ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

معترضان در بغداد پل سیناک و ساختمان مشرف به آن را تصرف کردند

نیروهای امنیتی عراق در هفته‌های گذشته با بستن خیابان‌ها و ایجاد سد مانع دسترسی معترضان به مسیرهای منتهی به «منطقه سبز» بغداد (محل تمرکز ساختمان‌های دولتی و سفارت‌خانه‌ها) شده بودند.

همزمان با ادامه اعتراضات ضددولتی در عراق، جمعه شب انفجار یک بمب در نزدیکی میدان تحریر به کشته‌شدن دست کم سه‌ نفر و زخمی شدن ۱۲ نفر منجر شد. هنوز هیچ گروهی مسوولیت این انفجار را برعهده نگرفته است و ارتباط آن با اعتراضات عراق مشخص نیست. معترضان عراقی روز شنبه پل سیناک بغداد (که به منطقه سبز بغداد راه دارد) را تصرف کردند. نیروهای امنیتی در روزهای اخیر مسیرهای منتهی به منطقه سبز را مسدود کردند.

رهگذران در کنار خودروی بمب‌گذاری شده (انفجار این خودرو دست کم جان سه‌نفر را گرفت) - ۱۶ نوامبر/۲۵ آبان، بغداد (عکس ازSABAH ARAR / AFP)

به گزارش خبرگزاری رویترز در حالی که گمان می‌رفت نیروهای امنیتی عراق موفق به راندن معترضان از پل‌های اصلی بغداد شده‌اند، مردم در پایتخت عراق پل سیناک و ساختمان بلند مشرف به آن را به اشغال خود درآوردند. نیروهای امنیتی عراق در هفته‌های گذشته با بستن خیابان‌ها و ایجاد سد مانع دسترسی معترضان به مسیرهای منتهی به «منطقه سبز» بغداد (محل تمرکز ساختمان‌های دولتی و سفارت‌خانه‌ها) شده بودند.

خبرگزاری رویترز روز شنبه ۱۶ نوامبر/۲۵ آبان همچنین از کشته‌شدن دست کم سه‌نفر در انفجار مرگبار یک بمب در نزدیکی میدان تحریر بغداد خبر داد. به گفته پلیس و منابع پزشکی این انفجار جمعه شب اتفاق افتاده است. ارتباط انفجار فوق با اعتراضات مردمی مشخص نشده و هنوز هیچ گروهی مسئولیت آن را برعهده نگرفته است.

این نخستین انفجار از زمان شروع اعتراضات عراق محسوب می‌شود و در مورد این‌که آیا معترضان عراقی هدف این انفجار بوده‌اند هنوز هیچ اظهارنظر رسمی صورت نگرفته است.

برخورد خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی اما همچنان جان معترضان عراقی را می‌گیرد. روز جمعه افزون بر انفجار بمب، نیروهای امنیتی در درگیری‌های جداگانه در مرکز بغداد با گلوله‌های جنگی و گاز اشک‌آور به تظاهرکنندگان حمله کردند و حداقل ۳ نفر را کشتند و ۲۵ تا ۴۰ نفر را زخمی کردند. معترضان به‌رغم شلیک متعدد گاز اشک‌آور سعی داشتند یک دیوار بتونی را که مانع رسیدنشان به میدان خلانی و دسترسی به منطقه سبزمی‌شد، خراب کنند.

در اعتراضات عراق که از یکم اکتبر سال جاری با درخواست مقابله با فساد اقتصادی و بهبود وضع معیشتی و وضع اشتغال و در اعتراض به خدمات دولتی ناکافی آغاز شده دست‌کم ۳۲۰ نفر کشته و هزاران نفر مجروح شده‌اند.

ساعتی قبل از آغاز درگیری‌های روز جمعه در بغداد، احمد الصافی، نماینده آیت‌الله علی سیستانی پیام مرجع شیعیان عراق را در نماز جمعه کربلا قرائت کرد. سیستانی در این بیانیه خواهان اصلاح قانون انتخابات عراق شد. بر اساس گزارش رویترز، اصلاح قانون انتخابات بخشی از بسته پیشنهادی ایران به دولت عراق برای مهار اعتراضات است.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.