یک تا سه ماهه) برای حل بحران عراق ارائه داد.

بر اساس طرح فوری، تمامی معترضان بازداشت‌شده باید آزاد شوند، تظاهرکنندگان مورد پیگرد قرار نگیرند، تحقیقات در مورد افرادِ ربوده‌شده و شناسایی و محاکمه مسئولانی که تظاهر‌کنندگان را هدف قرار داده‌اند آغاز شود.

در طرح کوتاه‌مدت، اصلاح قانون انتخابات، اصلاح بخش امنیتی و مبارزه با فساد از طریق اعلام تمامی دارایی‌های مسئولان عراقی در داخل و خارج این کشور ذکر شده است.

در طرح میان‌مدت بازنگری قانون اساسی با حمایت سازمان ملل و هرگونه اصلاح در این زمینه از طریق همه‌پرسی با موافقت تمامی مردم عراق و تصویب هر چه سریع‌تر لوایح دولت برای اصلاح برخی قوانین در مجلس، آمده است.

یونامی همچنین از کشورهای منطقه‌ و جهان خواسته است تا ضمن احترام به حاکمیت عراق، در این کشور دخالت نکنند.

دفتر آیت‌الله سیستانی نیز امروز (دوشنبه) با انتشار بیانیه‌ای با دخالت خارجی در امور داخلی عراق مخالفت کرد و گفت: «عراق نباید صحنه تسویه‌حساب‌های قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای باشد».

این بیانیه از سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه عراق خواسته است که اگر قادر به اجرای اصلاحات لازم یا خواهان آن نیستند، «راه دیگری در پیش بگیرند».

کاخ سفید روز یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که با پیشنهادهای مأموریت سازمان ملل (یونامی) برای توقف خشونت‌ها در عراق موافق است.

در این بیانیه همچنین آمریکا از دولت عراق خواست تا از خشونت‌ها علیه معترضان دست بکشد، به وعده برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق برای اصلاحات قانون انتخابات عمل کند و انتخابات زودهنگام برگزار کند.

برهم صالح ۹ آبان / ۳۱ اکتبر گفته بود عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق، آماده کناره‌گیری ا‌ست و پیش‌نویس قانون جدید انتخابات ارائه خواهد شد.

روز شنبه گذشته، عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق، با وجود اذعان بر ضرورت احترام به اعتراضات مردمی برای ایجاد اصلاحات سیاسی در این کشور، از معترضان خواست اجازه دهند زندگی در این کشور به حالت عادی بازگردد.

احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب امروز (دوشنبه) توافق میان معترضان عراقی و دولت عراق را تنها راه برای خروج از ناآرامی‌ها دانست و ابراز امیدواری کرد که عراق وارد هرج و مرج بیشتری نشود. ابوالغیط همچنین دخالت‌ها و فشارهای خارجی بر عراق را موجب پیچیدگی بیشتر شرایط در این کشور دانست.

اعتراضات در عراق علیه بیکاری و فساد گسترده و همچنین خدمات نابه‌سامان دولتی در زمینه برق و آب از ۹ مهر / یکم اکتبر آغاز شد و همچنان ادامه دارد. از آن زمان تاکنون دست‌کم ۳۱۹ نفر در ناآرامی‌های چندین شهر عراق کشته شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • farid

    - مهدی ترابی بازیکن تیم فوتبال پرسپولیس پس از نوشتن شعار حمایت از رهبر روی زیر پیراهنش توسط مربی مطیع و مجانی به اردوی تیم ملی فوتبال ایران دعوت شد! - شاعر جوان عرب که از رهبری انتقاد کرده بوده سکته مغزی داده شد! - روحانی در استادیوم خالی فوتبال کرمان و پس از اعلام سازمان اتمی جهانی مبنی بر کشف رادیو اکتیو در سایت تهران گفت تا تیرماه در برجام بمانیم تا اجازه خرید و فروش اسلحه بگیریم! - عفو بین‌الملل : پوکه گلوله‌های گاز اشک‌آور ساخت صنایع دفاعی جمهوری اسلامی تا ده برابر بزرگ‌تر از نمونه‌های رایج است!! و می‌تواند عامل آسیب شدید جسمی و مرگ افراد شود. عفو بین‌الملل خواستار جلوگیری از استفاده از این گلوله‌ها در عراق شده است. واکنش‌های انزجارآمیز کاربران عراقی شبکه‌های مجازی علیه جمهوری اسلامی افزایش یافته و شبه‌نظامیان شیعه موسوم به حشد شعبی متهم می‌شوند که در تیراندازی و کشتار هدفمند معترضان نقش داشته‌اند!.

  • حقیقتگو

    کشورهای غربی علاوه برخطر افتادن منافعشان درعراق و به خطر افتادن صدورنفت عراق همچنین نگران ازروان شدن موجی ازپناهندگان عراقی به اروپا هستند که سازمان ملل وهمچنین حکومت عراق و سران مذهبی را تحت فشارقرارمیدهند که به هرشکل وفرمی اعتراضات مردمی را به سکوت وادارند که ازفاجعه عراق خسارتی به اروپا نشین ها نازل نشود...درحقیقت محض آنچه به اعتراضات مردم عراق منجرشده ریشه دردخالت مذهبی یان چپاولگردرقالب سیاستمدار درحکومت عراق دارد...اگرسیستانی و مقتدی صدر یک جمله بگویند که دین و مذهب جایش درمسجدهاست و باید ازسیاست جدا باشد و عملا" هم چنین شود موردی برای تظاهرات مردمی وجود نخواهد داشت...وگرنه سیستانی و مقتدی صدر با مشاورت با علی خامنه ای بنای عوام فریبی درجهت خفقان برمردم بگذارند و مخالفان را ترورکنند این معظل قابل حل نخواهد بود...حکومت عراق اگروابسته است به علی خامنه ای وشرکاء بوده وهست که تکلیفش روشن است واگرادعای غیروابستکی دارد باید تمامی نظامیون وابسته به ایران را اخراج وورود قاسم سلیمانی به عراق را ممنوع کند...