ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سخت‌ترین حمله حزب‌الله به معترضان در بیروت از آغاز اعتراضات

پلیس لبنان با ایجاد یک سپر انسانی مانع از گسترش دامنه درگیری شد.  چماق‌به دستان حزب‌الله و امل به معترضان حمله کرده بودند.  

ساعات نخستین دوشنبه ۲۵ نوامبر/ ۴ آذر یکی از بزرگراه‌های اصلی بیروت صحنه درگیری بین طرفداران حزب‌الله به رهبری حسن نصرالله و جنبش امل به رهبری نبیه بری با معترضان بود. پلیس لبنان با ایجاد یک سپر انسانی مانع از گسترش دامنه درگیری شد.

از اوایل اکتبر/ مهر سال جاری بیروت صحنه اعتراضات و اعتصاب‌ها و نافرمانی مدنی مردم است. معترضان دولت لبنان را به فساد و فرقه‌گرایی متهم می‌کنند و خواهان کناره‌گیری حزب‌الله و طرفداران جنبش امل از صحنه سیاسی کشور‌ند. بانک‌ها به دلیل ناامنی تعطیل و کارمندان در اعتصاب‌اند و بعد از استعفای الحریری از نخست‌وزیری، محمد صفدی نیز از نخست‌وزیری انصراف داد. به این ترتیب دولت تشکیل نشد و بحران همچنان ادامه دارد.

 از شامگاه گذشته معترضان یکی از بزرگراهای اصلی بیروت را که غرب را به شرق متصل می‌کند مسدود کرده بودند. درگیری بامداد دوشنبه با حمله طرفداران حزب الله و جنبش امل با موتورسیکلت و سلاح‌های سرد از جمله باطوم و چماق و میله آهنی به معترضان آغاز شد. پلیس با ایجاد که یک سپر انسانی بین طرفین درگیری فاصله انداخت. طرفین سپس به طرف هم سنگ و آتش پرتاب کردند.

حزب‌اللهی‌ها با تکان دادن پرچم زردرنگ خود شعار می‌داند: شیعه، شیعه

معترضان شعار می‌دادند: نصرالله تروریست است.

درگیری ساعت‌ها ادامه داشت تا اینکه سرانجام پلیس ناگزیر به پرتاب گاز اشک‌آور شد.

به گزارش شبکه الجزیره در درگیری بامداد دوشنبه در بیروت ده‌ها نفر مجروح شدند. این درگیری از آغاز اعتراضات اکتبر تاکنون یکی از حادترین درگیری‌ها بین طرفداران حزب‌الله و جنبش امل از یک سو و معترضان از سوی دیگر است.

گروهی دیگر از معترضان همزمان مسیرهای منتهی به دره بقاع را مسدود کرده بود.

تاکنون طرفداران حرب‌الله و جنبش امل که از متحدان تهران‌اند دو بار به تحصن معترضان در میدان‌های اصلی شهر بیروت حمله کرده‌اند. حسن نصرالله در آغاز اعتراضات اکتبر هشدار داده بود که اگر طرفداران حزب‌الله به خیابان‌ها بیایند، به این زودی خیابان‌ها را ترک نمی‌کنند.

نصرالله با تردید در اصالت اعتراضات ادعا کرده است که اعتراضات به تحریک خارجی اتفاق افتاده و هشدار داده که لبنان ممکن است مجدداً درگیر جنگ داخلی شود. دبیرکل حزب‌الله لبنان خواهان پایان دادن به انسداد خیابان‌ها شده که اقتصاد لبنان را در روزها و هفته‌های گذشته فلج کرده است.

دور تازه اعتراضات سراسری لبنان در واکنش به اعمال مالیات بر پیام‌رسان‌ها و کاهش حقوق‌های بازنشستگی و بودجه خدمات عمومی دولت آغاز شد اما بعد از مدتی به خواست تغییر نظام سیاسی لبنان انجامید. سعد الحریری از خواست معترضان تمکین کرد و استعفا داد. احزاب بر سر نخست‌وزیری محمد صفدی به توافق رسیدند اما او نتوانست دولت تشکیل دهد و لاجرم از نخست‌وزیری انصراف داد.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • علی

    به امید نابودی تمام اسلامگرایان و شیعه گرایان در تمام جهان .

  • حقیقتگو

    اسلام همانند مواد مخدری ازجانب زدزدان و چپاولگران و راه زنان درقالب دستورات خدا و دین اسلام وچادوگرهای مرتبط به آن بوده است که بسیاری ازمردمان را معتاد به خود کند و پای منقل اسلام بنشاند و مغزوفهم انها را آزانچه درجهان می گذرد بشوید و همزمان هرآنچه که دارند تصاحب کند...درقرن بیست ویکم که این گونه مواد مخدر وچادوگرهایش اثری دیگرندارند این بارها همان دزدان وچپاولگران نقاب اسلامی خداپرستانه و بنده خداپرستانه شان برزمین انداخت وبطور علنی برای حفظ منافع واربابی شان همانند گذشته اقدام به ضرب وشتم وکشتن مردم می کنند..دیگ مخفی شدن درزیر عبا وعمامه و برپائی بساط جادوگری های اسلامی و نشاندن میلیونها مردم برای تماشای آن وهمزمان چپاول و تجاوزو تعرض به آنها به دروران گذشته تعلق دارد...دورانی که مردم با توصل به اینترنت شاهد معجزات همه گونه علمی و فیزیکی و غیره هستند دیگر تاتر شمیرزدن فلانی با فلانی درهزاروچندصد سال پیش قابل تماشا نیست ...