Share

معترضان راه‌های منتهی به بندر ام قصر در نزدیکی بصره را مسدود کردند. کارکنان بندر و نفتکش‌ها در میانه راه متوقف شده‌اند و به همین سبب نیمی از فعالیت بندر مختل شده است. قیمت اقلام غذایی در عراق به فعالیت این بندر بستگی دارد.

گروهی از معترضان در بندر ام قصر در جنوب غربی عراق (عکس: آرشیو)

به گزارش خبرگزاری رویترز، صبح دوشنبه ۱۸ نوامبر/ ۲۷ آبان معترضان عراقی یک بار دیگر راه‌های منتهی به بندر ام قصر را مسدود کردند. ماهیت اعتراضات عراق و اعتراضات اخیر در بیش از یکصد شهر ایران یکسان است. خاستگاه اعتراضات که ابتدا معیشتی بود به تدریج دگرگون شده و به خواست تغییر سیاسی انجامید.

یکی از منابع خبری رویترز در بندر ام قصر به خبرگزاری رویترز گفته است که اگر معترضان راه‌ها را باز نکنند، در طول روز جاری فعالیت این بندر مهم تجاری در عراق کاملاً متوقف می‌شود. در روزهای هفتم تا نهم نوامبر سال جاری نیز بندر ام قصر مسدود و فعالیت آن متوقف شده بود. از طریق این بندر گندم و غلات و دانه‌های روغنی و شکر وارد عراق می‌شود. انسداد بندر ام قصر ممکن است بحران های معیشتی در این کشور را تشدید کند و قیمت اقلام غذایی را افزایش دهد.

روز گذشته رویترز گزارش داده بود که معترضان عراقی پل احرار، پل جمهوریه و پل سنک را به تصرف خود درآورده بودند. این پل‌ها میدان التحریر را به منطقه سبز بغداد که وزارتخانه‌ها و سفارتخانه‌ها در آنجا قرار دارند مرتبط می‌کند.

در بصره نیز یکشنبه ۲۶ آبان / ۱۷ نوامبر اعتراض‌ها ادامه یافت. معترضان لاستیک خودروها را آتش زدند و برخی جاده‌ها را مسدود کردند.

دور دوم اعتراضات سراسری عراق از یکم اکتبر سال جاری در بغداد و مناطق جنوبی همچون بصره و کربلا و نجف آغاز شد. تاکنون بیش از ۳۰۰ تن در این اعتراض‌ها کشته شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

معترضان عراقی سومین پل منتهی به منطقه سبز بغداد را اشغال کردند

Share