ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

دومین روز ثبت‌نام نامزدهای انتخابات مجلس: تنها ۹ درصد از نامزدها زن هستند

از مجموع یک هزار و ۲۶۵ نفر نامزدهای ثبت‌نام‌شده برای شرکت در انتخابات اسفندماه مجلس شورای اسلامی ایران، ۹۱ درصد را مردان و تنها ۹ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

از یک‌شنبه ۱۰ آذر، ثبت‌نام نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی آغاز شده است. تاکنون از مجموع افرادی که ثبت‌نام کرده‌اند، زنان تنها ۹ درصد از نامزدها را تشکیل می‌دهند.

سید اسماعیل موسوی،‌ دیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور

سید اسماعیل موسوی،‌ دبیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور، تعداد کل ثبت‌نام شدگان نهایی از مجموع یک هزار و ۵۵۱ ثبت‌نام تا ظهر روز دوشنبه ۱۱ آذر را یک هزار و ۲۶۵ نفر اعلام کرد. به گفته اسماعیل موسوی، از مجموع نامزدهای ثبت‌نام شده ۹۱ درصد را مردان و تنها ۹ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

زنان در انتخابات مجلس شورای اسلامی کمترین سهم را دارند. در حال حاضر از مجموع ۲۹۰ کرسی مجلس، تنها ۱۷ کرسی در اختیار زنان است.

فراکسیون زنان مجلس به ریاست فریده اولادقباد، چندین بار تلاش کرده طرح افزایش تعداد نمایندگان زن مجلس را به لایحه اصلاح قانون انتخابات مجلس الحاق کند، اما تاکنون به نتیجه نرسیده است. رئیس فراکسیون زنان مجلس فروردین ۹۸ خبر از ارائه طرح افزایش تعداد نمایندگان زن از طریق تکلیف به احزاب در صحن علنی داد.

رئیس فراکسیون زنان مجلس، ۲۶ فروردین ۹۸ در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت با حمایت از طرح افزایش نمایندگان زن گفت:

«افزایش تعداد نمایندگان زن، یکی از مورد مطالبه جدی فراکسیون زنان مجلس است و اعضای این فراکسیون طرح مربوط به آن را امضا کرده اند.»

سیده فاطمه حسینی، نماینده تهران در مجلس، درباره این طرح گفته بود:

«با توجه به این که ماده ۵ طرح اصلاح قانون موادی از انتخابات مجلس، ارائه فهرست انتخابات از سوی احزاب و گروه‌های سیاسی را پیش بینی کرده بود ما تلاش کردیم این ماده به کمیسیون شوراها ارجاع شود زیرا بنا داریم افزایش تعداد نمایندگان زن را از طریق تکلیف به احزاب برای اختصاص تعداد مشخصی از اعضای فهرست‌شان به زنان دنبال کنیم.»

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی دوم اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد.

  برای بزرگ شدن اینفوگرافیک بر روی آن کلیک کنید

  در همین زمینه:

  [embed]https://www.radiozamaneh.com/474223[/embed]

  نظر بدهید

  در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

  نظرها

  نظری وجود ندارد.