ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

 آژانس: ایران منشأ آلودگی هسته‌ای را توضیح دهد

مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همزمان با برگزاری اجلاس شورای حکام خواهان همکاری بیشتر ایران درباره ذرات اورانیوم در یک سایت اعلام نشده شد.

کورنل فروتا، مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همزمان با برگزاری نشست شورای حکام با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که مسئولان آژانس و مقامات جمهوری اسلامی هفته آینده درباره آلودگی اورانیوم در سایت اعلام‌نشده‌ای در تهران با هم دیدار و گفت‌وگو می‌کنند.

کورنل فروتا: مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل سال گذشته در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل ادعا کرده بود که ایران  یک مرکز هسته‌ای مخفی در تورقوزآباد در حوالی تهران دارد. بازرسان آژانس از این مرکز نمونه‌برداری کرده‌اند و ظاهراً نشانه‌هایی از آلودگی به اورانیوم در این مکان یافته‌اند.

کورنل کورنل فروتا، مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی پنجشنبه ۲۱ نوامبر/ ۳۰ آبان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد:

«ما از آن زمان تاکنون با ایران در تعامل بودیم اما اطلاعات بیشتری به دست نیاوردیم و موضوع کماکان بر جای خود باقی است.»

فروتا در سپتامبر/ شهریور سال جاری به ایران هشدار داده بود که «زمان» در حل موضوع آلودگی هسته‌ای در تورقوزآباد «عامل تعیین‌کننده‌ای» است. با این‌حال ظاهراً توضیحات ایران تاکنون قانع‌کننده نبوده است. فروتا قبل از برگزاری نشست شورای حکام گفت:

«هفته آینده آژانس و مقامات ایرانی در تهران با یکدیگر جلسه‌ای برگزار می‌کنند و این موضوع [آلودگی هسته‌ای در یک سایت اعلام‌نشده] را به بحث می‌گذارند.»

دو هفته قبل فروتا در نشست فوق‌العاده شورای حکام خواهان همکاری «کامل و به موقع» ایران برای حل موضوعات پادمانی شد و اعلام کرد آژانس آماده است برای حل این مشکلات در تعامل با ایران بماند.

میخائیل اولیانوف، نماینده دائمی روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین و آژانس بین المللی انرژی اتمی با انتشار پیامی در توییتر اعلام کرد که نشست شورای حکام کمتر از دو ساعت به طول می‌کشد اما قرار است «مذاکرات دشوار و جدی» درباره ایران انجام گیرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا شامگاه دوشنبه ۲۸ آبان اعلام کرد که دولت آمریکا از ۱۵ دسامبر/ ۲۴ آذر لغو معافیت همکاری شرکت‌های خارجی با تأسیسات فردو را به اجرا می‌گذارد. پمپئو گفت:

«مقدار مجاز اورانیوم غنی‌شده برای یک دولت تروریست‌پرور صفر است. هیچ دلیل مشروعی وجود ندارد که ایران غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات زیرزمینی و مخفی خود را از سر بگیرد. ایران باید هرچه سریع‌تر فعالیت‌هایش در فردو را متوقف کند.»

ایران با گازدهی به سانتریفیوژهای پیشرفته غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات هسته‌ای فردو را بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی و به دستور روحانی از سر گرفته است. در همان حال روز گذشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داد که ذخایر آب سنگین ایران از حد مجاز تعیین شده در برجام (۱۳۰ تن) عبور کرده است.

دو هفته قبل سازمان انرژی اتمی اعلام کرد از ورود یکی از بازرسان آژانس به تأسیسات هسته‌ای نطنز  به دلیل حمل مواد غیر مجاز جلوگیری کرده است. این موضوع هم به عنوان بدیل آلودگی هسته‌ای در سایت اعلام‌نشده در حوالی تهران مطرح است.

توافق‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ــ‌ برای بزرگ‌ترشدن اینفوگرافی روی آن کلیک کنید

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.